OSMANLI'DA SURRE-İ HÜMAYUN ALAYI

Osmanlı payitahttan Surre-i Hümayun alayı ile kutsal topraklara yolculuk etmek...

Surre-i Hümâyûn Alayı veya Surre Alayı, Osmanlı İmparatorluğu'
nda "Surre Emini" adıyla bilinen bir kurumdur.

İstanbul'dan Mekke ve Medine'ye yardımları ve armağanları götürmüş olan topluluktur.

Surre-i Hümâyûn Alayı, İstanbul'dan törenle uğurlardı.Osmanlı imparatorluğunun infak, merhamet ve cömertliğe dayalı bir devlet geleneği haline getirilmiş sayısız adetlerinden biri de 'Surre'dir.

Surre Kelime anlamı olarak, para kesesi manasına gelen Surre, Osmanlı pâdişâhlarının her yıl hac mevsiminde Haremeyn-i şerîfeyn başta seyyid ve şeriflere, ahâlisine, zâhidlere, mukaddes yerlerin ve hac yollarının emniyetini sağlayan Mekke şeriflerine ve Hicaz bölgesinde yaşayanlara gönderdikleri
para ve değerli eşyâlardır.

"Bunları götüren alaya ise “Surre Alayı” denirdi."

Osmanlı’da bilinen ilk surre alayı, Yıldırım Bâyezîd Han tarafından Edirne’den gönderildi. Gönderilen hediyeler arasında 80.000 altın ve para da vardı.Çelebi Sultan Mehmed Han, Sultan İkinci Murâd Han ve Fâtih Sultan
Mehmed Han zamânında artarak devam etti.

Yavuz Sultan Selim Han'ın Halife-i Müslimîn olmasından sonra daha da artırarak sistemleştirildi.

Tarihi dökümanlara bakılınca sadece nakit para değil gıda yardımının da Surrenin kapsamına girdiği anlaşılmaktadır. 

Surrenin gelir kaynağı, devrin sultanının gönderdiği özel hediyelerden ve Haremeyn’e tahsis edilen vakıf gelirlerinin şarta uygun olarak toplandığı vakıf tahsisatından oluşuyordu.

Surrenin bir kısmı olan özel hediyeler, padişaha ait olan Ceyb-i Hümayun Hazinesi’nden karşılanırdı. Sultan III. Murad (1574-1595) zamanında Medine’ye 196, Mekke’ye 87 ve Kudüs’e 11 keseden oluşan nakit para yollanmıştı.

Osmanlı pâdişâhları'da kendilerine lütfedilen büyük zenginliği boşa harcamayarak kurdukları Haremeyn Vakıfları vâsıtasıyla, ikram edilmeye en lâyık olan Mekke, Medîne ve Kudüs ahâlîsi için mallarını Allah yolunda harcamışlardır.

Padişahların Surre gönderdikleri Müslümanlardan tek beklentileri o mübarek yerlerde kendileri için duâ etmeleriydi.

Ayrıca Mekke ve Medîne’de muhtaç durumda çok kimsenin olması ve oralarda Hz. Peygamber’in neslinden gelen seyyid ve şeriflerin bulunması da Surre göndermenin önemli bir sebebidir.

"Osmanlılar Seyyid ve Şeriflere karşı büyük bir muhabbet ve saygı beslediklerinden dolayı, onların yaşadığı en önemli yerlerden biri olan Haremeyn’e ellerinden gelen her yardımı yapmışlardır."

Gönderilen hediyeyi alanlar da kendilerine göre, keselere zemzem, hurma gibi hediyeler koyarak surre ile geri gönderir, karşılıklı hediyeleşirlerdi.

Bu arada Kahire’den gönderilen surre alayında yer alan yeni Kâbe örtüsü merâsimle eskisiyle değiştirilirdi. Mekke Emîri eski Kâbe örtüsünü İstanbul’a gönderirdi. Bu Kâbe örtülerinden İstanbul’da pek çok câmide bulunmaktadır.

Surre alaylarının sonuncusu 1915 yılında gönderildi. Daha sonra Mekke Emiri'nin İsyânı (1916) ve toprakların elden çıkması sebebiyle gönderilen surre alayları yerine ulaşamadı ve bu güzel adet bir daha yerine getirilemedi.

Dr.Hüseyin Zerraki

Düseyder Genel Başkanı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüseyin ZERRAKİ - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?