OSMANLI'DA SEYYİD VE ŞERİFLERİ TEMSİL EDEN NAKİBÜ'L- EŞRÂFLAR'DA BULUNAN VASIFLAR

Osmanlı devletinin ilk Nakibü'l-Eşrâfı Seyyid Mahmud'a verilen menşur ve menşurunda kendisinin vasıflarını görmesek de, başka kaynaklarda onda bulunan vasıflar açıkça görülüyor.

Tezkere-i Latifi Onu şöyle anlatır:"Seyyid Mahmud sâdât'dan ve Sahihün -neseb eşrâfdandır.Kendisi fazl ve kemal erbabıdır.Alim ve zahiddir.Şairdir ve şiirde Hassâni -şânidir.Sehi Tezkiresinde onun sultan Bayezıd'ın hocası  olduğu zikredilir.İlimle meşgul iken salâha meyletmiş,zühd ve takva mesleğine süluk etmiştir.Duası müstecâb alim ve zahid biridir.Seyyid Mahmud ayni zamanda sultan Bayezıd hocasıdır O'nu yetiştirmiştir.Mahlâsı Emir ya da Emiri'dir.
Bu bilgilerden amlaşıldığına göre Nakibü'l -eşrâfda bulunması gereken başlıca vasıfları şöyle sıralayabiliriz:

1-Bu kimsenin Ehl-i ilimden yani ilmiyeden olması gerekmektedir.Çünkü, vazifelerinde cezalandırma ve te'dib de söz konusu olduğuna göre ,ceza verebilecek güçte yani fıkıh ilmini bilen ,kadı(hakim) vasfını taşiyan bir kimse olmalıdır.Onun fakihlerden olduğu da açıkça kaydedilir.Bir başka kaynakta onun halim,selim,müteverri (vera sahibi) ve müteşerri (şeriat ilmlerini bilen) bir kimse olduğu açıklanır.

2-Nakibü'l-eşraf olmanın şartlarından olan bir diğeri de,Sâdâtdan olmakdır.Seyyid olmayan birinin Nakibü'l-eşrâf olması mümkün değildir.Adı geçen ilk Nakibü'l -eşrâf da sadâtdan idi.

Osmanlılar öncesi bütün Nakiblerin görevlerinin başında yer aldığı şekilde,İlk osmanlı Nakibü'l-eşrâfın vazifesi de yalan yere neseb iddia edenleri koğuşturmak,teftiş etmek yerine göre te'dib etmek yani cezalandırmaktı.Cezalandırma Nikabet Dairesinde oluyordu.

Nikabet'in kurulmasından sonra,seyyidlerin silsilnâmeleri (soy kütükleri,soy zincirleri ) nin Nakib Efendi tarafından,Nakib Efendi Ceride (sadât defterleri ) sine kaydettirildiğini biliyoruz.Ayrıca seyyidliği tesbit edilenlere de hücet vermek gerekiyordu.


Dr.Seyyid Hüseyin Zerraki 
Dünya Seyyidler ve Şerifler Derneği Genel Başkanı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar DR. HÜSEYİN ZERRAKİ - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?