"En iyi insan, diğer insanlara faydalı olanıdır"

Yüreklerin kar gibi tertemiz kaldığı bir halin ve selim akıl sahibi olmanın yollarını aramalıyız. Bunu yaparken elbette dairemiz İslam olacaktır. Duraklama, kriz ve kırılmalar yaşayan İslam medeniyeti, ortaya koyduğu evrensel projeyle ve uygulamalarla önceki uygarlıklardan farklı bir tavır sergilemiştir.İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır.İnsanlara faydalı olmak, hem insanlık açısından faziletli ve örnek bir davranıştır; hem de Cenab-ı Allah katında insanı yücelten ve değerli kılan üstün bir haslettir. Kendisini toplumdan soyutlayan, diğer insanlarla beşeri ve sosyal münasebetlerini kesmiş bir insan, İslama göre ideal bir insan değildir.

Göklerde ve yerde ne varsa hepsi Allah’ı tesbih eder. Mülk O’nundur, hamd O’nadır. Her şeye gücü yeten O’dur. Sizi O yarattı. Kiminiz kâfirdir, kiminiz mümin. Allah yaptıklarınızı görmektedir. Zira gökleri ve yeri hak ile yarattı. Sizi şekillendirdi ve şekillerinizi de güzel yaptı. Dönüş ancak O’nadır. (Tegabun Suresi: 1-3)

Allah insana akıl, özgür irade ve istediği eylemi gerçekleştirebilme gücü vermiştir. İnsanın bu niteliklere sahip olması, yapıp etmelerinden sorumlu olmasını gerekli kılmıştır. Çünkü her değerli şeyin bir bedeli vardır. Akla, bilgiye ve özgür iradeye sahip oluşun bedeli de insanın, bir var oluşu gerçekleştirme mücadelesinde bulunması ve sorumluluk üstlenmesidir. Özgürlük beraberinde insana, kendi kaderini belirlemeyi ve yaptıklarından sorumlu olmayı getirir. Allah Kuran’da, insanın bütün yaptıklarından sorumlu olduğunu bildirir: “Kim zerre kadar iyilik yapmışsa onu görür. Kim de zerre kadar kötülük yapmışsa onu görür.” (Zilzal, 99/7-8) Mu’tezile insanın iyi ve kötü eylemleri sebebiyle ceza ve sevap görmesi gerektiğini ısrarla savunur. Onlara göre bu karşılık, Allah’ın adaletinin gerçekleşmesinin bir sonucudur.
İslam, bünyesinde bulunan tüm unsurlar için din, dil, ırk, etnik köken ve renk ayrımlarını kaldıran, erdemli bir toplum ve uygarlık kuran tevhid medeniyetidir.

Evrensel kardeşliğe (ümmete) dayanır ve her türlü ayrımcı duygu ve düşünceyi yok eder; farklılık ve üstünlük, hayır, rahmet, fazilet ve takvayla gerçekleşir.“Arabın arap olmayana, arap olmayanın araba; beyazın siyaha, siyahın beyaza üstünlüğünün yoktur; en üstün insan, hem kendi haklarına sahip çıkan, onları koruyan, hem de başkalarının haklarına saygı göstererek onları yaşatmaya çalışan insandır” (Veda Hutbesi, Siret-i İbn Hişam)"Hürriyeti ana karakteri haline getiren İslam medeniyeti, değerler üzerine inşa ve ihya olmuş bir medeniyettir."

İnsanlığa ve kendi mensuplarına (ümmet) mutluluk ve adalet taşıyan İslam medeniyeti, erdem ve değerleri Müslüman olmayan fert ve toplumlara ulaştırmayı vazife yapan bir medeniyettir. Bu medeniyetin temsilcileri bilirler ki, değerler ve faziletler üzerine bina edilmemiş hiçbir devlet, toplum ve uygarlık ayakta kalamaz.
"Başarı Allah’tandır, ama çalışmak, gayret etmek bizdendir".

Selam ve Dua ile.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Çiçekli - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?