Hz.PEYGAMBER (S.A.V.) IN TÜRK MİLLETİ İÇİN BUYURDUKLARI...

"Benim Ehl'i Beyt'ime Türkler sahip çıkacak!" 

Sahabe Abdullah B.Mes'ud'dan gelen sahih bir hadisinde, Hz.Peygamber şöyle buyurmuştur:

Şüphesiz benim Ehl-i Beyt'imden olanların başına, benden sonra bir çok bela ve musibetler gelecek, hatta onlar yurt ve yuvalarında dahi sürüleceklerdir. Nihayet Doğu cihetinden (tarafından) ellerinden siyah bayraklar taşıyan bir kavim gelir. İşte bunlar Türklerdir onlara sahip çıkacaklar; Onlar sizden hakkı ve doğru olanın yapılmasını isterler fakat bu onlara verilmez, daha sonra aralarında çok şiddetli çarpışmalar olur.Onlar galip gelir ve istedikleri de onlara verilir. İşte onlar Türkler bunu kabul etmezler ve emaneti Ehl-i Beyt'imden bir adama verirler.Daha öncekilerin (Emevilerin) zulmü dünyaları yer yüzünü doldurduğu gibi bu defa bu kişinin adaleti dünyaları doldurur.Bu bakımdan bir kimse şayet o zamana ulaşır. O kadar ki ata binemeyecek kadar kar, tipi ve boraya tutulsa bile onların yardımına ve bu Türklerin yanına koşsun.Gerçekte bir örnek olarak sunduğum bu hadislere yeni yeni daha bir çok hadisler ilave etmemiz de mümkündür ne ilginçtirki daha sonraki asırlarda cereyan eden bu baş döndürücü olaylar, Hz. Peygamber'in bu büyük buyruğunun işaret gösterdiği kutup noktaları doğrul-tusunda gelişmiştir.Zira Emeviler'in Ehl'i Beyt ve Evlad-ı Resul ve yerli Müslüman halkı ve doğu Türklerine yaptıkları çok ağır zulüm ve baskılara daha fazla dayanamayan bu Turan yurdunun kahramanları en sonunda isyan etmişlerdir.Ebu Müslim El Horasani adında bir Turan kahramanının Merv şehir meydanında diktiği büyük siyah sancak altında toplanan bu eli bayraklı Türkler, Emeviler'in doğu hakimiyetine son vermekle kalmamışlar ayrıca İslam Hilafeti'nin Abbasilere giden yolunu da açmışlardır.Evet ellerinde dalga dalga siyah bayraklar taşıyan bu Doğu Türkleri ve Turan Yurdu kahramanlarının yaptığı çok büyük bir ihtilal ile iktidara gelen Abbasiler, Ehl'i Beyt ve Evlâd-ı Rasül'e zulmeden Emevilerden çok kanlı bir şekilde intikamlarını almışlardır.Eli kanlı Abbasi halifeleri ve ihtilalın azılı önderleri Emeviler namına milyonlarca müslüman Arabın boynunu vurdukları gibi, ayrıca Ömer B. Abdü'l-Aziz müstesna(hariç), Şam'daki bütün Emevi halifelerinin Muaviye ve oğlu Yezid başta olmak üzere kabirlerini paramparça etmişler ve cesedlerini kurda kuşa yem etmişlerdir.

Neylersiniz ki bu harplerde hem ölen ve hemde öldürenlerin ikisi de Müslüman Araplardı. Bu kanlı olayların ikisinin altında da İslam dini ve Peygamber kardeşliği değil, cahiliye devri Arap şövenizmi, kabile milliyetçiliğine dayanan iktidar hırsı vardı.

Bir taraf Abbasi oğulları, kaybettikleri iktidar hırsının peşinde, diğer taraf Ümmeye Oğulları ise, bir defaya mahsus olmak üzere ve bin bir türlü ayak oyunları ile ele geçirdikleri iktidar nimetini kaçırmamak için çırpınıp duruyorlardı.

Ne var ki Cenab-ı Hak, bu kördüğümü çözecek kılıç darbesini vurma görevini DOĞU TÜRKLÜĞÜ'NE vermişti.Onlar bu darbeyi gerçekten de tam bir ehliyetle vurmuşlar ve Abbasileri iktidara getirmiş bulunuyorlardı.Bu da Müslüman Türk milletinin her hal-ü karda sıradan bir millet olmadığını göstermektedir. Görüldüğü gibi bütün bunlar nerede ise bire bir Hz.Peygamber'in bir saadet asrında haber vermiş olduğu yüksek hakikatlar idi.Ne ilginçtir ki daha sonra ki asırlarda cereyan eden baş döndürücü olaylar, Hz.Peygamber'in de büyük ölçüde tastik ettiği ve onu bütün varlığı ile doğruladığı gibi ayrıca, onun Doğu Türkleri ile ilgili yeni ve çok büyük bir mucizesini de ortaya koymuştur.Böylece "Doğu Türklüğü'nün Hizmete Buyur Edilmesi ve bu geçiş sürecinin birinci devresi yani Emeviler dönemi bitmiş, ikinci devrede yani Abbasiler dönemi de başlamış oluyordu.

KAYNAK:
1.El mervezi,
El fiten S.291,
No.1153
prof.zekeriya Kitapçı Hz.peygamberin hadislerinden türkler 2.nci S.91

2- En nesei 4.S.42 ibni kesir,El bidaye,1.

3-El fiten.S.290.No:1151.En Nesei.4.S,42.No;3172

Dr.Seyyid Hüseyin Zerraki

Düseyder Genel Başkanı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüseyin ZERRAKİ - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?