PEYGAMBERİMİZİN TORUNLARI OLAN NAKİBÜ'L EŞRÂFLARIN YERİ VE ÖNEMİ

OSMANLI'DA CÜLUS TEBRİKİ VE BİAT MERASİMİNDE PEYGAMBERİMİZİN TORUNLARI OLAN NAKİBÜ'L EŞRÂFLARIN YERİ VE ÖNEMİ

Osmanlılarda Padişahların cülus merasimleri hemen vakit geçirilmeden bir önceki padişahın daha cenazesi kaldırılmadan yapılır, eğer padişah gece ölmüş ise bu merasim sabaha bırakılırdı. Biatlar kurban ve Ramazan bayramlarından olduğu gibi, Taht-ı Bâbü's-Sa'ade Kapısı önünde kurulur, kanun üzere yeni padişah'a önce Seyyid olan ve Osmanlı'daki bütün Seyyidleri temsil eden Nakibü'l-Eşrâflar biat edip dua ederler, sonra diğreleri sırası ile biata başlarlardı.

II.Ahmet için H.1102/M.1691 tarihinde yapılan tebrik ve cülus (biat) merasiminde Nakibü'l-Eşrâf Ali efendi (ölm.H.1108/M.1696)Bâb-ı Hümayun haricinde kurulan tahta oturan yeni padişaha biat edip dua ederken II.Ahmed"... Kendi bıyıklarını tutup 'bire Allahdan korkmaz adamlar beni bu hale koydular, sebepsiz yere hapis çektirdiler, saltanata layık değildir demelerine acaba sebep ne ola"diye ona büyük hitap buyurmuştur. NAKİBÜ'L EŞRÂF Efendi de ''Üzülme padişahım Allah büyüktür.Hak ergeç yerini bulur.'' demiştir.

İstanbul Nakibi'nin biattaki önceliği Osmanlıların Seyyidlere ve onların temsilcisi olan Nakibü'l-Eşrâf'a verdikleri değeri gösterir. Daha doğrusu bunların şahsında sâdâtın Resulullah Hanedanı'na mensubiyeti ile saygılarını ifade eder.
Nakibü'l-Eşrâf, biat merasimi ile bir padişahın saltanata geçişinde ve her yıl yapılan iki bayram tebriğinde imparatorluğun bütün büyükleri arasında yer almaktadır. Biatını ilk sırada o, sultana takdim eder. Şeyh'ül İslam gibi o da padişahı kucaklar, Musafahandan sonra ellerini açarak padişaha dua eder.

III.Selimin cülusu münasebeti ile tertip olunan merasimi anlatan bir belgede ilk olarak zamanın Nakibü'l-Eşrâf, Seyyid Muhammed Kâmil Efendi (ölm.H.1215/M.1800-1801) biat edip dua etmiş, arkasından Şeyh'ül İslam biatta bulunmuştur. Nakibü'l-Eşrâfların duasına bir sebep de Seyyidlerin duasının makbul olacağı inancı vardır.


DR.SEYYİD HÜSEYİN ZERRÂKİ
DÜNYA SEYYİDLER VE ŞERİFLER KÜLTÜR VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ BAŞKANI BAŞAKŞEHİR/İSTANBUL

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar DR. HÜSEYİN ZERRAKİ - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?