22 ARAP DEVLETİ OLSA NE OLUR, OLMASA NE OLUR! ARAP DÜNYASININ BİTİŞ DÜDÜĞÜ ÇALDI...

Irkçı ve faşist İsrail’in korkunç savaş makinesine karşı, yumruk ve taşlarla kahramanca mücadele veren Filistin halkının; milyonda biri kadar dahi kolunu oynatmayan, 22 tane Arap devleti olsa ne olur olmasa ne olur!

Orta Doğu siyasi tarihinde Araplar arasındaki birlik fikrinin en önemli motivasyonu olan Filistin meselesi, bazı statükocu Arap devletleri nezdinde, bu fonksiyonunu tamamen kaybetti. Aslında statükocu Arap devletlerinin son dönemde İsrail’le perde gerisinden yürüttüğü normalleşme süreçleri, Filistin meselesinin Arap siyasi elitleri nezdinde azalan önemini göstermekteydi. Fakat BAE-İsrail normalleşme anlaşmasıyla bu malumun ilamı gerçekleşmiş oldu. Filistin meselesinin Arap ülkeleri nezdindeki yeni konumunu en iyi ifade eden olay Filistin yönetiminin normalleşme anlaşmasını reddetme gündemiyle Arap Birliği’ni toplantıya çağırmasıyla ortaya çıktı.

Bahreyn’in bu toplantı girişimini engellemesi ve Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt’ın, “Arap ülkeleri arasındaki bölünmelerden kaçınmak için Filistin’in toplantı talebinin ertelenmesini” istemesi, kurulduğu günden bugüne Filistin meselesinde kayıtsız şartsız Filistinlilere destek veren birliğin bu politikasının geçerliliğinin ortadan kalktığını gösterdi.

Filistin yönetiminin çağrısıyla gecikmeli olarak toplanan Arap Birliği’nin, normalleşme anlaşmasının kınanması önerisini reddederek önümüzdeki dönemde İsrail’le normalleşme eğiliminde olan üye ülkeleri cesaretlendirmesi de Filistin meselesinde birliğin politika değişikliğinin başka bir işareti.

Artık her yönüyle küçük bir Hitler’e dönüşen, insan kasabı Netanyahu; mevcut şartları kendi hesabına siyasi avantaja çevirmek için, tam gaz Filistinli katliamına devam ediyor… Küçük Hitler benzetmemizin ne kadar doğru ve isabetli olduğu, Avusturya’nın giderek faşizme kayan başbakanı Sebastian Kurz’un Netanyahu’ya verdiği kayıtsız şartsız desteğinden de anlaşılmıyor mu? Bu küçük Avrupa devletinin desteği çok bir şey değil… ,

Neredeyse bütün küresel güçler, Siyonist İsrail’in arkasına dizilmiş vaziyette. Irkçı ve faşist İsrail güçleri, Filistin halkının üzerine ha bire ölüm yağdırıyor. Bu küresel güçler ise, Filistin halkına sadece pişkin bir eda ile nasihat veriyor… İsrail’in alenen savaş ve insanlık suçu işleyerek sivil hedefleri bombalaması, “kendini savunma hakkı” oluyor. Buna karşılık, Filistinlilerin mukabelede bulunmak adına; soba borusundan roket fırlatması, kabul edilemez bir eylem oluyor!

Dünya tarihinde bu kadar ahlaksız ve ilkesiz bir tavır az bulunur. Böyle bir ortamda, Siyonist İsrail tabii ki her geçen gün daha canavarlaşacaktır… Çünkü nihai hedefi o topraklarda tek bir Filistinli bırakmamaktır. Zaten Siyonistler için en iyi Filistinli, ölü olanları değil miydi? Peki, Siyonistler bu niyetlerini gizleme ihtiyacı duyuyorlar mı? Zinhar…

Bakar mısınız, Siyonist bombardıman altında, Filistin’de oluk oluk sivil kanı akarken, Birleşmiş Milletler Teşkilatının genel sekreteri bale seyretmeye gidiyor ve de utanmadan bunu dünya ile paylaşıyor! İşte böyle bir dünyada yalnız bırakılan Filistin halkı, kahramanca direnip hayatta kalmaya çalışıyor…

Elbette Filistin halkı teslim olmayacaktır. Ne zaman olur, ne kadar yıl sonra gelir bilemeyiz, ama nihai zafer mutlaka Filistin Halkının olacaktır. Buna canı gönülden, tereddütsüz inanıyoruz! Şayet Filistinlilerin sadece yumruk ve taşlarla verdiği şanlı mücadelenin milyonda biri kadar, Arap dünyasının katkısı olsaydı, bugün manzara çok daha başka olurdu. İşte bu noktada yani 22 tane Arap devletinin zerre miktarı faydasının görülemediği bir iklimde, Arap dünyasının siyasi varlığından bahsetmek ne derece anlamlı olur ki! Kısacası böyle bir Arap dünyası olsa ne olur olmasa ne olur...

Onlar birbiriyle didişsin! S. Arabistan Yemen’de güç savaşı versin. İran destekli Husilere karşı, Birleşik Arap Emirliklerinin de yardımıyla, Sudan’dan paralı askerler devşirsin. Benzer bir tavrı da, Mısır Libya’da devam ettirsin. Suriye ve Irak’ın hâli meydanda… Lübnan deseniz açlıktan kırılıyor. Fakat nedense hem Lübnan’da hem Yemen’de İran’ın borusu daha çok ötüyor. Körfez Ülkeleri denilen petrol zengini devletlerin paracıkları da, Batı'nın silah üreticisi firmalarını kalkındırıyor. Ve bu kepazelik hiç değişmeden on yıllardır devam ediyor. Filistin halkından bir ekmek parasını esirgeyen zengin Arap devletleri, şimdi topluca İsrail’in kapısında esas duruşta! Güya normalleşme adına! İbrahim Anlaşması'yla kendi iplerini bizzat İsrail’in eline verdiler.

Bundan sonra Filistin davası adına tek kelime etmeleri mümkün değil. Diyeceksiniz ki eskiden neydi ki şimdi ne olsun! Doğrudur. Lakin en azından sureta da olsa, bir yerde muhalif tavır söz konusuydu. Şimdi o da yok artık. Anlayacağınız Arap dünyasının bitiş düdüğü, Trump ve damadı Kushner tarafından çalındı. Netanyahu da üzerinde tepiniyor. Bu arada İslâm dünyasındaki zayıflık ve dağınıklık, ne yazık ki koskoca bir siyasi ekseni fonksiyondan mahrum bırakıyor.

Türkiye’nin yoğun gayretleri de olmasa, büsbütün Arap Ligi’nin durumuna düşecek!.. 20 seneden beri Amerikan işgali altındaki Afganistan’da, bayram günü; Cuma günü demeden camilerde, okullarda ha bire bombalar patlatılıyor. Hangi akla hizmet ettikleri belli olmayan(!) unsurlar, başkalarının canını yakarken, kendilerini de sefalete mahkûm ediyor. Burada taassup, hamakat, dalalet ve ihanet iç içe hüküm sürüyor maalesef!.. Neticede 1,7 milyarlık İslâm âlemi paramparça... Ve Filistin, Keşmir, Arakan, Uygur Müslümanları da kan ağlıyor kan!

Bir asır oluyor ki, bayramları hiç yaşayamadılar. Dua ve niyazımız odur ki, bu kardeşlerimiz de bir gün hakikaten bayram etsinler.

Bu temenni ile nice bayramlara inşallah...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan ALPARSLAN - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?