Namazın Hikmetleri

Muhterem Kardeşlerim…

Bilindiği gibi, akıllı olan her Müslüman kadının ve erkeğin namaz kılması farzdır. Hesaba çekileceğimiz ilk konu da namazdır. Onun için namazla ilgili konuları, kuralları mutlaka iyi öğrenmeli ve uygulamalıyız.

Efendim;

Müslümanlar namazı şu veya bu faydası için değil, Allahü Teâlâ emretmiş olduğu için, O'nun güzel emrini yerine getirmek ve rızasını kazanmak için kılar.

Biliriz ki; Rabbimiz'in emrettiği şeylerde birçok fayda ve hikmetler vardır. Bu hikmetler saymakla bitmez. Her hareketin, her duruşun, her kıraat ve duânın birçok hikmet, mânâ ve nükteleri vardır. Aynı zamanda temizlik vesilesidir. Namaz kılanın bedeni temiz, elbisesi temiz, namazgâhı temizdir. Beden temizliği, elbise temizliği, çevre temizliği...

Namaz, aynı zamanda vücut mekanizmasının bir idmanıdır. Namazda insan vücudunun her uzvu hareket ediyor, her eklemi bükülüyor, kaslar gerilip gevşiyor. Eller yukarı kaldırılıp indiriliyor, eğilme doğrulma var, yere secde etme ve oturma var, boynu sağa sola çevirme var. Her rekatında vücut organlarının hepsi hareket etmektedir.

Normal olarak namazlarını kılan bir insan, bir günde;

14 defa ellerini yukarı kaldırır ve indirir,

40 defa eğilir ve doğrulur,

80 defa başını yere koyar ve kaldırır,

13 defa başını sağa sola çevirir,

40 defa rükûlarda el parmaklarını açar,

80 defa secdelerde ellerini bitiştirir,

Namaz, aynı zamanda eşitlik ve denge unsurudur. Erkek, kadın, zengin, fakir, âmir, memur aslında birdir, kulluk yönüyle aralarında fark yoktur, birbirine eşittir.

Günün belli saatlerinde, istisnasız her Müslüman kıyam, kırâat, rükû ve secde gibi hareketleri tekrar edeceklerdir. Günün belli saatlerinde sıralanmış olduğu için, Müslüman günlük işlerini, yemek vakitlerini, istirahat zamanlarını, uyku saatlerini bir plâna bağlamak zorunda kalacaktır.

Namaz dinin direği, hidayet güneşidir. Namaz irfan menbaı, takva kapısıdır. İnsandaki kötü duygu ve düşünceleri, aşırı istek ve arzuları frenler, kontrol altına alır, sahibine iyi ve güzel ameller telkin eder. Ona dehşetli bir günün geleceğini, herkese yaptıklarının ve yapmadıklarının hesabının sorulacağını hatırlatır...

Namazda şaşıran

Bir kimse, dört rekâtlık bir namaz kılarken, üçüncü rekâtta mı, beşinci rekâtta mı olduğunda şüphe ederse, hemen oturup Ettehıyyatüyü okur. Sonra kalkar bir rekât daha kılıp tekrar oturup Ettehıyyatüyü okur. Sonra ayağa kalkar; bir rekât daha kılıp oturur. Ettehıyyatüyü okuduktan sonra Secde-i Sehv yapar. Böylece namaz tamamlanmış olur.

Eğer üç kıldıktan sonra şaşırmışsa, dördüncü rekâtta oturduğu için o namaz sahih olur. Beşinci rekâta kalktığında şaşırmışsa, yine dördüncü rekâtta oturduğu için o namaz sahih olur. Böyle durumlarda son rekâtta oturmaya dikkat etmelidir; çünkü son rekâtta oturulmazsa namaz sahih olmaz.

Namazda abdesti bozulan

Namazı bozulan, zaten namazdan çıkmış olur, selam vermesi gerekmez. Abdesti bozulan ise, hemen bir omzuna selam verip, namazdan çıkar, çünkü abdesti bozulmuş olup, namazı bozulmamıştır. Hemen gidip abdestini tazeleyip, kaldığı yerden namazına devam edebilir, ama baştan kılması iyi olur.

Namazı ilk vaktinde kılmak

Cemaate gidemeyenin ve kadının, namazı vakti girer girmez kılmak daha faziletlidir. Cemaatle kılmak veya cemaati çoğaltmak için geciktirmek caizdir. Cemaatle kılınmayan yerlerde ise, vakit girer girmez kılmak evladır. Kadınların da vakit girer girmez hemen kılmaları evladır. (Redd-ül Muhtar)

Namaza dört şeyle girilir

Hanefî’de, ellerini kulağının hizasına kaldırmak ve avuç içini kıbleye çevirmek sünnettir.

Erkeklerin başparmağını kulak yumuşağına değdirmesi ve kadınların, omuz hizasına kaldırması müstehabdır.

Tekbir getirmek farzdır. Tekbir getirirken Allah demek farz, Ekber ile birlikte söylenince Vacib de yerine gelmiş oluyor.

İmam-ı A’zama göre, Allah demekle farz yerine gelmiş olur. Fetva da böyledir. Allahü Ekber ifadesinden başka şeyle namaza başlamak mekruhtur. (İbni Âbidin)

Yalnız Allah deyip de, Ekber denmezse vacib terk edilmiş olduğundan tahrimen mekruh oluyor.

Allah-ül-Kebîr veya Allahü Kebîr demekle de farz yerine gelir. Allahü Celle, Allahü A’zam, Er- Rahmanü Ekber, Lâ ilahe illallah, Tebarekellah, Er-Rahman, El-Hâlık, Er-Rezzak derse farz yerine gelmiş olur. (Halebi)

Vacibin de yerine gelmesi için, Allahü Ekber diyerek namaza başlamak şarttır. Diğer üç mezhepte Allahü Ekber demek farzdır. (İslam Ahlakı)

Allahu Teâlâ cümlemizi İslam’ın ve İman’ın şartlarını yerine getiren kullarından eylesin. (Amin)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Müslüm ABACI - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?