SEYYİD VE ŞERİF NEDİR, KİME DENİLİR?

Arapçada sade fiilinin masdarlarından biri Siyadet'dir. 

Bu fiil büyük oldu, şerefli oldu, kavmine ve başkalarına Seyyid oldu manalarına gelir,Seyyid kelimesine,ulu mihter,sergerde manalarıda verilmiştir.Çokluk şekli Sade Sâddat'dır. Seyyide;Melik, malik mevlâ köle ve hizmetçileri olan,bir cemaâtın mütevelisi,efendi,ağa,bey,ileri gelen,baş,reis server,başkan manaları verilmektedir.

Bu umumi manalarından'dır "Başka,ayni kelime birde "HUSUSİ "Manası ile karşımıza çıkar."Seyyid bu manası ile Hz.peygamber (S.A.V) in neslinden gelenlerin ünvanıdır ve bu ünvanda bir teşrif yani değer ve büyüklük verme kasdı vardır."Nesebi celili Nebeviye mensup olanlara denir.Seyyidan muhammed (S.A.V.)'ın Hz.İmam Ali ile kızı Fatima(R.A.) dan olma iki torunu Hz.Hasan ve Hz.Hüseyin (R.A.) için kullanılır.Hadisi Şeriflere binaen bilhassa islamın ilk devirlerinde "Alevilerle Talibilere Seyyid ünvanı verilmiştir."

Bu tabir sonraları şümullenerek,
küçüğün büyüğe taziminin ifadesi olmuştur.İslam memleketlerinde Hasani ve Hüseynilerin alemidir.Hicazda emirlik yapan Hasanilere Şerif Hz.Hüseyin neslinde olanlara'da Seyyid denilir'di biri Seyyid ,biri Şerif anne babaya sahip olan çocuğa Seyyid ve Şerif ünvanı verilir.

Kadına göre Koca Seyyid'dir Fatımi Halifeleri Zamanında H.297-556/M.910-1171) Seyyid ünvanı sadece Hz.Hasan ve Hz.Hüseyin evladı Hasan-i ve Hüseyniler'e has kılınmıştır.
Hz.peygamberin (S.A.V.) bir çok isimlerinden biride Seyyiddir Seyyid'ül Halk,Seyyid'i Kâinat, Seyyid-i Nebevi beşer, Seyyidü'l-enam ve Seyyidü's -sakaleyn gibi kullanılır'dı...


DR.SEYYİD HÜSEYİN ZERRAKİ

DÜNYA SEYYİDLER VE ŞERİFLER KÜLTÜR VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ GENEL BAŞKANI

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar DR. HÜSEYİN ZERRAKİ - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?