"Şeytanlaşmiş İnsanin Şerrinden Allah'ıma Siğinirim"

Yüce kitabımız Kuran-ı Kerîm de bize zaten bazı peygamberlerin davranışları hakkında epey bilgi veriyor.
İçi dışı bir olmak, insanın sergilediği hareket ve tavırların, içindeki şeyleri dışa yansıtması demektir. İçinde gizlediği şeyler, dışına sızan şeyler değilse, bu durumdaki insan makbul insan değildir. Yani insan, içinde kıvrım kıvrım merdivenler olduğu halde dışardan bakılınca dümdüz görünen minare gibi olmamalıdır. Söz öze, öz de söze uygun düşmelidir. Müslüman’a böyle olmak yaraşır. Çünkü Peygamberimiz böyle idi, bizlerin de böyle olmamızı arzulardı. Onun hayatında bunların sayısız tezahürlerine şahit oluruz. 
"Dürüstlük elmas gibidir, aydınlıkta daha çok parlar ve değeri daha çok belli olur."
Biz, kökten aciz varlıklarız. Mükemmellik, ancak ve ancak Yüce Allah'a mahsustur. Biz, mükemmelliğin yanından bile geçemeyiz. Biz, ancak şükretmesini bilip, Allah'a tevekkül ederiz.
Her kılıfa bürünen, değişik zararlı davranışlar edinen  insanın aslında kendi zavallılığını algılayamaması içler acısıdır. Münafıklık Kur'anî bir terim olarak iman etmeyen bir kimsenin dünyevi bir takım menfaatler sağlamak ya da bir takım korkulardan emin olmak için iman ettiğini ifade etmesidir. Münafıklık genel çerçevesi itibariyle itikadi ve ameli olmak üzere iki türlüdür.
Öte yandan, bir toplumda kimi bireyler de çektikleri sıkıntıların, eziyetlerin farkında bile değillerdir. Homeros’un  “Şu dünyada insandan daha çok acınacak bir yaratık yoktur” sözünde bir gerçek vardır. Savaşlarda yaralanan, ölen ya da tutsak alınan; depreme, sele, yangına uğrayanların yanı sıra; kimi zaman da birbirlerini çekiştirip küçültmeye çalışarak yıpratan ve dedikoduları günlük işleri arasında sayan
insanlar!.. Gelin de acımayın sizler insan olarak bu tür insanlara!
"Öyle; bizim insanımız ariftir, güzel söyler.
Sözün edebini de bilir, ederini de.
Bakarsın, dışından sakindir insan,
edep irfan akıyordur her yerinden.
Öyle ister, öyle görünür.
Feneri az yakınlaştırınca böylelerine, görüp
göreceğine pişman olacağın neler görürsün neler!Beğenmediği bir şeyi çoğu kişi beğeniyorsa beğenmiş gibi görünüp ortamda havası sönsün istemezler. Aslında böyle yaparak çok daha negatif olduklarının farkında değillerdir..
İçi dışı bir olmayan ve Şeytanlaşmış insanlarin Şerrinden ALLAH'a sığınırım “İyi insan başkalarının kusurlarını değil, kendi kalbini gözetir.”Selam ve dua ile..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Çiçekli - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?