TRAFİK CEZALARI ELEKTRİK, SU, DOĞALGAZ, PARALARI GELİRE GÖRE DÜZENLENSİN

Daha önceden bu köşede trafik cezalarının gelir düzeyine göre yapılandırılmasını bir-kaç  kez teklif etmiştim. Şimdi aynı zamanda Bireyin elektrik, su ve doğal gaz paralarını gelir düzeyine göre ödesin, diye teklifim var.

DAR GELİRLİ  GELİRİNİN ORANINA GÖRE; FARKLI   MİKTARDA PARA,  ÖDESİN. GELİR DÜZEYİ YÜKSEK OLAN BİREY, DAHA FAZLA PARA ÖDEYEREK BU İMKANLARDAN YARARLANSIN...

Birilerine bu teklif acımasız veya yanlış gelebilir. Bana göre doğru bir değerlendirmedir.

Adam üst düzey gelire sahip olduğu için,  nasıl ki; tüm trafik kurallarını alt-üst ederek, yol alıyor. Cezaları takmıyor. Kendisi için, çerez parası sayılacak cezaları ödüyor. Doğrudur. Ödediği ceza, gelirine göre; bahşiş parası bile değil. Bu adam O, suçu işlemekten vazgeçer mi? geçmez. Nasıl olsa, parasını ödüyorum, mantığı hakim. Kısacası parasına güveniyor.

Ancak, verilen ceza gelirinin oranına göre düzenlenir ise; belki caydırıcı olabilir. Örneğin asgari ücretli bir adamın kırmızı ışıkta geçtiği zaman ödediği para gelirinin kaçta kaçı ise; aynı oranda yüksek gelire sahip olan insan da; gelirinin aynı oranında ceza ödesin.  Bakalım o zaman caydırıcı olur mu? Hep beraber göreceğiz. Yoksa; şu andaki cezalar onlar için; tuvalet parası bile, değil...

Son yapılan zamlardan sonra; dar gelirli vatandaşları korumak için, böyle bir teklif yapıyorum. Dar gelirli vatandaşlardan alınan su, doğal gaz ve elektrik fatura bedelleri daha, ucuz olsun. Gelir düzeyi yüksek olan insanlardan, O oranda  ücret alınsın. Evet, mantıksız gibi gözükebilir. O zaman derim ki; 100 metre kare şehrin her yanında yapılan aynı maliyetteki daireler; neden şehrin değişik alanlarında; farklı, farklı paralar ödenerek satın alınıyor? Madem yapımda harcanan para miktarı  maliyet miktarı, aynı ise; O daireler, şehrin her tarafında aynı paraya satılsın. Bir yerde 300 bin olan daire başka yerde neden 900 bine satılıyor?

Devletimizi yönetenlerin bu gerçeği görerek; böyle bir düzenleme yapması; adalet kavramının uygulanması anlamına da; gelir. Parasına güvenip çok tüketen, tükettiği miktarın bedelini; gelirine göre ödeyerek; Ülkenin kalkınmasına da; katkıda bulunmuş olur.

Gelir vergisi düzenlemesinde; nasıl çok kazanandan çok vergi alınıyor ise; aynı oranda hizmete sunulan imkanlardan da;  daha fazla para ödeyerek, yararlanabilir. Bence sıkıntı yoktur.

En azından, Asgari ücret geliri olanlar, yoksulluk sınırında olanlardan; daha az katkı payı alınacak düzenlemeler, yapılabilir.

Böyle bir düzenlemenin daha adil olacağını düşünüyorum. Böylece, gereksiz israfın önüne de; geçilmiş olacaktır.

Herkes için, adaletli bir dağıtım gerçekleşmiş olur.

İşte asıl adalet kavramı böyle yaşanılır hale getirilir. İnşallah birileri bu ikazı duyarlar… Hayata geçirilmek için, adım atılır…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan Arslan - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?