TAHSİL HAYATI İNSANA NE VERMELİDİR

ÖSYM, Sonuçlarının açıklandığı şu günlerde; kimi aileler, seviniyorlar. Kimileri üzgün... Tepkiler doğaldır. Beklentiler farklı olduğu için...

Aslında, Hayat, sadece sınavların sonuçlarına göre; şekillenmez. Aile açısından asıl amaç; Topluma yararlı ve kendisine emin sıfatı yakışan; ahlaklı ve dürüst insan yetiştirmek olmalıdır. İnsanın asıl özelliği budur. Eğitim ve Öğretim hayatının getirmiş olduğu, mertebe ve makamlar; O, insan için; sonradan ilave olunan geçici sıfatlardır. 

Gül yetiştiren adamın amacı ise; İLİM, İRFAN, HİKMET SAHİBİ, ADALETLİ, GÜVENİLİR İNSAN yetiştirmek, olmalıdır. Bu uğurda tüm gayret ve çabasını göstermek üzerine bir yüktür.  İnançlı  kadroların oluşması için; çaba sarf etmektir. Hayatın hangi merhalesinde olursa olsun;  insanın adam gibi, adam olarak yetişmesine, karar verme açısından; tereddüt etmeden çalışmak gerekir.  Yetiştirilmek istenen O, bireyin tahsil hayatı süreci değil; almış olduğu eğitim, terbiye, ahlaki değerlerle bezenmesi, bilgi ve becerisi, yeteneği; etken olacaktır. Eğer, bu saydığım özellikleri taşımıyorsa, kazanamamış ise; tahsil hayatı ona bir değer kazandırmamıştır.  Yaşanan hayata baktığımız zaman; Nice, Öğretim sürecinden geçmiş; vatan hainlerini, inançsızları, hırsızları, katilleri, sahtekarları, görmemezlikten gelemeyiz.Bunlar tahsil hayatından geçmişlerdir. Ancak, tahsil hayatı onlara insanlık adına; bir katkı sağlamamıştır. Devletine ve Milletine en büyük zararı bu tür insanlar vermektedir.

Öyle insanlarımız vardır ki; değer yargılarına sırtını dönerek; bir nevi tahsil hayatının kendisine vereceği tüm değerli kavramları; elinin tersi ile, itmiştir. Duymamazlıktan gelmiştir. Hayatın içerisinde uygulanabilir olmaktan çıkarmıştır. Evet,  örneğin, yetişmekte olan insan; vefa duygusunu, saygı gösterme özelliğini tahsil hayatı süresince; kelime olarak işitmiş olabilir. Ancak, günlük hayatta uygulamadan uzak ise; bu kavramlar onun için; bir anlam ifade etmez. Toplum içerisinde saygıdan vefadan habersiz yığınlar yetiştirmiş, oluruz.

O nedenle, eski tabirle; 

´´Ne güzel demiş şair...

İnsanda yok ise "Edep" 

Neylesin medrese, mektep!!! 

Okusa Alim olsa;

Yine merkep, yine merkep..!  Diye tanımlamıştır...

Devletin adam gibi adam yetiştirmesi konusunda, olumsuz örneği olarak;

15 Temmuz bunun en güzel örneğidir. Onlar da; çok başarılıydılar. Ancak, elde ettikleri makamlarla, memleketin geleceğini kararttılar. Kendi vatandaşlarını, polislerini, askerlerini, öldürdüler... Yanlış duymadınız! O adamlar bu memleketin Üniversitelerinden, mezun olmuşlardı...  Üstelik çok başarılı öğrenciler diye; takdim edilmişlerdi.  Amma, adam olamamışlardı.                

Devlet için AMAÇ;

Tüm eğitim ve Öğretim sürecinin  amacı; bellidir...  VATANINA, MİLLETİNE, DİNİNE, DEĞERLERİNE, Bağlı, Adam gibi, adam yetiştirmek...  Bunun dışındaki tüm çabalar,  boş işler...

O halde; önceliğimiz toplum olarak; insanı değerlerle bezenmiş, adam yetiştirmeliyiz... Bu amaç; öncelikle aileler için, önemli olması gerekir...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan Arslan - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?