İBRAHİM YEKELER GEÇTİ BU DÜNYADAN

PROF. DR. İBRAHİM  YEKELER   VEFAT  ETTİ

Sivas İHL mezunu kardeşimiz, 12.03.2020 tarihinde vefat etmiştir. Allah rahmet eylesin... Makamı Cennet olsun...

İmam Hatip Lisesi yıllarında başlayan dostluğumuz, Erz. Üniveristesi Tıp Fakültesine kayıt yaptırdığı yıllardan itibaren de Erzurumda devam etti. O yıllarda, Biz Üniversiteyi kazanan, gençlerimize mümkün olduğu kadar yardımcı olmaya çalıştığımız için bize, ''Dayı'' diye hitap ediyorlardı. Pek severdim, bu hitap şeklini...

Bir samimiyet vardı, Candan ve içten söylenince havası daha başka bir şey olurdu... Ben ise; Yürekten coşarak, yeğen, derdim.Güzel günlerdi...
Kendisi ile 2. Yurtta yaklaşık iki yıl aynı odayı paylaştık. Tatlı ve Acı hatıralarımız olmuştu.

Çalışkan, sevecen, dost ehli bir insandı. Aynı zamanda şiir yazardı... İyi derecede masa tenisi oynardı.
Sağlam ve İnancına yürekten bağlı bir insandı... Faaliyetlerin içerisinde olan biriydi.

Erzurum Tıp Fakültesini bitirdikten sonra, Aynı fakülteye asistan olarak girdi. Dostluğumuz o yıllarda da devam etti. Kendisini asistan olduktan sonra, ziyarete gitmiştim. Çünkü, o üniversiteye gönderdiğimiz, öğrenci kardeşlerimizle yakından ilgileniyordu. Öyle bir faaliyeti vardı. 

Kendisi Profesör ünvanını aldığı zaman da tebrik etmek için, yanına gitmiştim. Çok severdim kendisini. Ara-sıra sağlık sorunlarımızla da, ilgilenirdi.
Erzurum Mezunları MTTB gurubu olarak, 1997 yılında Erzurum' da gerçekleştirdiğimiz toplantıda, Sivas'tan gelen arkadaş gurubumuza yakın ilgi gösterdi. 20 Kişilik gurubumuzu memnun etmek için çırpındı. Memleket sevdalısı, bir insandı.

Daha sonrasında yakın dostumuz olan Ali Kuruçay beyin rahatsızlığı söz konusu olunca; bir vesile ile Erzuruma gittiğim zaman Ali Kuruçay beyin raporlarına baktı. Değerlendirmelerde bulundu. Hatta o yıl Erzurumdan Ankara'ya eşi ile birlikte, Baba evine giderken Sivas'a uğradı. Birlikte Ali Kuruçay Beyin evine gittik. Ona bilgiler sundu.

Ailesi Ankara'da yanlış hatırlamıyorsam, Bahçelievlerde yaşıyordu.

İlerleyen yıllarda, İstanbul Siyami Ersek Hastahanesine Baş Hekim olarak atanması gündeme gelmişti. Bizimle görüştü. Fikir aldı. Sonrasında Bu Hastahaneye Baş hekim olarak, atandı. Yıllarca burada hizmet etti.

Erzurumu'un ve Sivas'ın her zaman gönlünde ayrı bir yeri vardı.

Sivas'ta kardiyoloji bölümüne, Anjio Ünitesinin kurulması için çok gayret etti.

Merhum Yekeler, İstanbul’da Sivaslıların hem sağlık konusunda, hem de maddi ve manevi olarak, her alanda; emeğini esirgemeyerek hemşehrilerinin gönlünde taht kurmuştu. Hizmet etmeyi severdi.

Siyami Ersek'te uzun yıllar, Baş Hekim olarak kaldı. Sonra, Numune Hastahanesi Baş hekimliğine atandı. Daha sonra ise; Siyami Ersek Hastahanesine kendi bölümüne hoca olarak, geri döndü.

Kendisi ile değişik zamanlarda, değişik ortamlarda görüşüyorduk. Hastalığını öğrenince; çok üzlmüştüm...
Evet, Dünyadan Bir İbrahim Yekeler geçti.

Kendisi gibi, ahirete yolcu ettiğimiz, Asım Kardeşimin kaza geçirdikten sonraki durumunu sorduğum zaman; - Dayıcığım, Allah yardımcısı olsun, diye üzüntülerini belirtmişti. Çünkü, Asım Hoca ile birlikte, Yurtta aynı odada, hep beraber geçen günlerimiz olmuştu...
Evet, şimdi ikisi de; aramızda yoktur. Dayı, demeleri, hala kulağımda çınlar...
Allah her ikisinin de; mekanını Cennet eylesin...
Fani Dünyadaki yolculuklarını tamamladılar... Güzel hatıralar, bıraktılar...

Prof.Dr. İbrahim Yekeler ’in cenazesi ikinde namazına müteakiben İstanbul Maltepe Küçükyalı çınar camiinden kılınan cenaze namazının ardından İstanbul Küçükyalı mezarlığına defin edildi.

YAKINLARINA VE SEVENLERİNE  BAŞ  SAĞLIĞI  DİLİYORUZ...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan Arslan - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?