ilim bilmek baskasina hakaret etmeyi gerektirmez !..


ilim bilmek baskasina hakaret etmeyi gerektirmez !..

Selamunaleykum..
Bismillahirrahmanirrahim
Âlemlerin Rabbi, İslam’ı bir hayat nizamı olarak gönderen, hesap gününün hâkimi, Allah (c.c)’a hamd ederim. Salât ve selâm, peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)’ya, âline ve sahabelerine olsun.

Asırlar önce Yunus Emre’nin dediği gibi;
“İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsen
Ya nice okumaktır.”
Her insan kendini bilmekle işe başlamalıdır. İnsanın içindeki cevheri doğru tesbit ederse / edilirse mücevhere dönüşecektir. Aksi takdirde insan kendini bilmezse, Yunus Emre’nin dediği gibi “Bu nasıl okumaktır.” İnsan kendi kabiliyetlerini bilerek hedeflerini seçecek ve buna göre emek sarf edecektir. Tabiî, sadece kabiliyet tek başına yeterli değildir. Nasıl ki, tabiatta bulunan hammaddeler işlenmedikleri müddetçe bir işe yaramadıkları gibi istidâtlar da tek başına kâfi gelmeyecektir. 
İslam dini her türlü kötülük ve incitmeye karşıdır. Çünkü, İslam insanı insan etmeye gayret ediyor. Hakiki insaniyet mertebesine ulaştırır. Bu nedenle İslam, insanı her türlü kemalat ve güzelliğe ulaştıracak emirleri verdiği gibi, her türlü rezillikten ve çirkinlikten uzaklaştıracak fiilleri de yasaklamıştır.
Allah'ım bizleri Şeytanlaşmış insanların Şerrinden korusun insaAllah Selam ve dua ile..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Çiçekli - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?