Aşı olmayanın ifşası hak ihlali midir? Başkalarının yaşam hakkını ihlal edebilir misiniz?

Koronavirüs salgınıyla ülkemiz mücadele ediyor. On binlerce insan kaybettik, yüzlerce sağlık çalışanı nitelikli yetişmiş insanımızı kaybettik. Milyonlarca insanın uzun vadede bu hastalığı geçirip iyileşmiş olsalar da başka uzun vadeli kalıcı hasarlarla karşı karşıya olup olmadığını henüz bilemiyoruz. Dünya genelinde ölüm sayısı üç milyon dolayında ve bu sayının on milyonlu seviyeleri görmesi mümkün.

Bütün bu gerçeklere rağmen halen daha dünyanın birçok yerinde “Kovid diye bir hastalık yok” diyenler “aşı olmayın, sizi ele geçirecekler” diyen bir sürü ruh hastası saçma sapan konuşarak insanların kafasını bulandırmaya devam ediyor. İnsan hakları ve demokrasi kavramları ütopik kavramlardır. Tıpkı sosyalizm gibi liberalizm gibi ütopik bir dünya tasavvuru çerçevesinde mantıklı ve anlamlı bağlamlarda yer alırlar. Diğer insanların yaşama haklarını yok sayanların, yani başkalarının en temel haklarına tecavüz etme cüretini kendinde görenlerin elbette bazı haklarına da toplumun tümünün bir kısım yetkisini devrettiği kamu eliyle kısıtlamalar gelmelidir.

Toplumun genelini ilgilendiren bir sağlık sorunu kişisel olarak algılanamaz. Kişinin, küresel bir salgına karşı geliştirilen aşıyı yaptırmama hakkı varsa; bu durumda o kişilerin virüsü yayarak başkalarının yaşam hakkını ihlal etmesini nasıl açıklayacağız? ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times, 2020’nin başında birinci sayfanın tamamını koronavirüsten hayatını kaybedenlere ayırdı. Amaç “İnsanların yüzyıl sonra bu manşete baktıklarında, neler yaşadığımızı görmelerini sağlamak” içindi. Ve gazete tam da bu nedenle ölenleri, isimleri, meslekleri ve yaşlarını yazarak andı. Bu salgının sonuçları bakımından önemli bir manşetti ve dünyaya bunun kişisel bir sağlık sorunu değil, insandan insana geçen, küresel çapta yayılan bir virüsün ağır sonuçlarından biri olduğunu hatırlattı.

Aşı olmayanların ifşası hak ihlali midir? New York Times, “ABD, 100 bin ölüme yaklaştı, hesap edilemeyen bir kayıp” başlıklı kapak sayfasında hayatını kaybeden insanların yanı sıra “Onlar sadece bir listede isimler değillerdi.Onlar bizdi” ifadelerini kullandı. Sağlık bilgileri elbette kişisel veridir, kendi özelinizdir ve ifşa edilemez Bu doğru. Fakat küresel çapta bulaşıcı bir salgına karşı gerekçeniz ne olursa olsun, alınan önlemleri reddederek başkalarının yaşam hakkını ihlal edebilir misiniz?

Geçtiğimiz günlerde Selçuk Üniversitesi’nde aşılarını hiç yaptırmayan ya da aşısını tamamlatmayan öğrencilerin isimleri listeler halinde Mimarlık ve Tasarım Fakültesi girişindeki panoya asıldı ve “Tüm öğrencilerimizin mutlaka Kovid-19 aşılarını acilen tamamlatmaları gerekmektedir” ifadelerine yer verildi. Bazı öğrenciler, üniversite yönetimine kişilik haklarının ihlal edildiğini ve yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini belirtti.

Yaşam hakkının korunması “Aşı yaptırmayanların isim listesinin yayımlanması kişilik hakkı ihlali midir?” sorusuna yanıt vermeden önce belki de şu soruyu sormak gerekir: Toplumun genelini ilgilendiren bir sağlık sorunu kişisel olarak algılanabilir mi?” Ya da şöyle soralım: “Kişinin, küresel bir salgına karşı geliştirilen aşıyı olmama hakkı varsa o halde aşı olmayanların virüsü yayarak başkalarının yaşam hakkını ihlal etmesini nasıl açıklayacağız?” Küresel bir salgına rağmen aşı yaptırmayarak, başkalarının yaşam hakkı ihlal edildiği halde siz buna “Özel hayat kavramının içine kişinin sağlık verileri de girer. Onun için aşı olmayanların ifşası yanlıştır” diyebilir misiniz? diyen hukukçular çıktı. İşverenlerin ya da kurumların bu bilgiyi almasında ihlal yoktur ama bunu yaymak, alenileştirmek, kişisel veriyi koruma noktasındaki sorumluluğun ihlali anlamına gelir düşüncesinde olan ve aşı yaptırmamanın, yaşam hakkıyla doğrudan ilişkili olduğunu söyleyen hukukçular da vardı.

Peki, aşının doğuracağı sonuçları bilmediğiniz için aşı yaptırmamak yaşam hakkıyla ilgiliyse, bunun bir sonucu olan başkalarının yaşam hakkını kim koruyacak? Aşı olmayanların ifşası hak ihlali midir Muamma bir konu Elbette eğitim, sağlık gibi kamusal hizmetler herkes içindir. Fakat sorun şurada; milyonlarca insanın ölümüne neden olan bir virüse karşı geliştirilen aşıyı olup olmamak sadece kişinin kendisini ilgilendiren bir durum değildir.

Aslında aşı sadece bizde değil, dünyada da hem hukuksal hem de ahlaki açıdan muamma bir konu. Çünkü uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde de aşı zorunluluğu yok. Toplumda yaşayan herkesi ilgilendirmesi nedeniyle çeşitli tedbirlerin alınmasından öteye gidilemiyor. Yaptırım gücü ancak yasalarla mümkündür. Ama yasanın olmaması aşı karşıtlarının sadece kendi yaşamlarını değil, başkalarının yaşam hakkını ihlal ettiği gerçeğini ortadan kaldırmıyor. “Öteki” de değişti Bu konuda son iki yıldır yapılan haberlere bakın…

Bir dönem virüse yakalananlara “öteki” muamelesi yapan yığınlardan, bugün aşı yaptırmayanların “öteki” sayıldığı ve bir şekilde ifşa edildiği bir noktaya geldik. Dolayısıyla aşı olmayan bir öğrencinin eğitim hakkını elinden alamazsınız, ama aşı olmayan öğrencinin de okula gidip gelirken başkalarına virüs bulaştırma olasılığının ağır sonuçlarını idrak etmesi gerekmez mi? Eylül ayında koronavirüs vaka sayılarındaki artışla ilgili veriler, aşısızların hem kendi hem de başkalarının yaşam hakkı ihlalini daha da görünür kılıyor. Düşünün ki bugün yoğun bakımda yatanların yüzde 90’ı aşı yaptırmayanlardan oluşuyor.

Aşı karşıtlarının bilmesi gereken şu: Kovid-19 hastalığına karşı geliştirilen aşılar salgından çıkışın tek yolu olarak gösteriliyor. Başka bir yol varsa söyleyin. Yoksa dünya genelinde yaklaşık 5 milyon insanın niçin öldüğünü ve aşıdan sonra bugün yoğun bakımlarda neden aşısız olanların bulunduğunu açıklayın; açıklayamıyorsanız da sorgulayın.

Hasan ALPARSLAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan ALPARSLAN - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?