Hz. Peygamberin Soyundan Gelenleri Sevmenin Faydaları...

Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de Ehl-i Beyt'in sevgisi ile ilgili şöyle buyurmuştur:

"Söyle Ya Muhammed! Peygamberlik ücretine mukabil ben sizden hiç bir şey istemiyorum, sizden istediğim yakınlarıma meveddetten (sevmekten) gayri bir karşılık istemiyorum."

Bilindiği üzere, Ayet-i Kerime de geçen meveddet kelimesi muhabbetten daha şidetli bir sevgiye denir. Yüce Allah Rasulü'nün peygamberliğin yakınlarını Ehl-i Beyt'ini böyle bir sevgiyle sevmeyi emretmiştir.

Sevgide aşırıya gitmekten maksat, şayet haktan çıkarak, mahbudu tapılan bir mabud haline getirecek derecede heva ve hevese uymaksa, bunun bir şirk ve küfür olduğunda hiç bir şüphe yoktur.

Ayrıca Rasulullah'ın risaletine iman eden her bir Müslüman bu tür bir sevgiyi kesinlikle kabule yanaşmaz.Zira Hz.Peygamber'in (s.a.v.) kendisi bu tür sevgiyi yasaklamış ve Hz.Ali'ye hitaben şöyle buyurmuştur:

"(Ya Ali ) Sende iki grup helak olacaktır; Seni sevmekte aşırı gidenler, sana buğzedip düşmanlık besleyenler."

Ve yine şöyle buyurmuştur:

"Ey Ali, seninle İsa arasında bir benzerlik vardır; Yahudiler ona düşman kesildiler, hatta annesine bile iftirada bulundular, Hrıstiyanlar ise onu hakkı olmayan makama ulaştıracak kadar sevdiler."

Fakat aşırı sevgiden maksat, mahbubu  tapılan mabudun dışındaki herşeyden fazla sevmek ise, bu türden sevgi zaten imanın gereklerinin en önünde yer almıştır.Zira Hz.Peygamber şöyle buyurmuştur:

"Ben sizden birisine kendi çocuklarından, babasından ve bütün insanlardan daha sevimli olmadıkça, o mümin sayılmaz."

Bu hadise göre, her Müslümanım diyen kimsenin Resulullah (s.a.v.) ile birlikte onun sevdiği sevgilileri olan Hz.Ali, Hz.Fatima ve onların neslinde olan seyyid ve şerifler içlerinde kendi aile ve çocukları da olmak üzere fazla sevmelidir, iman ancak bununla kemale erir.

Çünkü Resulullah buyurmuştur ki;

"Ben sizden birisine çocuklarınızdan daha fazla sevimli olmadıkça o mümin sayılmaz." Buna göre bunları bu şekilde sevmek, aşırıya gitmek değildir.Aksine
, o tür sevgi hak edenlere hakkını vermektir.

Hz.Peygamber bir hadisinde de Hz.Ali'ye şöyle buyuruyor:

"Ey Ali sen hem dünyada efendi ve büyüksün, hem de ahirette.Seni seven beni sevmiştir, sana buğzeden bana buğzetmiştir. Senin dostun Allah'ın dostudur, sana buğzedene Allah gazap eder. Sana buğzedene eyvahlar olsun.

" Ali'nin muhabbeti iman, buğzu
ise nifaktır."

"Biliniz ki, her kim Âl-i Muhammed'in (Ehl-i Beyt'in) sevgisiyle ölürse şehid olarak ölmüştür. Biliniz ki, her kim Âl-i Muhammed'in muhabbetiyle ölürse bağışlanmış olarak ölmüştür.
Biliniz ki, Âl-i Muhammed'in muhabbetiyle ölenler tövbe etmiş olarak ölmüştür.Biliniz ki, her kim Âl-i Muhammed'in muhabbetiyle ölürse, imanı kamil olan mümin olarak ölmüştür.Biliniz ki, her kim Âl-i Muhammed'in muhabbetiyle ölürse, ölüm meleği onu cennetle müjdeler....

Dr.Seyyid Hüseyin Zerraki

Düseyder Genel Başkanı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar DR. HÜSEYİN ZERRAKİ - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?