İyi Parti'de Bundan Böyle "Bir baş, gerisi sallabaş" Akşener Ülkücelere Kapıyı Gösteriyor...

İyi Parti’nin taşıdığı öne sürülen Türk milliyetçiliği iddiası Kılıçdaroğlu’na verilen kurbanlar ve HDP’ye uzaktan yapılan işmar ile mezara konuldu.

"MHP ülkücü idealleri temsil etmiyor, milliyetçilikten uzaklaştı” Akşener ve arkadaşlarının MHP’den ayrılıp İyi Parti’yi kurarken dayandıkları temel buydu.

Yola çıktığında yanında Koray Aydın, MHP’den ihraç edilen dört milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Nuri Okutan, Ümit Özdağ ve İsmail Ok vardı. Akşener daha yolun başında Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Halaçoğlu’nu aday dahi göstermeyerek tasfiye etti.

‘İYİ Parti’de deprem’ başlığıyla manşetlere taşınan operasyon ile Meral Akşener’in, partisinde ipleri ele geçirdiği görülmektedir.

Türk milliyetçilerinin ve muhafazakârların tasfiye edildiği İyi Parti’de yönetime getirilen isimler ise Yurt dışında katıldığı gay yürüyüşlerinden mutlu videolar paylaşan, “Elimizi taşın altına koyup Apo’yu ev hapsine yollayacağız” diyen, 15 Temmuz’da “evinizden çıkmayın” diye çağrı yapan Bahadır Erdem partide artık Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı.

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan savaşı bitirmek için çalışan ve tüm dünyanın takdirle karşıladığı Türkiye’nin barış girişimlerine “cepheleşmeyi güçlendirdiğimiz aşikar” diyerek karşı çıkan Ahmet Erozan ise Uluslararası Politikalar Başkanı.

Yeni operasyonda Teşkilat Başkanlığından alınan Koray Aydın, Siyasi İşler Başkanlığına getirilirken, Türk Dünyası ve Yurt Dışı Türkler Başkanı Yavuz Ağıralioğlu’na ise görev verilmemesi, “Ülkücüler tasfiye mi ediliyor?” sorusu üzerinden tartışmaların başlamasına sebep oldu.

Çünkü bu operasyon ile Koray Aydın kızağa çekilmiş, Yavuz Ağıralioğlu ise parti yönetim kadrolarından tasfiye edilmiştir.

Diğer bir ifadeyle, partinin belkemiği olan Ülkücü kökenliler resmen devre dışı bırakılmış oldu.

Peki neden? Sorusuna gelince:

Koray Aydın’ın tabanda ikinci adam olarak kabul görmesi ve kadrolara hakim olmasıdır.

Daha açık bir ifadeyle, Koray Beyin partiyi ele geçirecek bir güce sahip olacağı endişesidir.

Yavuz Ağıralioğlu ise görüşlerini gizlemeden HDP’nin bölücü ihanetin propagandalarını ve CHP’nin ülkenin bütünlüğü ve milli birliğimizi hedef alan politikalarını eleştirmesidir.

Her ikisinin asıl suçu ise partilerinin CHP ve HDP ile gizli-açık ilişkilerine zarar veriyor olmalarının yanında parti içinde her geçen gün kitlesel kabul bulmalarıdır.

Kısacası, Meral Akşener ve sol tandanslı kadroların partiyi, ülkücü kökenlilerin ele geçirecekleri korkusu bu operasyonun gerçekleştirilmesinin sebebi olduğu anlaşılmaktadır.

Teşkilat Başkanlığının doğrudan Genel Başkanı Akşener’e bağlanması ve ülkücü kökenlilerin tasfiye edilmesi bunun en bariz örneğidir.

Sizin anlayacağınız, İYİ Parti’de bundan böyle “bir baş, gerisi hep salla baş” .

Başkan Sayın Erdoğan’ı tek adamlıkla suçlayan Akşener, parti içi demokrasiyi yok sayan tavırla operasyonlar sonucu partisinde tek söz sahibi ve tartışılmaz lider oldu.

Bu yaşananlar karşısında şaşırmadım. Zira bunun böyle olacağı başından belliydi.

Meral Akşener, MHP içerisinde kendilerine göre bazı haklı talepleri yüzünden karşı tavır takınan bir kesimin desteğini arkasına alarak İYİ Parti’nin kurulmasına öncülük etmişti.

Yolun başında ülkücülerin sevip saydığı Türk milliyetçiliğine ömrünü vermiş ülkücü kökenli siyasetçi, partiyi kurduran ve Akşener’i yönlendiren o gizli güç, partiyi ülkücü kökenlilerle şekillendirmek, ete kemiğe büründüğünde ise gereğini yapmak üzere düğmeye basmayı planladığından habersizdi.

Nitekim bu plan aynen uygulanmış ve ülkücü kökenliler, tabanda oy veren ülkücüleri küstürmeden ustaca bir yöntemle parti yönetim kadrolarından dönem dönem yapılan operasyonlarla ya dışlamış ya da partiden uzaklaşmaya mecbur edilmişlerdir.
Bir diğer kesim ise süreç içinde itibarsızlaştırılarak siyasi oyunlarla bir kenara itilmiştir.

Diğer bir gerçek ise “ülkücülerle buraya kadar!” diyen Akşener, iktidara yürümek adına İYİ Parti merkezde neoliberal politika çizgisine dönüşmek için son kalan ülkücü kökenlileri de tasfiye edeceği zamana az kaldı.

Bu partinin sahibi gibi kendini gören ülkücü kökenli siyasilerin, İYİ Parti’de uğradığı hezimeti içine sindiremediği bir gerçektir.

Unutulmasın ki, “limon sıkıldıkça limondur suyu bitince çöptür” boşuna söylenmiş bir atasözü değildir. Bu acıdır ama gerçek budur.

Beni arayarak görüşümü alanlar, “Peki bundan sonra ne olur?” diye soruyorlar. Bundan sonra ne olacağı siyasi gelecek hesaplarından çok, kişilerin onur ve gururlarının ağırlığı belirleyecektir. Çünkü bu istişareyle değil, bir operasyonla yapılmış ve siyasi ahlakla bağdaşmayan bir davranış sergilenmiştir.

Koray Aydın ile Yavuz Ağıralioğlu’nu iyi bilir ve tanırım. Siyasi kanaatlerimiz farklı olsa da aynı milli ve manevi değerleri yaşama ve yaşatma konusunda aynı ülküye gönül veren kişileriz. Her ikisi de onurlu ve şahsiyetli ve de teşkilatçı kişiliklerdir. Her ikisi de ülke ve milletine hizmet yolunda verdikleri mücadeleleriyle bilinirler.

Siyasi kanaatlerinin yanında bir davaya gönül veren kişi için siyasi ikbalden daha önemli olan kişilerin itibarıdır, ilkeleri ve onurlu davranışlarıdır.

Ben, Koray ve Yavuz Beylerin bu gelişmeleri değerlendirerek, “nerede yanlış yaptık, bu oyuna nasıl geldik?” muhakemesini yaparak, inandıkları değerler yönünde doğru olanı yapmak üzere yeni bir tercihte bulunacaklarına inanıyorum.

Bu gerçekleri gören tabandaki ülkücüler de İYİ Parti’ye bu ihanetin hesabını oylarıyla sormalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan ALPARSLAN - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?