Nakibul Eşraflık Kurumu'nun ana temeli Rasulullah tarafından atılmıştır!

Ehli Beyt ile ilgili işlerini takip etmek üzere Rasulullah tarafından tayin edilen ilk memur Hz. Ali (R.A.) dır. 

Dört halife devri ve Ashâbın Ehl-i Beyt'le ilgili tutumlarını islami devirde de devam etmiştir. ilk defa şecerelerin tutulması ikinci Halife Hz.Ömer tarafından görevlendirilen memurlar vasıtası ile olmuştur. Emevilerde bir iki halife istisna edilirse, Haşimilere ve Abbasiler'e karşı olan düşmanlıkları açıkça meydandadır.

Hilafetin Abbasilere geçmesi ile Rasulullah soyunun fey ve ganimetlerde ki hissesi, neseblerin korunması ve özelikle Hz.Peygamber'e olan saygı sebebi ile Hicri üçüncü asır ortalarında ilk defa Nikabet Teşkilatı Abbasiler bünyesinde kurulmuş, Abbasiler ve Talibiler için ayrı ayrı Nakibü'l Nükabalar tayin edilmiştir. Teşkilat Abbasiler bünyesinde sonuna kadar devam etmiştir. Nikabette ilk önemli değişiklik, Nikabetin Hasani ve Hüseynilere tahsisi ile Fatimiler yapmıştır.

Eyyübiler, Memluklar, Selçuklular ve İlhanlılarda esasta pek değişmeyen Nikabet Teşkilatı Memluk, İlhanlı ve Anadolu Selçuklularının bıraktığı ortaklaşa miras olarak Osmanlılara geçmiştir.Şu veya bu devlet vesilesi ile Abbasilerdeki orijinaline ulaşan Nikabet Makamı başındaki Nakibü'l Eşrafların vazifeleri hemen hiç değişmeden Osmanlılardan aynen kalmıştır.

Nikabetin kuruluş sebebi bir başka ifadesiyle sahte seyyidlere mani olmak ve gerçek seyyidlere de hürmetle özleştirilen Peygambere hürmet ve tazimdir, Seyyidlerle ilgili vesika ve Şecerelerde özellikle Şura suresi 23.Âyeti ile bu husus zaman zaman dile getirildiği gibi, Bütün İslam devletlerinde seyyidlere hürmet edilmiş, onlara olan hürmet ise kendilerini temsil eden Nakibü'l Eşrâfların şahıslarında daha bariz olarak kendini hissetmiştir.

Osmanlılarda, Nakibü'l Eşrâfların idare mekanizmasında rolü ve yeri olmadığı halde bütün önemli devlet törenlerine katılarak padişahın yanında otururlardı.
Hz. Peygamberin emriyle kurulmuş bulunan bu mübarek ve güzide kurum maalesef Cumhuriyet'in ilanından bir yıl sonra 3 Mart 1924 tarihinde lağvedilerek ortadan kaldırılmıştır...


DR.SEYYİD HÜSEYİN ZERRÂKİ
DÜNYA SEYYİDLER VE ŞERİFLER KÜLTÜR VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ GENEL BAŞKANI

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar DR. HÜSEYİN ZERRAKİ - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?