İnsan Olmak..

Selamunaleykum..
Allahın selamı rahmeti bereketi mağfireti nuru üzerinize olsun..
İnsan Olmak..
Her devre uyum sağlıyor bu insanlar ama bir kısmı bunu yaparken “her devrin insanı” tarzında karaktersiz görünmemeyi de başarıyor. Onlar en tehlikeli olanlar. Sanki ceplerinde hayat kullanma kılavuzuyla doğmuşlar!
geliştirilecek savunma yöntemleri değil, kendimizi dürüst ve açık bir biçimde KONUŞMAK ve anlatmak.
Başkalarını sevmenin kaynağı sadece o başkalarının kendi-sevilme kalitelerinden değil, aynı zamanda kişinin kendini sevmesinden de kaynaklanır. Kişi başkasını sevmeyi sadece başkalarının kendine gösterdiği sevgiyle değil, aynı zamanda kendini sevilebilecek bir kişi olarak tanıyıp sevmesiyle başarır.
Her insanda belli ölçüde aşağılık duygusu vardır. Normal insan kendinin hem fiziksel hem de toplumda tuttuğu yer bakımından mükemmel olmadığının farkındadır. Bunu bilir ve kendine kabul ettirir. Böylece aşağılık duygusu tanınır, kabul edilir ve dolayısıyla üstesinden gelinir. Bu yolla kişi bu duygusunu sağlıklı bir şekilde kontrol altına alır. Yenilemeyen, kontrol edilemeyen aşağılık duygusu o kişinin duygu, düşünü ve davranış biçimini kontrolu altına alır. Kişi kendini aşağılık duygusuyla kıymetsiz, değersiz, beceriksiz, sevilmeyen olarak niteleyip utangaçlık, çekingenlik ve aşırı pasifliğe itebilir. Ya da tam tersine, üstesinden gelemediği bu duyguyu örtbas etmek için yükseklik-duygusu (kendini beğenmişlik dediğimiz) satışıyla kendi kişiliğini biçimlendirmeye yönelebilir.
İnsanları sevebilmek,Kendini ve başkalarını sevme kendine ve başkalarına yönelik sağlıklı bir anlayış ve iletişim tarzını gerektirir. Kendini sevme aynı zamanda, kendi yetersizliğini çekinmeden kendine kabul ettirmedir. Kendinin bazen yanlış, hatalı ve farkında olmadan kırıcı olabileceğini de. insan olmak o kadar kolay değil. Sevmek ve sevilmek de. onlarla başedebilecek yöntemler geliştirebilmeyi gerektirir.Bununla kastedilen, karşımızda düşmanlar varmışçasına geliştirilecek savunma yöntemler değil, kendimizi dürüst ve açık bir biçimde yaşayabilme yürekliliğini gösterebilmektir.Sinsice yaşanan duygular, insanların bize, bizim de onlara ulaşabilmemizi engeller.Çünkü onlar gerçek bizi değil, gösterdiğimiz yanlarımızı kabul ederler.Sonunda, kabul edilen gerçek benliğimiz olmadığından, kendimizi de kabul edilmiş hissedemeyiz!
Gerçek olan Seni Seviyorum..Dua ile..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Çiçekli - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?