Türkiye Tek Güvenilir Ülke, Devran Döndü Artık! Yeni Dünya Düzeni Türkiye Liderliğinde Kurulacak

Etrafınızda savaş varsa endişelenmek gayet doğaldır. Ukrayna Savaşı da başta ekonomik ve jeopolitik olmak üzere birçok endişeye neden oluyor. Savaşın petrol fiyatlarına, tarım ürünlerine etkisi malum. Yaz döneminde Türkiye'nin turizm gelirlerini de etkilemesi bekleniyor.

Ama durum Türkiye açısından karalar bağlayacak kadar ürkütücü değil.
Aksine hepimizin çekimser ve utangaç biçimde düşündüğü fakat pek dile getirmediği ihtimaller de var.
Açıkça konuşmak lazım.
Rusya'nın Ukrayna'da tıkanıp kalması, Batının onunla uğraşmak durumunda olması, Türkiye mevcut tutumunu sürdürebildikçe bir avantaja dönüşecektir.

Bugün Ukraynalılar da Ruslar da Türkiye'yi en yakın partnerleri olarak görüyor.
Batı ise Türkiye'ye baskı uygulamakta güçlük çekiyor. Bu sayede belki de Türkiye Rusya'nın Batı'ya açılan kapısı haline gelebilir.
Ticaret konusunda yaptırımlar nasıl şekillenecek veya baskı ne kadar artacak bilemiyoruz ama Rusya Türkiye için büyük bir pazar haline de gelebilir.
Rusya sokaklarından gelen verilere bakarsanız Türkiye'nin tek güvenilir ülke olduğunu düşünüyorlar. Gerçekten de Türkiye bu konuda çok sağlam bir ilke ortaya koyuyor. İran nükleer müzakerelerinden bu yana yaptırımlara taraf olmamaya çalışıyor. Rusya'ya yaptırım meselesi Avrupa için daha karışık bir denklem olduğundan bu kez Türkiye'nin manevra alanı daha da geniş.

Son dönemdeki dünya çapındaki hâdiseler, her ne kadar menfi bir görüntü verse de insanlığın kurtuluşu için mühim hâdiselerdir.
Dünyayı sömüren ve dünyaya kendi çıkarları doğrultusunda yön veren hâkim güçlerin Ukrayna üzerinden hesaplaşmaya başlamaları, sömürülen ve toprakları işgal edilmiş halklara nefes almaları için büyük bir fırsattır.

Evet, ateş artık, senelerdir ateşi harlayanların kucağına düşmüştür. Söndürmeleri de mümkün görülmemektedir. Kucaktan tüm vücuda yayılacaktır!

Kuruldukları günden beri işgalleri, sömürüyü, katliamları, tecavüzleri meşrulaştırma zeminleri olan Birleşmiş Milletler ve NATO gibi kuruluşlar da Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması sırasındaki acziyetleri sebebiyle kendi içlerinde bile sorgulanır hale gelmiştir.

"Dünya beşten büyüktür" diyerek her daim BM'deki haksızlığı dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ukrayna vakasıyla birlikte BM'nin iflas ettiğini söyledi.

Antalya Diplomasi Forumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan BM'nin nasıl iflas ettiğini ve BM'de yıllardı süren komediyi şu sözlerle anlattı: "Burada genel hatları ile ifade ettiğim birçok meselenin gerisinde 2. Dünya Savaşı sonrasında kurulan müesses nizam vardır.
Savaştan galip çıkan 5 devletin menfaatlerini önceleyen, mevcut güvenlik mimarisinin günümüzün ihtiyaçlarına cevap vermediği, veremeyeceği aşikârdır.
Birleşmiş Milletler üyesi 193 ülkenin kaderini, Güvenlik Konseyi daimi üyesi 5 ülkenin insafına bırakan bu sistemin adaletsiz olduğu, sizlerin de mâlûmudur.
Ukrayna krizi ile beraber, sistemin çarpıklığının ötesinde çok daha büyük açıklarının ve yapısal problemlerinin olduğu ortaya çıkmıştır.


Çatışan taraflardan biri, veto hakkına sahip daimi üye olunca Güvenlik Konseyi'nin rolü boşa çıkmış, sistem iflas bayrağını çekmiştir.
BM Genel Kurulu'nda alınan kararların bağlayıcı yönü bulunmadığı için de çatışmaları sonlandıracak hiçbir adım atılamamıştır.


Düşünün 141 üye, o 5 üyenin içindeki 1 veya 2 üyeye karşı oy kullanırken netice alınabildi mi? Alınamadı. Böyle bir adalet olur mu?
Daha adil bir dünyayı tesis etmek için uzun bir süredir 'Dünya 5'ten büyüktür' diyerek sistemin bu yönüne dikkat çekiyor, günümüz şartlarına göre reform edilmesi gerektiğini hep söyledik, söylüyoruz. Sistemin açıkları bilinmesine rağmen, veto yetkisini elinde tutanlar, gücü paylaşmaya yanaşmadığı için reform taleplerini görmezden geliyor.

Veto hakkı olmayan geçici üyelik. Bu da çok komik geliyor bana. 15 tane geçici üye. 5 tane de daimi üye. Böyle komik bir şey olur mu?
Bununla nereye varılır? Geçici üye olmak için de o ülkeler 'ben de geçici üye olabilir miyim' diye çırpınıyorlar.
Çeşitli lobiler, kulisler yapıyor. Olsan ne yazar? Aynı şeyi biz de yaşadık. Hiçbir faydası var mı? Yok. Elini kaldır, indir. Asıl iş o 5'ten bir tanesinde.
O 5 üyeden bir tanesi ne derse o oluyor. Geçici üyelik üzerinden sistemin yapısal sorunlarının üstü örtülmeye çalışılıyor.

Bizim gibi doğru bildiklerini yüksek sesle haykırmaktan çekinmeyen ülkeler ise haksız, temelsiz son derece çirkin ithamlar ile susturulmak istendi.
Oysa biz Dünya 5'ten büyüktür derken sadece kendimiz için, kendi ülkemiz için bir talepte bulunmuyorduk. Milletimizin hakkı ile beraber tüm insanlığın hakkını, hukukunu, ortak menfaatini de savunmaya çalışıyorduk yaşadığımız hadiseler bize tespitlerimizin ne kadar doğru, yerinde ve isabetli olduğunu göstermiştir."

Yıllardır dünya bu hukuksuzlukla yönetiliyor. Başkan Erdoğan, "Sen benim işgalime ses çıkarma ben de senin işgaline ses çıkarmayayım" düzeninin iflas ettiğini mezkûr sözleriyle ilan etmiş oldu.

Başkan Erdoğan sadece durum tespiti yapmayıp adil yeni bir dünya düzeni kurma yolunda da hamle üstüne hamle yapıyor.
Son bir haftada Türkiye'ye gelmek için sıraya giren ülke liderleri ve savaşan tarafların Türkiye'de görüşmeleri de Türkiye'nin tarihi misyonuna döndüğünün alâmetleri.

Yaktıkları ateşi kucaklarında bulanlar ateşi söndürmeye çalışırken, Türkiye liderliğinde sömürülen ve ezilenler adil yenidünya düzenini kuracaklar. Devran döndü artık!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan ALPARSLAN - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?