DAVA ADAMI...

DAVA ADAMI, KİMDİR ?

 Dava ruhuna sahip yaşamlarını ideallerine göre program altına alan, his ve düşüncelerine yenik düşmeyen, arzu ve isteklerine gem vuran, menfaat ve çıkar gözetmeden ideallerinin istikametinde ilerleyen, kendisine güvenilen ahlaklı, edepli ve dürüst idealistlere denir.
Onlar gerçek Dava Adamı dır ki; makam mevki, menfaat ve çıkar peşinde koşmazlar, ben ben diyerek nefis yapmazlar hal ve hareketleriyle topluma örnek insan olabilmek uğruna ideallerinin peşinden giderler.

DAVA ADAMI,
Kendisini, başkalarını yaşatma zevkine adamış, nefsî haz ve zevklerinden sıyrılmış bir basiret insanıdır. Dava adamı, asla bir fedaî değildir hele hele bir gösteriş budalası, kendini beğenmiş,menfaat ve çıkar peşinde koşan asla..

DAVA ADAMI,
Her gün davası uğruna gördüğü, müşahede ettiği acı manzaralar ve gelecek adına milletini tehdit eden şeyler karşısında kendisini feda edebilmektir. Her fedakâr insan dava adamı olamadığı gibi, her idealist insan da dava adamı olamaz. Belki o bir idealist olabilir; zira dava adamı olmak, ayrı bir kısım vasıflar ister.

DAVA ADAMI,
Ne yaptığını ve yapacağını çok iyi bilmelidir. O, "Hele şöyle bir yapalım da ne oluyor görelim. " mülâhazasıyla hareket etmez. Düşünür, istişare eder, planlar, sonra yapar ve ömrünü yap-boz'la tüketmez.

DAVA ADAMI,
ALLAH'tan korkan,ahlaki değerlere önem veren, adaletli, merhametli, gözü tok olmalıdır, menfaat ve çıkar gözetmemeli istemem yan cebime koy dememelidir. Davasına olağanüstü bir ehemmiyet dünyevî işlerin çok çok üstünde değer vermelidir, RABBİM'imizin Bize lütfettiği her fırsatı yeni nesillerimizin irfan hayatı adına, imana ermeleri adına değerlendirme ve bunu en büyük vazife saymalıdır...
Bunun dışındaki bütün paye ve makamları elinin tersiyle itmelidir..

DAVA ADAMI,
Böyle değil tam aksine ise buna sebebiyet veren de bizleriz. Bence asıl üzerinde ısrarla durulması gerekli olan husus da işte budur:
Kim kiminle Bizi ilgilendirmez ama birlikte olduğunuz insanları iyi seçmek gerekir,gün gelir onların hatalarına, günahlarına istemeyerek de olsa ortak olabilirsiniz.....

Onun içindir ki;
İnsanların görünüşüne makamına mevkisine bakmayın, söylediklerine değil yaptıklarına, anlattıklarına değil gördüklerinize inanarak karar verin.
ALLAH’ın selamı bereketi HAK’tan yana olan Adam gibi Adamların üzerine olsun..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar MURAT DEMİRKAN - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?