Allah-u Teâlâ’ya İnanmak...

Muhterem Kardeşlerim…

İman’ın ve İslam’ın şartını mutlaka hepimiz biliyoruz. Yinede hatırlatmakta ve birazda genişçe izah etmekte fayda vardır diye düşünerek sizlere aktaralım istiyoruz…

Efendim;

Allahu Teâlâ’ya inanmanın şartı her haliyle iman etmektir. İman’ın şartı, 6’dır. Bunlar, Âmentü suresinde açıklanmıştır. İman’ın, belli 6 şeye inanmak olduğunu, Resûlullah “sallallahüaleyhi ve sellem” bildirmiştir. Bunun için her Müslüman, çocuğuna önce Âmentü’yü ezberletmeli ve ma’nâsını da iyice öğretmelidir.

ÂMENTÜ: “Âmentü billâhi ve Melâiketihi ve Kütübihi ve Rüsülihi vel-yevmil-âhıri ve bil kaderi, hayrihi ve şerrihi minAllahi Teâlâ vel-ba’sü ba’del-mevti hakkun, Eshedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve resûlühû.”

Bunlar;

1- Allahü Teâlâ’ya İnanmak,

2- Meleklere İnanmak,

3- Kitaplarına İnanmak,

4- Peygamberlerine İnanmak,

5- Kadere İnanmak,

6- Hayır ve şerrin Allah’tan geldiğine inanmak.

Efendim;

“Âmentü billâhi” demek, Allahü Teâlâ’nın varlığına ve birliğine inandım, îmân etdim, kalbimle tasdîk, dilimle ikrâr etdim demekdir. Allahü Teâlâ vardır ve birdir. Bir sözünün, lügatda iki çeşid ma’nâsı vardır. Birincisi, sayı bakımından, ikinin yarısı olup, sayıların evvelidir. Diğeri, ortağı ve benzeri olmamak bakımından birdir. İste Allahü Teâlâ sayı bakımından değil, ortağı ve benzeri olmamak bakımından birdir. Ya’nî zâtında ve sıfatlarında hiçbir şekilde O’na ortak yokdur. Bütün mahlûkâtın zâtve sıfatları, kendilerini yaratanın zât ve sıfatlarına benzemediği gibi, yaratanın zât ve sıfatları da, yaratdıklarından hiçbirinin zâtve sıfatlarına benzemez.

Bütün mahlûkâtın her uzvunun, her hücresinin yaratıcısı,yokdan var edicisi yalnız Allahü Teâlâ’dır. Allahü Teâlâ’nın zâtının hakîkatını hiçbir kimse bilemez. Akla ve hayâle gelenlerin hepsinden münezzehdir, berîdir. Zâtını akla, hayâle getirmek câiz değildir. Ancak, Kur’ân-ı Kerîmde beyân buyurulan sıfatlarını,isimlerini ezberleyip, ülûhiyyetini bunlarla tasdîk ve ikrâretmelidir. Bütün sıfatları ve isimleri ezelîdir, ebedîdir. Zâtı, hiçbir yerde durmadığı gibi, bilinen 6 cihetden de münezzehdir.

Ya’nî önde, arkada, sağda, solda, üstde, altda değildir. Onun için ancak “Her yerde hâzır ve nâzırdır” söylenebilir.

Allahü Teâlâ’nın sıfatları 14’dür. 6’sına Sıfât-ı Zâtiyye, 8’ine de Sıfât-ı Sübûtiyye denir. Bunların ma’nâlarını bilmek ve ezberlemek çok lüzûmludur:

SIFÂT-I ZÂTIYYE

1– Vücûd: Allahü Teâlâ vardır. Varlığı ezelîdir. Vâcib-ül Vücûddür, yani varlığı lâzımdır.

2– Kıdem: Allahü Teâlâ’nın varlığının evveli yokdur.

3– Bekâ: Allahü Teâlâ’nın varlığının sonu yokdur. Hiç yok olmaz. Ortağı olmak muhâl olduğu gibi, zât ve sıfatları için de yokluk muhâldir.

4– Vahdâniyyet: Allahü Teâlâ’nın zâtında, sıfatlarında ve islerinde ortağı, benzeri yokdur.

5– Muhâlefetün-lilhavâdis: Allahü Teâlâ, zâtında ve sıfatlarında hiçbir mahlûkun zât ve sıfatlarına benzemez.

6– Kıyâm bi-nefsihi: Allahü Teâlâ zâtı ile kâimdir. Mekâna muhtâc değildir. Madde ve mekân yok iken O var idi. Zîrâ her ihtiyâcdan münezzehdir. Bu kâinâtı yoklukdan varlığa getirmeden önce, zâtı nasıl idi ise, sonsuz olarak, hep öyledir.

SIFÂT-I SÜBÛTIYYE

1– Hayât: Allahü Teâlâ diridir. Hayâtı, mahlûkların hayâtına benzemeyip, zâtına lâyık ve mahsûs olan hayât, ezelî ve ebedîdir.

2– İlm: Allahü Teâlâ her şeyi bilir. Bilmesi mahlûkâtın bilmesi gibi değildir. Karanlık gecede, karıncanın, kara tas üzerinde yürüdüğünü görür ve bilir. İnsanların kalbinden geçen düşüncelerini, niyetlerini bilir. Bilmesinde değişiklik olmaz. Ezelî ve ebedîdir.

3– Sem’: Allahü Teâlâ işitir. Vâsıtasız, cihetsiz işitir. İşitmesi, kulların işitmesine benzemez. Bu sıfatı da, her sıfatı gibi ezelî ve ebedîdir.

4– Basar: Allahü Teâlâ görür. Âletsiz ve şartsız görür. Görmesi göz ile değildir.

5– İrâdet: Allahü Teâlâ’nın dilemesi vardır. Dilediğini yaratır. Her şey O’nun dilemesi ile var olur. İrâdesine engel olacak hiç bir kuvvet yokdur.

6– Kudret: Allahü Teâlâ, her şeye gücü yeticidir. Hiçbir şey Ona güç gelmez.

7– Kelâm: Allahü Teâlâ söyleyicidir. Söylemesi âlet, harfler, sesler ve dil ile değildir.

8–Tekvîn: Allahü Teâlâ yaratıcıdır. Ondan başka yaratıcı yoktur. Her şeyi O yaratır. Allahü Teâlâ’dan başkası için yaratıcı dememelidir. Allahü Teâlâ’nın sıfatlarının hakikatlerini anlamak da muhâldir. Hiçbir kimse ve hiçbir şey Allahü Teâlâ’nın sıfatlarına ortak ve benzer olamaz.

Allahü Teâlâ ümmeti Muhammed’i zatına inanan, iman eden, imanın şartlarını da tam anlamıyla bilen kullarından eylesin. (Amin)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Müslüm ABACI - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?