RAMAZAN AYINI UĞURLARKEN

RAMAZAN AYINI UĞURLARKEN
Son günlerde yaşanan onca sıkıntılı olaydan sonra, rahat bir nefes almak ve Ramazanın Manevi ikliminden yararlanmak, umarım Tüm Müslümanlara hayır getirir. Bayram günleri, bunun müjdecisidir. İslam Dünyasının neresine bakarsak bakalım; kan ve gözyaşı manzaraları ile karşılaşmaktayız. Doğu Türkistan'dan, Mısıra kadar... Kerkük'ten, Arakan'a kadar... Suriye'den Yemene kadar... Hangisini sayalım. Bir tarafta Dünyalıklara sarılmış mallarına, mal katmanın veya zevklerine zevk katmanın, peşinde olan şuursuz ve üstelik zengin, müslüman olduğunu iddia eden; kişi ya da devletler. Bir yanda açlık, sefalet, kan ve gözyaşı... Diğer yanda; ÜSTELİK İSLAM ÜMMETİNE, Dünyayı dar etmeye çalışan tüm hain güçler...
Böyle bir manzara karşısında idrak etmeye çalıştığımız, kendisinden manevi olarak yaralanmak istediğimiz Ramazan Ayı, geçti gitti. Arkasında bizde ne iz bıraktı? Bizi ne kadar etkiledi? Yüce Rabbimden dileğim; Tüm Müslümanların sıkıntılarına çare olur. Bu Manevi iklim herkesi etkiler. İster kişisel olarak, ister kitlesel olarak insanlar; İslam Maneviyatının huzur ve hassasiyetini idrak ederler. Bayram sonrası da; bunu doya, doya yaşarlar.


Ramazan Ayı, Yardımlaşmanın, paylaşmanın hazzını duymak için bir vesiledir. Kardeş acısını hissetmek için Ramazan bir vesiledir. Manevi iklimden etkilenmek için, bir vesiledir. Benden başka insanlar nasıl yaşıyorlar, açlık nasıl bir duygu diye düşünmek için bir vesiledir. Nefsin azgın isteklerini reddetmek, onun emrine girmemek ve nefse karşı koymak için bir vesiledir. Hayatın her alanını anlamak, her katmanında asıl unsurun insan olduğunu algılamak için bir vesiledir. Dünya üzerindeki müslümanların meselelerine sahip çıkmak için bir vesiledir. Dünya müslümanlarının çektiği sıkıntılarda, en azından dualarımızla yanlarında olmamız için; bir vesiledir. Onların yaralarını sarmak, onlara sahiplenmek, uzaktan da olsa acılarını hissetmek için bir vesiledir. Uyuşukluğa kapılmış İslam Aleminin uykudan uyanarak, kendisine gelmesi ve İslami dirilişi canlandırması için bir vesiledir. Yıpranmış olan İman ve itikadımızı tekrar canlandırmak ve güçlendirmek için bir vesiledir. Hadi o zaman; daha sayamadığımız binlerce vesilelerin bazılarından istifade etmek amacı ile; Ramazan Ayını takip eden bayram günleri ile birlikte; Manevi ikliminden istifade edelim...
Arınalım, düşünelim, daha iyi ve daha güzel inancımızı; yaşayalım... Onun için, gayret sarf edelim...


Önce nefsimizle girdiğimiz mücadeleyi kazanalım. Sonra Ailemizden başlayarak çevremizdeki insanlarla olan ilişkilerimizi gözden geçirelim. Aile fertlerimize; İslamı ve onun güzelliklerini ne kadar anlattığımızı ve ne kadar yaşanılabilir hale getirdiğimizi sorgulayalım. Gerçekleri görmekten korkmayalım. Unutmayalım ki; gerçekleri bilmek bazen ileride oluşabilecek tehlikelerin önüne geçmek için set oluşturabilir. Tekrardan Ailemize, çevremize İslam ile müşerref olmanın ne kadar önemli bir ayrıntı olduğundan bahsedelim. İslamın güzelliğini, yaşanılabilir bir hayatı ön gördüğünü etrafımızdakilerle paylaşalım. Bu ayda paylaşmak sadece yiyecek ve giyecekle olmaz. Bu ayla da; sınırlı kalmaz. O he ne ala; bayramı da; gördük, bu iş bitti. Değerlendirmesi yanlış bir değerlendirmedir.
Fikirlerin de, insan hayatında; ne kadar önemli olduğunu unutmayalım. Tüm gönüllere bir fidan dikelim. Yetişmiş olan fidanları yeşillendirelim, sulayalım. Unutmayalım ki; tüm bu güzellikleri önce kendimizden başlayarak uygulamaya koyalım. Sonra Ailemiz ve çevremiz ile barışık olalım. Gerisi gelir.


Bütün bu ayın bize getirdiği en önemli şeyin; Yüce Yaratıcı ile irtibat kurmak olduğunu unutmayalım. Ona kul olmanın hazzını yaşayalım. Yüce Rabbime bol, bol dua edelim. Onu her zaman analım, zikredelim. Kul olmanın şuuru ile ibadetlerimize devam edelim. Kendimizi sorgulama ayı da, diyebileceğimiz bu ayın geçmesinden sonra; manevi olarak kazandığımız havayı; Ramazan Ayı sonrasına taşıyalım. Manevi İklimden yeteri kadar istifade edelim.
Yaradana bir daha ki, Ramazan Ayına kavuşmak için; yalvaralım, ağlayalım, göz yaşı dökelim. Unutmayalım gözyaşları insan ruhunu yumuşatır. İnsanı daha merhametli ve daha dikkatli yapar. Tüm bunları yaptıktan sonra, İslam karşıtı olan güçlere karşı dik duralım. Güçlü olalım. Birlik olalım. Vatanımıza ve Milletimize, Dinimize sahip çıkalım. Bunlardan yararlanmak için Ramazan Ayının, bir fırsat olduğunu unutmayalım... Ramazan Ayının atmosferini, tüm zamanlara yaymaya çalışalım...
Birliğimizin, beraberliğimizin daim olması için; her an dua edelim...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan Arslan - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?