İsraf Haramdır,.! İsraf Etmeyelim İnsanlarımızı, Sahip Çıkalım

Allah'ın Selamı Rahmeti, Bereketi üzerimize olsun!
GELİN "HER EVDEN BİR EKMEK " Kampanyası düzenliyelim!.İnanın Öyle Muhtaç İnsan var .. Allah’ın bize verdiği her nimetin, hem imtihan vesilesi, hem de emanet olduğunu unutmayalım. Nimetin bizi dünya ve âhiret mutluluğuna eriştirmesi için özen gösterelim. Her işimizde insaflı, dengeli ve tutarlı davranalım. Yeme içmemizde, giyim kuşamımızda, harcamalarımızda ihtiyaç fazlası ve lüksten kaçınalım. Savurganlığın, her geçen gün kişiyi iflasa sürüklediğini ve Allah’ın rızasından uzaklaştırdığını aklımızdan çıkarmayalım.Kendisinden yaratılıp beslendiğimiz toprağın, hayat kaynağımız olan suyun, her bir nefesimizde muhtaç olduğumuz havanın hoyratça kirletilmesi, tabiatın israfıdır.Gelecek nesillere mamur ve yaşanılır bir çevre bırakmamız gerekirken, bize emanet edilen yeryüzünü kötülüklerin esiri haline getirmek, yaşadığımız kâinatın israfıdır.
“Onlar, harcama yaptıklarında ne israf ederler, ne de cimri davranırlar. Bu ikisi arasında bir yol tutarlar.” (Furkân, 25/67)
İsraf, sadece mal ve eşya ile sınırlı değildir. İnsan için en büyük israf, ne için yaratıldığını ve varlığını hangi uğurda kullanması gerektiğini unutarak ömrünü heba etmektir. Kendisine verilen akıl nimetini iman ve hikmetle buluşturamamaktır. Bedenini, gücünü, iradesini iyilik ve hakikat yolunda kullanmayıp beyhude meşgalelerle heba etmektir. Sahip olduğu bilgi ve tecrübeyi, bilim ve teknolojiyi insanlığın faydasına değil ifsadına kullanmaktır.Allah Teâlâ’nın müsrifleri, aşırı davrananları sevmediğini belirtmiştir. “İsraf”tan kaçınmayı emreden İslam, bunun için özel bir çözüm bulmuş,
bu derde çare olarak “iktisâd”ı teklif etmiştir. Bu da israf kelimesi gibi geniş vedar anlamlara sahiptir. İktisat, geniş anlamıyla her türlü işte ve davranıştadengeli olmayı; dar anlamıyla da mâlî konularda ortalama harcamayı ifade etmektedir. “Elini boynuna kelepçelemiş gibi cimri olmama”, “geçimini sağlamakdurumunda olduklarını aç ve açıkta bırakacak derecede saçıp savurmama”, buikisi arasında orta yolu izleme; sadaka verirken de aynı şekilde ölçülü olma emredilmiştir. Geniş anlamıyla iktisat sayesinde her şeyde denge tutturulacak;dünyevî ve dînî hayat; rûhî ve bedenî, maddî ve manevî melekeler dengeli olacaktır. Özel anlamda ise zorunlu ihtiyaçların ve zevklerin dengeli ölçülerle tatmin edilmiş olmasıyla, faydalı ve yerinde kullanım sayesinde maddî kaynaklarınherkesin yararlanacağı imkân olarak elde tutulması, korunması kabil olacaktır.
İsrafın, dengesiz davranışın ve savurganlığın maddî, manevî sıkıntılara ve bozulmalara sebep olduğu aşikârdır. Gerek ülkemiz gerek tüm dünya için ortayaçıkarılan istatistikî bilgiler hiç de iç açıcı değildir. O halde fertlerin ve toplumların “israf” karşısında bilinçli ve sorumlu davranmaları; “iktisad”ı bunun karşısında bir hayat tarzı olarak benimsemeleri hem kendi yararlarına hem tüm dünyanın yararınadır.
Peygamberimiz (s.a.v)’in öğrettiği : “Rabbimiz! Bütün işlerimizdeki israfımızı, ölçüsüzlüğümüzü, cahilliğimizi, hatalarımızı ve bizden daha iyi bildiğin her türlü kusurumuzu bağışla! Ya Rabbi! Ciddi ve şaka yollu yaptığımız yanlışlarımızı, bilerek ya da bilmeyerek işlediğimiz günahlarımızı affeyle!”[4][4] Müslim, Zikir, 70.
DÜNYANIN EN KISA HUTBESİNİ SUDANLI BİR İMAM YAPMIŞ"AÇ BİR İNSANIN MİDESİNE BİR LOKMA GİRMESİNE VESİLE OLMAK,BİN CAMİİ YAPTIRMAKTAN DAHA HAYIRLIDIR" DEMİŞ HUTBESİNDE..Gelin hep birlikte ; Aç açıkta,yoksul,garip,yetim ,öksüz,dul,kimsesizlere sahip çıkma ümidiyle.dua ile.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Çiçekli - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?