TARİHTE KAYIP SÖMÜRGE

Geçmişten günümüze kadar bir çok misyoner ve kuruluşları gelip geçmiştir ki, varlıklarını bu güne kadar sürdürüp sürdüremedikleri araştırılmışmıdır, kimbilir..? Bunlar ne zaman, nerede ve ne amaçla faaliyetler sürdürmüşlerdir. Bu konuda yıllarca emek sarf edilerek gün yüzüne çıkartılan ‘’Tarihte Kayıp Oryantalistler’’ eserinden istifade etmek elzemdir.  Anadolu ve Mezopotamya topraklarında yıllarca faaliyet yürütenlerin tek amacı ticari olmadığını anlamak basitmiş gibi görünse de uzun vade de kendi fikir ve düşüncelerini yeni toplumlara egale etmektir.

  Tarihte yaşanmış birçok ibretlikler ve öğütler gösteriyor ki, insanoğlunun doyumsuzluğunun sınırı olmadığıdır. Devletler daim yeni kaynaklar arayışına girerken ileride kendilerinin de istifade edebileceği coğrafyalara göz dikmişlerdi. Lakin coğrafyanın yeraltı ve yerüstü kaynakları yetmediği gibi insanlarını da köleleştirerek canice girişimlerini devam ettirmişlerdir. Dinini, dilini, örf adetlerini kabullenmeyenlere uygulanan baskıcı rejimlerle günümüzde de tanık olduğumuz gibi haksız ölümlere, mezalimliklere devam ettirilmesidir.

   Dünya da çok uluslu şirketlerin bilhassa devletlerinin destek ve teşviğiyle zayıf devletçiklere uyguladıkları yaptırımlarla haksızlıklara sebebiyet vermektedirler. 2000 yılında Güney Afrika Maliye Bakanı; Dünya Ekonomik Forumunda şu görüşünü paylaşmış idi dünyayla, ‘’Dünya da bencillik olduğu sürece, Afrika yoksul kalacaktır. Çok uluslu şirketler buna aldırmadığı sürece şansımız olmayacak. Bu şirketler yoksul ülkelerden zengin ülkelere refah aktarıyor; sonuçta, Afrika’nın yoksulluğu daha da artıyor. Birçok Afrika ülkesinde ana gelir kaynaklarının özelleştirilmesi, Kıta’dan zengin ülkelere para akımına neden oldu.’’ 

   Küreselleşen dünya da milyarlarca insan halen hayat standartlarının altında yaşam mücadelesi verirken, kapitalizmin, emperyalizmin kucağında boğulmasını izleyenler hiç ölmeyecekmişçesine yaşamlarını sürdürmeye devam etmektedirler. Avrupa’nın ekonomik tuzaklarının son 600 yıl evvelinden başladığını sahih ve sabit kaynaklarca belirten ‘’Tarihte Kayıp Oryantalistler’’ eseri 800’ü aşkın şahıs ve binlerce kaynağıyla bir kılavuz olmuştur. 

  İnsanlara algılanan, zalimlerin mazlum devletlerce yok edilerek yeniden doğacaklarını, dünyada yoksul kalmayacağı, insanlığın kendisine yakışan mertebeye erişeceği, toplumların çağdaşlaşacağı…hülyasını inandırma çabasıdır. Bilinen şudur ki tarihte hiçbir zaman küçük balık büyük balığı yutamamıştır. Sömürgecilik artık her alanda üst mertebe olarak algılandığından maalesef onur, şeref timsali sayılmaya başlanılarak mükafatlandırılmaktadır. Dünya değişti somut sömürmekten soyut sömürmeye geçildi. Ülkelerin bilhassa Batı beldesi devletlerin daim doğu devletlerini sömürmesi hiç bitmeyecek..maalesef.!

  Batı’nın olmazsa olmaz felsefesi ‘’Uygar ve Hrıstiyan olan insanlar, dinsiz ve barbar insanlara karşı her zaman haklıdırlar.’’ Demokrasi, insan hakları diyerek neyin var yok ellerinden alanlar şimdi kalkmış proje içinde projeler üreterek ‘’her yol mübahtır’’ mantığıyla düşmanlıklarını sürdürmektedirler. Geleceğe ışık tutamayan geçmişe sahipsen eğer, mantelizm karanlıklar içinden çıkamaz..! Bencil ve acımasız düşüncelerini sürdürenler çanlarını bizler için çalmaktadırlar.

     Yakın tarihte Ülkeler, batılı devletlerle serbest ticaret antlaşmaları yapılarak sanayileşmelerinin önünün açılacağına inanarak alanında uzmanlaşacak öğrenci yetiştirmeye başlanıldı ki, batıya eğitime gidenlerin geri dönmesiyle, idari mevkiilere kısa zaman içinde getirilmesi sağlanarak o ülkenin iç ve dış tüm yönetimi ele geçirilebiliyordu. Uyaan milletim uyaan dış güçlerin emellerinin farkında ol..! Su uyur düşman uyumaz..!

ARAŞTIRMACI YAZAR    

VOLKAN YAŞAR BERBER

  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar VOLKAN YAŞAR BERBER - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?