Dünya Seyyid ve Şerifleri Topluluğu Yeni Yönetim Kurulu Hayırlı Olsun

Dünya Seyyid ve Şerifleri Topluluğu Yeni Yönetim Kurulu Hayırlı Olsun... 

Evliyalar Sultanı Hz. Ali Efendimiz şehadetinden önce ölüm döşeğinde iken bütün çocuklarını çağırmış ve Hz. Hasan’ın şahsında hepsine vasiyetini beyan etmişti. Şah-ı Velayet Efefendimiz şöyle diyordu:

“ ̶ Gözümün nuru oğlum! 

Sen dünyanın emin hâkimi, ASRIN MUHTEREM SEYYİDİSİN…Kadir ve haysiyetini, şeref ve meziyetini iyi muhafaza et. Ömrünü boş şeylerle geçirme. Ömür nefeslerini beyhûde yerlerde tüketme. Malını da günah yolunda sarfetme ki, dünyadan amelsiz çıkıp da Bârigâh-ı İzzet’e amelsiz varmış olmayasın. Güzel sözünü güzel işinle birleştir ki, güzel beyanın meziyetini, lütuf ve ihsanın semeresini zâtında cem’etmiş olasın…

Bir de yapamayacağın bir şeyden dem vurma! Söz ehli olmaktan daha çok iş ehli olmalısın! 

Oğlum,

Sen başkalarına benzemezsin…SEN HÂNEDÂN-I NÜBÜVVETSİN, sen ümmetin gözbebeğisin.

SEYYİDLİK ŞEREFİNİ HAİZ OLDUĞUN GİBİ, HAL VE GİDİŞİN DE ÖRNEK VE MÜMTAZ OLMALI…”

İşte bizim için altın ve elmasla yazılıp en mûtena duvarlarımıza değil, bizzat beynimize ve kalbimize nakşedilmesi gereken bu vasiyet, benim de ifade-i meramımı en veciz şekilde dile getirmektedir. Aslında bu mütevazı çalışma Hz. Ali Efendimizin bu vasiyetini O’nun torunlarına iletmekten ibarettir. Yoksa amacımız seyyidliğin bir üstünlük olduğunu anlatmak değildir.

Seyyidlik hem bir lütuf hem de büyük bir mes’uliyettir. Sadece bu mes’uliyetimizi hatırlamak ve hatırlatmak istedik. Cenab-ı Hak’dan hata ve kusurlarımızı bu duru niyetimize bağışlamasını niyaz ederiz.
[1] Taberânî, el-Mu’cemu’s-Sağîr, no: 318, Deylemî, Müsned, I, 287 (No:904), Ahmed, Müsned, V, 235; Ali el-Muttakî, Kenz, III, 91.
[2] Hz. Ali, Mustafa Necati Bursalı, İstanbul 

Dünya Seyyid ve ŞeriflerTopluluğu Derneği Başkanlığı yeni Yönetim Kurulu  Hayırlı Olsun

Efendi, bey, beyefendi, reis manalarına gelen "Seyyîd", Resulullah Efendimiz'in (S.A.V) Hazret-i Hûseyin'den gelen nesl-i pâkine verilen ünvandır. Hanımlar için "Seyyîde" ünvanı kullanılır. Seyyîd mefhumunun Farsça karşılığı ise "Mirza"dır.

Şerefli, şanlı, şanı yüce manalarına gelen "Şerif" ise, Resulullah Efendimiz’in (S.A.V) Hazret-i Hasan’dan gelen nesl-i pakine verilen unvandır.

Seyyid ve şerif kelimeleri için sadece örfte böyle bir ayırım yapılmış olmakla beraber, sonuçta her iki kavram da Hazret-i Peygamber’in (asm) pak neslini ifade etmiştir. Hatta önceleri her iki nesle seyyid denmiş, sonraları bunlardan Hazret-i Hasan’ın nesline şerif denmiştir. Şimdilerde ise her iki pak nesle de seyyid denmektedir.

Seyyid kelimesi bizzat Resulullah Efendimiz’in (asm) özelde pak nesline, genelde ise şerefli ve değerli şeylere verdiği bir unvandır. Meselâ Resul-ü Ekrem Efendimiz (asm), bir gün minberde bulunduğu bir sırada yanındaki Hasan’ı (ra) işaret ederek, “Bu oğlum seyyiddir. Umulur ki Allah onun vasıtasıyla iki Müslüman fırkanın barışmasını sağlar” demişi; bir başka gün de: “Hasan ve Hüseyin cennet ehlinin gençlerinin iki seyyididirler” buyurmuştur.

"Herşeyin menfaat olarak düşünüldüğü bu devirde,gerçekten ve tüm samimiyetimle sadece birlik ,beraberliğe atılmış ilk adım olarak kabul ediyorum.Sivil toplum kuruluşu olarak hem akraba ,hem tüm seyyid ve şerifleri, siyaset makam mevki, para
şan şöhret, katmadan ,yapacağımız hizmetleri düşünüyoruz.

Sadece ve sadece Allah'ın rızasını dûstur edinmiş değerli ve bilgili büyüklerimizin desteği bize güç verecektir. Organize olmayan yek vucut olmayı başaramamış topluluklar sadece kalabalık olmaktan başka bir kıymeti harbiyesi olmayan cılız seslerin ara ara yükseldiği topluluklardır. Ama organize olmayı gençlerin cevval bir yol göstericinin delaletiyle becerebilmiş, başarmış topluluklar hayatın her kademesinde başarıyı yakalar.

ALLAHIM ÇIKTIĞIMIZ KUTLU YOLDA BİZİ MAHÇUP ETMESİN."


Seyyîd Mustafa ÇİÇEKLİ
Dünya Seyyidler ve Şerifler Birliği Başkanlığı
Yönetim Kurulu Başkanı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa ÇİÇEKLİ - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?