"Ehl-i Beytin Hatırı için Af edilen Adem Peygamber: "

Allah'u Teâlâ Adem Peygamber'ın Tövbesini kabul eden âyetı Nâzil olunca ashâb Hz.Peygamber'e Sorar:Yâ Rasulallah, Âdem,Cenâb-ı Hakk'ın kelimelerinden uzaklaştığı halde nasıl olduda tövbesi kabul edildi?" Hz.Rasulallah Buyurdu:Cenab-ı Hakk,Âdem'i yaratı ve onu cennete koydu.Âdem,Cenâb-ı Hakk'a yalvarıp,'İlâhi,beni yok iken var eyledin.Cennetinde müşâhedesi müyesser olmayan yerlerin müşâhadesini niyâz ederim.dedi.Cenâb-ı Hakk,Cebrail'e cennetin seyri müyesser olmayan yerlerini Âdem'e seyrettirmesini emretti.

Cebrail emre uyup,on iki bin kanat açıp,Âdem aleyhi's- selam okun yaydan çıkması gibi cennet makamlarından geçirdi.O sırada bir çölde inciden yapılmış bir kubbe göründü.Kapısı kırmızı yakuttan,kilidi kırmızı altından ve üstünde de nurdan bir hat var idi:'Allah'tan başka illah yoktur,Muhammed onun elçisidir,Ali onun velisidir,Fatima onun câriyesidir,Hasan ve Hüseyin onun sıfatlarıdır.

Onlara buğz edene Allah'ın lâneti vardır.'Âdem aleyhi's-selàm bu hattı okuyunca,kilit açıldı.Cebrail ve Âdem içeri girince türlü cennet elbiseleri içinde bur hanım gördüler Başında nurdan bur taç belinde nurdan bir kemer,kulaklarında nurdan küpeler vardı ve zümrütten bir taht üstünde oturmuştu Nurunun güzelliğinden sekiz cennet süslenmişti Âdem bu hali görünce hayret içinde kaldı Bir zaman sonra selàm verdi ve hanımda selàmına mukabele etti.Âdem sordu:Ey kerime,cennette bende başka erkek,Havva'dan başka kadın tasavvur etmezdim.Sana kim derler ?'Hanım, 'Risâlet hânedanın sıfatı,nübüvvet àilesinin kudreti,iffet ve ismet sadefi,hikmet ilminin çehresinin parıltısı,seyyidlerin annesi,seyyidliğin toplandığı yer,maâşer yerini aydınlatan kimse,yanin âhir zaman peygamberi Muhammed Mustafa'nın kızı Fâtimetü'z Zehra'yım.'dedi.

Âdem Ey kerime,başındaki yeşil nurdan taç nedir?'diye sorunca,Fatime,Babam Hz. Muhammed Mustafa'dedi.Âdem,belindeki kemeri sorunca,Helâlim Ali bin Ebi Talip.'dedi.Kulaklarındaki köpleri sorunca,'Oğullarım Hasan ve Hüseyin'dedi.Âdem ey kerime ne zamandır Hakk size bu makamı müyesser eyledi? diye sorunca,Fâtime 'On dört bin sene önce bu makamı bize müyesser eyledi.Fakat hilkatımiz senin sulbünden zuhur etse gerekir.Cennab-i Allah Seni bu yüzden yarattı.'dedi Àdem bu sözlerden sonra veda edip,makamına geri döndü.Ancak yasak ağaçtan sonra yedikten sonra başındaki taç ile sırtindaki elbise gitti ve cennetten uzak düştü.Yıllarca ağlayip inliyerek gezdi.Sonunda gördüğü hat aklına gelip Hakk'a secde ederek,Allah'ım Fâtime babası çocukları,eşi ve onun soyundan gelen diğer dokuz zâtın hürmetine üzerimizden bu musibeti kaldır.Ey merhamet edenlerin en merhametlisi,bize rahmetinle muamele et.'duasını okudu."


KAYNAK:
"Yenâbi'-ül -Meveddet "
isimli bu eserin tertip edeni Süleyman bin.ibrahim bn.Muhammed Mâruf (Baba hoca şöhreti ile Mâruf )bin.Eşşeyh Esseyyid Tersun El baki El Hüseyni El Belhi EL KUNDUZİ isimli zat.
Ehl'i beyt hakkindaki hadisleri şu kaynaklardan almıştır.
Buhari,Müslim,
Nesai,Tırmızi,
Ebu Davut,
El Muvatta,
Darimi ve ibn-i Mâce hadis kitaplarından:

Dr.Seyyid Hüseyin Zerraki

Dünya Seyyidler ve Şerifler Kültür ve Araştirma Derneği

Genel Başkanı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar DR. HÜSEYİN ZERRAKİ - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?