"Seyyidlikten Önce İnsan Olmak Õnemli"

Şeyhanli'larin bir kısmı Mekke'den Medineye Oradan Bağdat'a ve Oradan Dünyanın degisik bölgelerine göç edip,İslam dinini yaymak için mücadele etmişlerdir. Fakat daha sonra Bir kismi şehit edilmişlerdir.

Bunlardan SiN, SEYDOŞ ,MEM, DOD VE EBUKASIM'dir. Bacıları Ziney Hatun’un da aynı bölgede kabri bulunmaktadır. Bu zatlardan Sin’in çocuklarının kabul ettiği bir şecere bulunmaktadır. Bu şecereye göre Şeyh Sin ve Şeyh Seydoş hazretlerinin soyu şöyledir;

Sin ve Seydoş Bin Şad Ebubekir, Bin Ali Taki, Bin Muhammed Hadi, Bin Hasan Askari, Bin Musa Rıza, Bin Ali Taki, Bin Musa Kazım, Bin Cafer Sadık, Bin Muhammed Bakır, Bin Zeynelabidin, Bin İmam Hüseyin, Bin İmam Ali (Allah hepsinden razı olsun)..Yanliz Bunu kullanarak kendilerini başkalarindan Üstün Görmek, Kendine Makam , Mevkii Veya Para temini etmek doğru değildir. Üstünlük sağlamak asla dogru değildir.

Üstünlüğün ölçüsü takvadır. Kim Allah'a kullukta ne kadar ileri giderse, üstünlük derecesi de o kadar artar. Bu bakımdan kişi Peygamber Efendimiz (sav)'in soyundan da gelse, takvasına göre değer kazanır.
Peygamberler dışında tüm insanlar günah işler ve cehenneme gitme ihtimali olabilir. Bu bakımdan seyyidleri günahsız görmek veya tamamen cennetelik nazarı ile bakmak hatadır. Allah yolunda gitmeyen kişi seyyid de olsa cehennemliktir

Ancak, tarih boyunca seyyidlerin ekserisi İslam dininde önemli hizmetlerde bulunmuşlardır. Bu da onların, hem Allah katında hem de insanlar katında sevilmelerine vesile olmuştur.
Sadece nesebinden dolayı bir kimsenin seyyide de olsa günahsız olacağı düşünülemez. "Seyyidler imansız gitmez." diye bir rivayet bilmiyoruz. Ancak böyle bir rivayet olsa da bu kemal manaya işaret olabilir. Yani Peygamber (sav) torunu olmaya layık bir hayat yaşayan kimseler hakkında olabilir. Yoksa yalnızca nesebinden dolayı bir ayrıcalık yoktur. Her insan imtihana tabidir.Allah'im Bizleri Iyilikte yariştiran,"Insanlarin En faydalisi ,Insanlara hizmet edendir"Düsturunda yasatmayi, Insanliga Faydali Birey olmayi nasip etsin.Selam ve dua ile

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Çiçekli - Mesaj Gönder



Yorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?