DAĞ FARE Mİ DOĞURUYOR?

31 Mart’ta yapılan yerel seçimler öncesi gerek aday belirleme gerekse aday belirlendikten sonraki süreçte tutumumuz Şükrü Başdeğirmen’den yana olmuştu.

Başdeğirmen yörenin insanıydı. Halk tarafından sevilen, sayılan biriydi. ITSO’daki tecrübesi göz ardı edilemezdi. İktidar partisinden olması ise Isparta için çok büyük avantajdı.

Böyle durumda tabii ki “Isparta’ya daha hızlı ve daha fazla hizmet gelmesi” için tercihimizi Şükrü Bey’den yana kullanmak durumundaydık.

Öyle de yaptık. Şükrü Başdeğirmen’in kazanması için yazdık, çizdik, anlattık.

31 Mart akşamı sandıklar açıldığında beklenildiği gibi Şükrü Başdeğirmen Isparta Belediye Başkanlığı seçiminde tercih edilen isim olmuştu…

7 AYLIK KARNESİ ZAYIF

Peki, büyük beklenti içine giren Ispartalılar “Başkan Başdeğirmen’in 7 aylık performansından memnun mu?” Bu sorunun karşılığında alınan cevap maalesef "hayır" oluyor.

Haber32’nin yaptığı ankete göre halkın çoğunluğu Şükrü Başkan için “başarısız” diyor. “Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’i başarılı buluyor musunuz?” şeklinde sorulan soruya katılımcıların yüzde 55.6’sı olumsuz yanıt veriyor.

Yazının kaleme alındığı an itibariyle 4497 kişinin katıldığı ankette ancak yüzde 40.2 bölümlük bir kesim Başdeğirmen’in çalışmalarını başarılı buluyor.

TEMEL PROJELERDEN HALA SES YOK

Anketi bir tarafa bırakıp Başkan Başdeğirmen’in karnesine yeniden tarafsız bir şekilde bakalım.

Seçim öncesi çok sayıda vaatte bulunmuştu Şükrü Bey. Hepsini geçelim. Zira asfalt dökmek, park yapmak, ağaç dikmek, alt yapı, üst yapı gibi çalışmalar artık sıradan bir belediyecilik hizmetinden öte gitmiyor. Bu hizmetleri iyi, kötü Yusuf Ziya Günaydın da yapıyordu.

Halk, Şükrü Bey’i, Yusuf Ziya Günaydın’ın yapamadığı hizmetleri yapması için seçti.

Örnek verecek olursak Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi’ni gösterebiliriz. Sayın Başdeğirmen, seçim çalışmaları sırasında bu konuda şunları söylemişti: "Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi konusu bugünün meselesi değil. Isparta’nın gündeminde 20 yıldır olan bir konu. Sayın Günaydın, devlette devamlılık esastır mantığı ile projeyi devam ettirseydi bugün Ticaret ve Kültür Merkezi bitmiş olacaktı. Ve tüm mülkiyeti Belediyenin olacaktı. Şu an gelinen noktada mevcut yönetim işin içinden çıkamadı. Nasip olur göreve geldiğimizde çözüm odaklı olacağız. Çözüm için gerek hukuki gerekse teknik konuları değerlendirip, hızlı bir şekilde çözüm sağlama arzusundayız.”

Bu nasıl “hızlı bir şekilde çözüm sağlama arzusu” ki 7 aydır sorun hala yerinde sayıyor.

İYİ Parti Adayı Gökmen Gökmenoğlu, mazbatayı aldıktan sonraki ilk işinin ITKM’yi açmak olacağını söylemişti. Sayın Gökmenoğlu bir hukukçu olarak bunu dile getiriyorsa vardır bir bildiği. Başkan Başdeğirmen’in bu konuda Gökmenoğlu’ndan görüş alıp almadığını bilmiyoruz ama gördüğümüz kadarıyla ITKM konusunda hala somut bir gelişme yok. “O heyet geldi bu heyet gitti, şöyle yapacağız böyle yapacaklar” mazereti artık geçerli değil. Halk elle tutulur, gözle görülür gelişmeyi yani ITKM’nin açılmasını istiyor. Çünkü seçmen bu ve benzeri beklentilerle iktidardaki AK Parti’nin adayına oyunu verdi.

YA OTOGAR İNŞAATINA NE DEMELİ?

Eskiden karınca misali olsa da yeni otogar inşaatında bir çalışma vardı. O beğenmediğimiz Yusuf Ziya Günaydın döneminde süren küçük çalışmalar şimdi hepten bitti.

Bize soruyorlar; “otogar iptal mi, yeri mi değişiyor, ne oluyor?” diye.

Biz de bilmiyoruz. Çünkü Başkan artık bize de dönmüyor, görüşemiyoruz. Zira şifreli makama tepki gösterip, “kapım herkese açık olacak” sözünü veren Sayın Başkanla görüşme talebimize tam 2 hafta süre ile olumlu yanıt gelmedi. Tabii biz de görüşme isteğimizi geri çektik. Gazeteci olarak biz ulaşamıyorsak vay vatandaşımızın haline…

Gelelim sözün özüne...

Sayın Başkan’ın 7 aylık performansından halk memnun değil. Büyük beklentiler içine giren halkımız yılan hikâyesine dönen projelerin bir an önce tamamlanmasını istiyor. Temennimiz odur ki; dağ fare doğurmaz ve seçmen hayal kırıklığına uğramaz…

ALINGANLIKLA BİR YERE VARILAMAZ

O koltukta alınganlığa, küsmeye yer yoktur. Biz gazeteciyiz, noksan gördüğümüz hizmeti eleştirir güzel hizmeti överiz. Otobüs duraklarıyla ilgili yazdığımız yazıya karşı tavır alınıyorsa çok da umurumuzda değil. Yeni yetme gazeteci değiliz, bu tür alınganlıkların katmerlisiyle daha önceleri farklı şehirlerde karşılaşmıştık. Biz eleştirilerimize tavır alınarak değil sorunu giderici çalışmalarla karşılık verilmesinden yanayız. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Müslüm Aktürk - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?