DUA VE BEDDUA

Muhterem Kadeşlerim…

Bu yazımızda da yine kaynak belirterek ayet ve hadisler ışığında sizlere “Dua ve Beddua” konusunda bilgiler vermeşe gayret edeceğiz.

Efendim;

Bazılarının zaman zaman sarfettiği “Duanla yaşamıyorum ki, niye bedduanla öleyim” sözü uygun değildir. Dua hafife alınmış olur. Dua veya beddua kabul olabilir. Yani kabul olan dua ile yaşanabilir. Yahut dua kabul olmasa da, beddua ile insan ölebilir. 

İki Hadis-i Şerif meali şöyledir:

“Şu dört dua reddolmaz: Din kardeşinin gıyabında yapılan dua, iyileşinceye kadar hastanın, dönünceye kadar hacca ve cihada gidenin duası.” [Deylemi]

“Ana babanın çocuğuna ve mazlumun zalime olan bedduaları reddedilmez.” [Tirmizi]

Bazı Hadis-i Şeriflerde lanet olsun deniyor. Lanet olsun demek, Allah’ın rahmetinden uzak olsun demektir. Ancak insanlar o kelimeyi kullanmamalıdır. Lanet etmek, beddua etmek iyi değildir. 

Çünkü Hadis-i Şerifte, “Bir kimse lanet edince, lanet edilen buna müstahak değilse, kendine döner” buyurulmuştur. (Beyheki)

İbni Mübarek hazretleri, çocuğunu şikayet edene, “Çocuğa beddua ettin mi?” dedi. O da, evet deyince, “Çocuğun ahlakını sen bozdun” buyurdu.

Hadis-i Şeriflerde buyuruluyor ki:

“Bir babanın duası, ilahi hicaba erişir ve bu hicabı da aşar.” [İbni Mace]

“Ana-babanın çocuğuna ve mazlumun zalime olan bedduaları, red olmaz.” [Tirmizi]

Kötü ana-babanın, suçsuz ve iyi olan çocuğuna yaptığı beddua kabul olmaz. Haksız olarak yapılan beddualar kabul olmaz.

Fâsıklara, bid’at ehline ve kâfirlere ismen lânet etmek uygun olmaz, çünkü Ehl-i sünnet âlimleri buyuruyor ki:

Adını söyleyerek, belli bir kâfire lânet etmemeli. Genel olarak, “Kâfirlere lânet olsun” demekte mahzur olmaz. (İslam’da İlk Fitne kitabı)

İsim söylenmeden, “Allah'ın lâneti, kâfirlerin, bid'at ehlinin ve fâsıkların üzerine olsun” demekte de mahzur yoktur. Çünkü Allahü Teâlâ ve Peygamber Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) böyle genel lânet etmiştir. 

Bir Âyet-i Kerime meali:

“Allah ve Resulünü incitenlere Allah, dünyada ve âhirette lânet etmiştir.” [Ahzab 57]

Bir Hadis-i Şerif:

“Zâlim âmirlere, fâsıklara ve sünnetimi yıkan bid'at ehline Allah lânet etsin!” [Deylemî]

Zalimden başkasına beddua etmek haramdır. Zalime de, zulmü kadar beddua etmek caiz olur. Caiz olan bir şeyin miktarı da, özrün miktarı kadar olur. Zalime de beddua etmemek, sabretmek ve hatta affetmek daha iyidir. 

Resûlullah Efendimiz, bir kimsenin zalime beddua ettiğini görünce;

“İntisâr eyledin” buyurdu. Affeyleseydi, daha iyi olurdu. 

Hadîs-i Şeriflerde buyuruldu ki:

“Kendinize, evlâdınıza, kötü dua etmeyiniz. Allah’ın kaderine razı olunuz. Nimetlerini arttırması için dua ediniz.”

“Ananın, babanın çocuğuna olan ve mazlumun, zalime olan bedduaları, red olunmaz.”

Tufeyl bin Amr Dûsî hazretleri kendisi anlatır:

“Resûlullah Efendimize giderek;

-Ya Resûlallah! Kavmime beddua ediniz. Çünkü çok zina yapıyorlar, dedim. Resûlullah Efendimiz;

-Allahım, Dûs kavmine hidayet ver diye dua buyurdular ve bana;

-Yine kavminin arasına dön, onları İslam’a davet et, buyurdu. Gidip kavmimi İslam’a davete devam ettim.”

Sa'îd bin Cübeyr hazretlerinin bir horozu vardı. Her gece öter, onu teheccüd namazına kaldırırdı. Bir gece her nasılsa ötmedi ve Sa'îd bin Cübeyr hazretleri teheccüde kalkamadı. Sabahleyin bu iş ona çok ağır geldi ve horoza;

“Allahü Teâlâ sesini kessin” dedi. Ondan sonra o horoz hiç ötmedi. Annesi bu hali görerek, oğlu Sa'îd bin Cübeyr hazretlerine;

“Sakın kimseye beddua etme” diye tembihte bulundu.

“Ana-baba, mazlum ve misafirin duası kabul olur” demek, “Ana-babanın çocuğuna yaptığı hayır dua, mazlumun [kâfir bile olsa] kendine zulmeden zalime yaptığı beddua, misafirin ev sahibine yaptığı hayır dua kabul olur” demektir. Yoksa misafirin, suçsuz olan ev sahibine yaptığı beddua kabul olmaz.

Mazlumun, kendine zulmetmeyen birine yaptığı beddua kabul olmaz. Ana-babanın, evladına yaptığı hayır dua kabul olur. Kötü ana-babanın, suçsuz ve iyi olan çocuğuna yaptığı beddua kabul olmaz.

Kısacası haksız olarak yapılan beddua kabul olmaz. Beddua etmeye alışmamalıdır! Çünkü Hadis-i Şerifte buyuruldu ki:

“Kendinize, çocuklarınıza ve mallarınıza beddua etmeyiniz! Duaların kabul olduğu bir vakte rastlar da, bedduanız kabul olur.” [Müslim]

Allahu Teâlâ cümlemizi dua alan ve beddua etmekten sakınan kullarından eylesin. (Amin) 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Müslüm ABACI - Mesaj Gönder

# Dedi


Yorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?