Ruslarla İlişkilerde Türkiye'ye Biden Baskısı

Muhammed Qadı EFENDİOĞLU - Özel Türk Basını

Beyaz Saray'a gelmeden önce, ABD Başkanı Biden Trump'ın Ankara'nın S-400 füzelerini Rusya'dan satın almasıyla ilgili politikasını reddettiğini duyurdu ve bu füzelerin NATO için gerçek bir tehdit unsuru olacağını çünkü Türkiye ittifakın bir üyesi olduğunu düşünüyordu.

Türk tarafının NATO'nun gücüne yönelik tehdit olmadığı yönündeki iddiasına rağmen, Ankara da bunu açıkça belirtti. 

Türk-Rus ilişkileri, bazen şartlarla yönetilen dokuya işlenmiş ilişkiler olarak nitelendiriliyor.

Rus savaş gemileri ve askeri kuvvetleri Türkiye'nin sınır bölgelerine veya etki ve çıkar alanlarına yaklaştıklarında gerekli ilişkiler kurulur ve diğer zamanlarda iki ülkeden biri zorlanır.

Çıkarları, gerekli ilişkilerden ve diğer ilişkilerden oluşur. 

İki ülkenin, Türkiye ve Rusya'nın ilişkileri, açık sözlülük, pragmatizm ve iki tarafın antlaşmalarına ve antlaşmalarına bağlılıkla karakterize edilen bir dizi anlayış ve yan anlaşmanın ardından art arda gelişti. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a duyulan güven, onu övüyor ve kendisini üstlendiği zamanki gibi nitelendiriyor...

Dünyada ve özellikle bölgede stratejik dalgalanmalara gölge düşürüyor.

Bu, iki ülke arasındaki ikili ilişkileri saran ve onlara gelecekte birlikte ilişkilerini geliştirmeye devam etmeleri için gerçek bir kalıcılık sağlayan başka bir yardımcı faktör olduğu anlamına gelir.

Biden'in Beyaz Saray'a gelişiyle birlikte, Ortadoğu'daki gelecekteki politikası ve Beyaz Saray'ın genel olarak Kremlin ve bölge ile ilişkileri hakkında işler daha net hale geldi.Birçok analist bunun Obama'nın iki döneminin devamı olduğunu doğruladı ve Yeni Beyaz Saray sakini, bölgede daha fazla sıkıntı yaratarak selefinin yaklaşımını geçmeye çalışacak.Rusları bununla meşgul edip altından kilimi çekmek veya ilgili ülkelerin Rusya ile ilişkilerini sınırlandırmak ve azaltmak, Türkiye dahil ve İran'da olduğu gibi, Washington'dan ABD'nin Tahran'la ek boyutlar içeren yeni bir anlaşma imzalayacağına dair açıklamaların yapıldığı ve İran'ın Rusya ile eski ilişkilerini geçme karşılığında Rusya ile ilişkilerinin kısılması amaçlanan Demokrat selefi Obama tarafından onaylanan anlaşma.

Türk-Rus ilişkilerine dönecek olursak, iki tarafın, ilişkilerinin seyri boyunca ilişkileri nasıl gelişirse gelişsin, sonunda her birinin birkaç düşünceyle aralarını ayıran nehrin kenarına ulaşacağı kesindir. Bunların en önemlisi, iki farklı ve çelişkili ittifakta var olmalarıdır ve Rusları eski Varşova Paktı'nın liderleri olarak kınıyoruz ve Türkiye, düşman ve muhalif NATO ittifakının bir üyesidir, Varşova Paktı adına. Pek çok analize ve Biden’ın, müttefiki ve NATO üyesi olan Türkiye’nin füze anlaşmasını sonuçlandırmadaki davranışından duyduğu hoşnutsuzluğa göre, bu belge yakında Türk liderliğinin karşısına birçok amaç için çıkacak. 

- Pek çok yakınlaşmayı önlemek ve ekonomik ve belki de marjinal ilişkilere indirgemek için Rusların önünde Türk liderliğini utandırmak 

Ankara ile Moskova arasında Suriye meselesine ilişkin gelecekteki herhangi bir anlaşmayı önlemek 

- Beyaz Saray sponsorluğu olmaksızın Türkiye'nin özellikle Arap ve Körfez ülkeleri ile ilişkilerinin tanımlanması ve Ankara'nın Afrika Saheli ve Kuzey Afrika ülkeleri ile ilişkilerinin de yer alması. 

- Son olarak, Avrupa ülkeleri ile Washington arasındaki yakınlaşma, Washington'u Moskova'dan uzak tutması için Ankara'ya büyük baskı yapmaya itecektir.

Öte yandan İran'ın Körfez ülkeleri ve özellikle Suudi Arabistan ile yeni bir sayfa açmaya hazır olduğunu teyit eden ipuçları ve mesajlar, Tahran'ın Arap ülkeleriyle ilişkilerinde Beyaz Saray'ın Ankara'yı kuşatma planlarını anlamasından kaynaklanmaktadır. ve özellikle Körfez'de… Belki de ülkeler üzerinde Amerikan baskısı olacak… Körfez, Tahran ile ilişkilerinde yeni bir sayfa açması için.

Ve işte çok önemli stratejik soru olacak 

Türk liderliğinin Washington yöneticilerinin planlarının ve hedeflerinin sonuçlarını elde etmesini engellemek için tuttuğu kartlar nelerdir? .....

Amerika'nın, önceki yönetimin endüstriyel ve ticari sektörü ve çeşitli derecelerdeki işverenleri desteklemek için gerçek bir strateji geliştirme konusundaki ihmalinden dolayı Corona salgınının büyük ekonomik etkisinden gerçekten muzdarip olduğu biliniyor, çünkü birçok kişi kazanması gerekecek. küresel arenalar ve pazarlar, bazen rekabet, diğeri de endüstrilerinin ve mallarının elden çıkarılması için ve İstanbul'da biten İpek Yolu çizgisi nedir? ABD'nin ekonomik hegemonyası için rekabet, dünyadaki ABD malları devi için gerçek bir engel değil.

Ama ben İpek Yolu'nun bir Müslüman olduğuna ve Washington'un, özellikle Washington'un Çin ile olan ilişkilerinin karşılıklı çıkarlara uygun olacağına dair güvence vermesinden sonra gerçekliğini aramaya çalışmayacağına inanıyorum, ancak kesinlikle Çin ile büyük Çin yakınlaşmasını engellemeye çalışacaktır. Güneydoğu Asya Ülkeleri Derneği kısaca ASEAN ülkeleri olarak adlandırdı ve bu elbette ortaya çıktığında Ankara ile olan önemli belgelerden biridir.

Başka bir deyişle Washington, Moskova'ya değil, Türkiye'ye de (planına göre iki kuş vurmak) düşmanca davranarak Türkiye'nin diğer ülkelerle, özellikle Moskova ile olan ilişkilerini çeşitli şekillerde kısaltmaya çalışacaktır. baskın Amerikan taşlarının altından elini çekmek için çeşitli şekillerde.

Türkiye çok sayıda oyun kartına sahip olmasına rağmen, her zaman ulusal güvenliğini ve stratejik çıkarlarını korumak için gereksinimleri artırmaya çalışıyor.

Kuşatma ve Batı'nın ve Beyaz Saray'ın hedeflerine ulaşmanın tehlikelerinin üstesinden gelmek için tüm bu Türk hazırlıkları, onun üzerinde dünya ülkeleriyle, özellikle de Rusya ile ilişkilerini sınırlaması için büyük bir baskıya engel olmak için ötesine geçmemek.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmed Efendioğlu - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?