Seyyid ve Şeriflerin Annesi Hz. Fatıma'nın Özellikleri

Hz. Peygamber (S.A.V. ) şöyle buyurdu: "Kızım Fatıma geçmiş ve gelecekteki bütün kadınların en üstünüdür."O, Resûlullah Efendimizin ruhu, canı ve eşsiz kalbinin bir meyvesidir.O,her iki cihan kadınlarının hanımefendisidir. İnsan şeklinde bir huridir ve nurdur. Cennete girecek olan ilk kişidir. 

O'nu anlatma ve vasfetmeye elbette ki, dil kâfi değildir.Diyebiliriz ki, Hz. Fatıma Resûlullah (s.a.v.)'in kadın halidir. Sadece O'nda peygamberlik makamı yoktur."
O, kalp ve azaları imanla dolu; Rabbimizin en nazlısı ve en sevdiklerinden biridir? Allah'ın öz nurundan yarattığı Hz.Fatıma annemizin sevgisi yüz yerde insana yarayacaktır; onların en kolayı; ölüm,kabir, mizan, sırat ve hesaptır.
Kâinatın incisi Efendimize açılan kapının adıdır,Hz.
Fatıma annemız? Denilebilir ki, Peygamber Efendimizin sırrının evrene yansıdığı nokta, Fatıma annemiz'ın gönlüdür.İki Cihan Serveri; "Allah kendisini bende, ben de kendimi Fâtıma'da seyrettim." buyurmaktadır.O
gönüle girmeyen-giremeyen gönül kesinlikle ölüdür.
Hz.Fatıma annemiz olgun bir akla,kusursuz bir ruh güzelliğine, saflık ve berraklığa, asil ve üstün bir kereme sahipti.Başkasını kendisine tercih edenlerin en hayırlısıydı?
Hz.Hasan b. Ali anlatır:"Annem Fatıma'yı, bir cuma gecesi mihrabında ibadet ederken gördüm. Şafak sökünceye kadar sürekli rükua gitti, secde etti ve hep mümin erkeklerle mümin kadınlara isim vererek dua ettiğini duydum. Uzun uzun dua ediyordu.Kendisi için hiç dua etmiyordu.Dedim ki: 'Anneciğim! Niçin başkaları için dua ettiğin gibi kendin için de dua etmiyorsun?' Dedi ki: Yavrucuğum! Önce komşu, sonra ev."
Kendi canları çektiği halde, yemeği yoksula, yetime ve esire yedirirler. Eşsiz eşleri İmam Ali efendimizle her şeylerini ama her şeylerini Allah yolunda feda ettiler ama nihayetinde Allah'ı kazandılar.
Burada Ehl-i Beyt'in en büyük özelliğinin cömertlik olduğunu görüyoruz sevgili okurlar? Kendi ihtiyaçları oldukları halde, ihtiyaçlarını görmüyorlar; yoksula, yetime ve esire ikram ediyorlar? Cömertlikten de öte bir hal?
Hz. Resûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Eğer iyilik ve güzellik bir şahıs olmak isteseydi, o mutlaka Fatıma olurdu; oysa Fatıma ondan daha üstündür. Kızım Fatıma soy, yücelik, keramet ve bağış bakımından yer yüzündeki insanların en üstünüdür."
Allah'u Teâlâ Hazretleri, Resûlullah Efendimiz ve Ehl-i Beyt'in yüzüsuyu hürmetine kainatı yaratıyor ve onları tertemiz kılıyor. Tüm ümmete de onları sevmeyi farz kılıyor. İmanın tadı ve lezzeti; başta Peygamber Efendimiz olmak üzere,büyük annemiz Hz.Fatıma, büyük babamız Hz.Ali, dedelerimiz
Hz. Hüseyin ve Hz. Hasan ve kiyamete kadar devam eden nesilleri Seyyid ve Şerifleri kendi öz nefsinizden daha fazla sevmenizden geçmektedir? Onları her şeyden daha üstün ve aziz kılmadıktan ve kendi öz nefsinizden daha fazla sevmedikçe, allah'ın rasuluna iman etmiş olmasınız.
Gerçek iman etmedikçe cennete giremezsiniz
Her şeyin ama her şeyin şifresi Ehl-i Beyt'i sevmekten geçer, Risaletin manası, Peygamberliğin gönderiliş maksadı bile sadece ve sadece Ehl-i Beyt'i sevmektir,başka çareniz yoktur !!!
Ehl-i Beyt sevgisinin olmadığı gönül ölüdür ve harabedir.Dün olduğu gibi bugün de Resûlullah (s.a.v)'in Ehl-i Beyt'i üzerinde müthiş bir oyun ve karartma vardır.
"Bazı kötü niyetli ahmaklar, cahiller,ve yobazlar tarafindan müslümanlar'a İslam-ı anlatılırken, bilerek Ehl-i Beyt'i devre dışı bırakmak, istiyorlar,ve onlara uyanlar'da çoktur."
"Bunların yaptıkları aslında Hz. Peygamberi devre dışı bırakmak demektir...:
1400 yıldır doğru dürüst, Ehl-i Beyt gerçeği, anlatılmamış, anlaşılmamış ve maksatlı kişiler tarafından hep yanlış anlatılmış, üzeri örtülmüştür. Ehl-i Beyt'in olmadığı bir anlayışıyla ümmet yarım-yamalak bir din hayatı sürmüştür.
Bu eksik ve yanlış din telakkisi,o gün bu gündür Müslümanların iki yakasını bir araya getirmemiştir.Her zaman ve her yerde sömürülen, itilen,kalkılan hep Müslümanlar ve İslam dünyası olmuştur.
Sizde Ehl-i Beyt'in aşkı,sevdası, imanı ve duruşu olmazsa elbette gerçek mümin olamazsınız,bunu iyi bilin.!!! Hakkınızı'da savunamazsınız, onun bunun oyuncağı haline gelirsiniz.
Rabbimiz sizleri Ehl-i Beyt'in aşkı ile arı duru hale getirip,imanın lezzetini tadan; vatanına, milletine, bayrağına,sahip kullarından eylesin,mahşer günüde sizler Ehl-i Beyt'le haşr olursunuz inşallah.
Başta Hz. Peygamberim'iz muhammed Mustafa (s.a.v. ) olmak üzere, Büyük Annemiz Hz.Fatıma,büyük
Babamiz Hz.Ali,
dedelerimiz!
Hz.Hasan ve Hz. Hüseyin'nin kiyamete kadar devam eden zürriyetleri, Seyyid ve Şeriflerin sevgisinden; Allah'u Teâlâ sizleri mahrum etmesin inşallah.
Resulullah'ın bu mübarek soyunu daima Yüreğinize akıp gitmesini,
hayatınıza ve davranışlarınıza yön vermesini yüce rabbimden niyaz ediyorum. dualarımla.

Dr.Seyyid Hüseyin Zerraki Dünya Seyyidler ve Şerifler Kültür ve Araştirma Derneği Genel Başkanı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar DR. HÜSEYİN ZERRAKİ - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?