EMEVİLER'İN SEYYİDLERE KARŞI GENEL TUTUMLARI

EMEVİLER'İN HİLAFETİ

HİCRİ: 41-132
MİLADİ: 661-750 SEYYİD VE ŞERİFLERE KARŞI GENEL TUTUMLARI;
Emeviler Abdül Menaf'ın dört oğlunda biri olan Abdülşemsin soyundan geliyorlar, Abdül Şems ve kardeşi Haşim ve oğulları kureyş tarafından çok sayılır ve seviliyorlardı. Lakin Abdülşems'in kardeşi Haşim'in oğlu Abdülmüttalib zemzem kuyusunu bulması ve torunu Muhammed (s.a.v.) ın peygamber olması ile Haşim oğullarının şanı ve şöhreti arttı. Diğerlerini geride bırakınca, Haşim'in diğer oğulları ve Mutalip'den türeyenler cahiliye ve islamdan hep birlikte hareket etmişlerdir.
Resulullah (s.a.v.) Biz haşim ve Muttalip oğulları cahiliyede döneminde'de islamda da birbirimizden ayrılmadık buyurmuştur:
İslamla unutulan cahiliye gayreti kavim ve kabile asabiyeti saadet devrinden uzaklaşıldıkça yeniden uyandı ve dirildi ırk bağına dayalı birlik Hz.Osman (r.a.) Devri
H.23-35
(M.644-656) nden başlamıştı, artık memuriyetlerin verilmesi gibi hususlarda fazilet ve liyâkatten çok soy yakınlığına önem veriliyordu. 
Bu da başta emevilerle Haşimilerin arasını açiyor ve gittikçe azalan muhacir ve ensarı kızdırıyordu. Emeviler "biz kureyşliyiz"diye tafra satınca muhalifleri kureyşde Emevilerden daha şerefli beni Haşim var diye onlara karşı çıkıyorlardı.

Emevi Valilerinin kötü halleri ve valilikleri bir geçim vesilesi görmeleri Hz.Osman (r.a.) 'ın Fedek'i devlet arazisi sayarak katibi ve amcası oğlu Mervan B. Hakem'e ikta etmesi gibi hususlar da Emevilere karşı infial uyandırdı. Muaviye "Ehli beytin tekaddüm ve istihkaklarını geçiştirir verirdi."Emevi halifelerinden ikinci yezid devri (H.60-64)
(M.680-683)'nde Hz.Hüseyin şehid edilmişti.Emevilerde'Hz.Osman r.a. ve Ömer bin.Abdülaziz
Hicri:99-10
Miladı:717-720 hariç tutulursa'
Haşimilere yakınlık gösteren Emevi halifesi bulmak zordu. Hz.Ali'ye Ebu Turab Haşimilerde kötü bir mana kasdıyla Emevilerce Turabiler diye Cuma Hutbelerinde Hz.Ali'ye yapılan kötü küfürler alışkanlık haline gelmişti...
Ömer b.Abdülaziz hilafete gelince
H.99.M.717 hutbelerde
Hz.Ali.k.v. Sebbetmeyi kaldırıp sebb yerine Nahl suresi 99.Ayetinin okunmasını emretmişti. 
O kötü adet böylece tarihe karıştı ve Müslümanlar sevindi. Aynı emevi halifesi Fedek hususunu görüşmek için hilafete geldiği günlerde Mervan oğullarını topladı ve şöyle dedi:

Şüphesiz fedek Resulullah s.a.v. içindi o ondan infak ediyor 'beni haşimin küçüklerine veriyor"ondan beni haşimin dullarını evlendiriyordu. 
Şüphesiz Fatima fedeki kendisine vermesini ondan istedi. Peygamber bundan kaçındı, Resulullah o işte Fatima r.a.'ı men etti (öyleyse )bende (bu hususta)bir hak sahibi olmam hasebiyle bende şimdi sizi şahit tutuyorum ve kesin olarak fedek'i Resulullah zamanındaki hale döndürüyorum. 
Bu durum ehli beyt mensuplarını sevindirmiş, Ömer bin Abdülaziz'e mektuplarla teşekkür bile edilmiştir. Emevi hilafeti genelde zorba zalim bir yönetim olup kendilerine taraftar olmayan haşimileri tutan alimlere şairlere ve mevaliye cephe almışlardı. Zamanla cepheleşme şidetlenmiş haşimi tarafarı olmiyan bile Emevilerden intikam almak için onlar tarafına geçmişler derken maliyenin bozulmasiyle liyakatsız idareciler sebebi ile yardımcıları azalmış sonunda kıyamın başını çeken ÂL-i beyt taraftarları emevi devletini ortadan kaldırarak zafere ulaşmıştır..islam dünyasına çeşitli sebeblerle dağılan Seyyid ve Şerifler Muhacceretlerle ispanya topraklarına da geçmişlerdir Endülüste Seyyid ve Şeriflerin gittikçe çoğalması oralarda'da Nakibü-l Eşraflık kurulmasına sebeb oldu Endülüste ki Nikabet müessesi hususunda geniş malumatımız olmamakla birlikte mesela H.615 yılında işbilye'de bir Nakibü-l Eşrafın varlğını bilmekteyiz,bu bilgilerden hareketle ihtiyaç duyulan diğer yerleşim merkezlerinde de Nakibül eşrafların mevcudiyeti uzak ihtimal değildir.

Dr.Seyyid Hüseyin Zerraki

Dünya Seyyidler ve Şerifler Kültür ve Araştırma Derneği Genel Başkanı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar DR. HÜSEYİN ZERRAKİ - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?