Kendi kendine yeterlilik ve bağımsızlık

Kendi kendine yeterlilik, bir ülkenin diğer ülkelere olan siyasi ve ekonomik bağımlılık düzeyini azaltmak ve böylece uluslararası ve iç ilişkilerinde daha yüksek bir bağımsızlık derecesi elde etmek amacıyla tüketim ve yatırım mallarının ihtiyaçlarını elde etmek için kendi yeteneklerine bağlı olduğu anlamına gelir.

Kararlar ve pozisyonlar

Kendi kendine yeterlilik, hiçbir şekilde diğer ülkelerle ticaret alışverişini durdurmak veya kesmek anlamına gelmez, daha çok ekonomik değişim için, daha yüksek karlılık elde etmek için iç ulusal koşulları ve uygun koşulları hazırlamak ve güvence altına almak anlamına gelir.

Türkiye, geçen yıl Karadeniz'de devasa gaz sahalarının keşfedilmesinden bu yana, Karadeniz'in diğer bölgelerinde ve belki de doğu Akdeniz'de de keşif gemilerinin bulunduğu alanlardan aynı maddenin diğer sahalarını izliyor, bir süre dönüşümlü olarak gaz ve petrol arıyordu.

Bir diğer önemli beklenti ise Türkiye topraklarında yabancı şirketler tarafından kapatılan petrol kuyularının bulunması ve belki de Türkiye'nin belirli bölgelerinde sismik ekiplerin arama yaptığı başka sahaların da keşfedilmesidir.

Türkiye'de üretime başlayan ilk petrol kuyusunun, 1945 yılında sondaj çalışmalarına başlanan ve 1948 yılında fiili üretime başlanan, Türkiye'nin güneydoğusunda Batman bölgesinde bulunan “Raman” kuyusu olduğunu belirtmekte fayda var. İlk doğalgaz araması 1970 yılında yapılmıştır.

Türkiye'nin yıllık gaz ihtiyacı 45 milyar metreküp olup, bunun yaklaşık yüzde 1'ini yerel olarak üretmektedir ve geri kalanı Türkiye'den geçen boru hatları ile Rusya ve Azerbaycan dahil olmak üzere birçok ülkeden veya çeşitli ülkelerden sıvılaştırılmış gaz şeklinde ithal edilmektedir. Norveç, Amerika Birleşik Devletleri, Katar ve Cezayir gibi ülkeler.

Bu nedenle Türkiye, her yıl 40 milyar doları aşan petrol ve gaz ithalat faturasını, durmaksızın coğrafyasında veya deniz sahasında petrol ve gaz yatakları keşfetmeye çalışarak düşürmeye çalışıyor.

Türkiye, geçtiğimiz Ağustos ayında kıyıları açıklarında üretim kapasitesi 320 milyar metreküp doğal gaz olarak tahmin edilen Karadeniz sahasındaki keşiflerle yetinmeyip, aynı zamanda Karadeniz'de yeni doğalgaz arama çalışmaları yapmaya çalıştığını açıkladı. Yeni arama alanının başlatıldığına dair açıklamalar "Amasra" adını taşıyor.

Geçen yıl keşfedilen Karadeniz sahasında birkaç yıldır gaz ihtiyacını karşılayan Türkiye'nin, aralıksız yeni keşif girişimlerinin yanı sıra, yıllardır kapalı olan altı sahayı da değerlendirmeye çalıştığı biliniyor. 

Bu yıl ve gelecek yıl günde yaklaşık altmış bin varil üretim yapmayı hedefleyen Türkler, 2023'te yüz bin varil olan üretime ulaşmayı planlıyor.

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2019 sonunda ülkesinin petrol üretiminin bu yıl içinde rekor seviyeye ulaştığını ve 150 bin varil üretim gerçekleştirdiğini belirterek, Türkiye'nin petrol üretimini hedeflediğini kaydetti.

Ülkesinin hükümetinin, eyaletteki petrol ve gaz arama ve üretim faaliyetlerini artırmak için Batman'a 17 yılda yaklaşık 1,5 milyar dolar yatırım yaptığını kaydetti.

Batman'ın Türkiye'deki toplam ham petrol üretiminin yüzde 37'sini ürettiğini anlatan Dönmez, Türkiye tarihinde üretilen ham petrolün değerinin yaklaşık 75 milyar dolar, doğal gazın değerinin ise 3,8 milyar dolar olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin hem petrol hem de gaz türünde enerjide kendi kendine yeterliliği, ekonomik, endüstriyel ve tarımsal kalkınmanın motorunu sürdürmek için iki hayati malzeme için fatura ödemekle yükümlü olan Türk ekonomisinin kalkınmasının ana desteğidir.

Ekonominin çarkı ile sınai ve tarımsal kalkınmanın çarkı, devletin tam bağımsızlığının restorasyonu göz önünde bulundurularak, devlet hazinesini etkilemeden petrol ve gaz fiyatlarındaki değişiklikler nedeniyle karşılaşacağı her türlü engel ve engelden arınmış olacaktır. hızlı ve destekleyici gelişiminde.

Son olarak, siyasi bağımsızlık, devletin egemenliğe sahip olması, yani sınırları içindeki bireylerle ve yurtdışındaki diğer devletlerle karşı karşıya gelme yetkisine sahip olması anlamına gelir.

Muhammed Kaddo El Affendi - Özel Türk Basını

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmed EFENDİOĞLU - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?