DÜNYADA TÜRK DIŞ POLİTİKASI

Geçtiğimiz yüzyılda Avrupa üst üste yaşadığı Dünya savaşlarından birçoğu maddi manevi yıkımla çıkmış olduğundan direkt sıcak savaşı tercih etmeyerek illegal yolları seçmişlerdir.

Dünya savaşından galip çıkan devletler dahi özellikle İngiltere ve Fransa da büyük sorunlarla iç içeydiler ki, insan kaynağı tedarikine geçmek elzem olmuştur. Dünya Savaşı’nın mağlup imparatorluklarının toprakları üzerinde birçok yeni devletler kurulmaktaydı. Elbet bu yeni idarelerin yeni yöneticilerini de kendileri tayin etmek şartıyla oluşturulmasına özen gösterilmekteydi. Bu yeni oluşturulan devletlerin iç siyasi yapıları açısından da çatışmayı arttıran küçük gibi görünen problemlerde oluştuğundan gelecekte ne gibi sorunlarla karşılaşabileceğini öngöremeyenler bugün yaşananların sebebidirler.

Türkiye’nin ittifaklığını ön planda tutmaya özen gösterildiği muhakkaktır. Çünkü; Türkiye jeopolitik ve coğrafi konum açısından Avrupa ve Asya üzerinde en yaygın ve sorunsuz kısa kara ve deniz güzergahı üzerindeydi. Bu arada Rusya’nın geçmişten gelen ısrarcı sıcak denizlere ve kaynaklara ulaşabilme tutkusunu dizginleyen Avrupa ve müttefiki Amerika daim baskıcı diplomasisini idame ettirmekteydiler.

     Dünya Savaşı sonrası Musul ve Adalar konusu dışında genelde Türkiye istediği şekilde çözüme kavuşmuştur. Avrupa’nın kendi içinde oluşturduğu Milletler Cemiyetine götürülen genelde her mevzu aleyhimize sonlasa da, daim açık kapı politikası uygulayan diplomatlarımız ileride çözümsüzlüklerin çözümlenmesinde fırsat eşitliği sağlanacağını düşünmüşlerdir. Türkiye, batılı devletlerle pürüzlerini büyük ölçüde gidermiş gibi gözükse de Batılıların ön yargısı siyasilerce aleyhimize canlı kalmıştır. Bunun mücadelesini yıllarca veren Türkiye, çetin direnişlerle karşılaşarak birçok defa kendini kalkan yapmıştır.

Maddi ve Manevi ne kadar saldırıya maruz bırakılsa da dersine iyi çalışarak muvaffakiyet kazanmayı bilmiştir. Bu çok yönlü siyasi ve politika uygulamalarıyla saygınlık kazanan Türkiye’yi taraflarına kazanmaya çalışanlar, artık belirgin bir biçimde farklı kapılarda yer almaya başlayarak ortak bir anlayış görülmektedir.

Türkiye’nin zihninde oluşturduğu sistemi temkinlice gerçekleştirmesi de taktikteki ustalığının göstergesidir. Zamanımızda yaşanmışlıkların geçmişten ders alan zihniyetin farkındalığıdır. Amerika ve Avrupa’nın uzak yakın politikası Doğu devletlerine artık yalın geldiği gibi empati algısı ön planda tutulmaya başlanarak yeni bir strateji oluşturularak devletlerarası dialog sağlanmaya başlandığı evreye başlanılmıştır.

    Dış ilişkilerde vesayet altında olmayan, birilerinin şahsi çıkarlarını gözetmeyen devlet vasfına ermiş Yeni Türkiye’nin uyandığını artık tüm dünya şahittir. Mazlum Milletlerle ilgilenmesi, Milliyetçiliği, İnsaniyetçiliği ve Avrupa’da tek Orta Doğu ülkesi olduğu gerçeğiyle Türkiye Cumhuriyeti, sömürge durumundaki Doğu ve Afrika dünyasının problemlerine karşı ilgi duyan dış politikasıyla da kendini ispatlamıştır. Türkler özgürlüğüne ve milliyetçiliğine düşkünlüğünü bir kez defa Dünya’ya ispatlayarak Yeni Dünya Düzeni barışında dengeleri koruyan bir yapının olmazsa olması olmayı başarmıştır.

      Türkiye’nin kendi milli ve iktisadi gelişmesini sağlayabilmesi için, her devlet gibi bağımsızlık ve tam serbestliğini yeni yeni kazanmaya başlamışken tekrar vesayet altına girmesi için çalışan misyonlar zayıflık ve çaresizliğin fırsatını aramaktadırlar. Anadolu’nun ve Trakya sahasının güvenliği yanı sıra denizlerimizin de gözetilmesi her zamankinden daha elzem olduğu gibi haksızca elimizden alınanları geri kazanabilmek çabasına düşen Türkiye Devleti, halkının desteğiyle inandığı yolda ilerleyerek başarıya ulaşacağıdır. Uluslararası alanda kendi gücüne dayanmayan mamafih kanıtlayamayanların yeni dünya düzeninde yaşam ve söz hakkına sahip bulunamayacağıdır.

Araştırmacı Yazar- Tarihçi

 Volkan Yaşar Berber

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Volkan Yaşar BERBER - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?