BİNDİĞİN DALI KESMEK

BİNDİĞİN DALI KESMEK
Büyük düşünmek, ileriyi görmek; Memleket ve Devlet yönetiminde en önemli özelliklerden, biridir. Doğal olarak; büyük düşünmek, ileriyi görmek; her şeyi ile; iyi ve gelişmiş zeka seviyesi, beyin ister. Engin bir görüş ister. Düşünme mekanizmasını kullanmak için; çok güçlü bir bilgi ve beceri ister. İnsani değerleri bilen ve davranış biçimi herkes tarafından kabul gören, takdir edilen, bir insan olmayı gerektirir. Adalet ve güven, vazgeçilmez özelliği olmalıdır. İşte, bütün bu özellikler müthiş bir tecrübe birikintisi ile birleşince; o tür insanların; etrafına büyük düşünceler ortaya koyması için, bir engel yoktur. Bu demek değildir ki; her insan da büyük düşünemez mi? Demek değildir. Ancak düşünce ofisinin ürettiği her düşüncenin; mutlak doğru olması, ya da; istifade edilir olması, açısından önemlidir. Yoksa; her insan bir çok konuda doğru ya da; yanlış düşünceler üretebilir. Doğal olanı da budur.
Devlet yönetmeye talip olanların büyük düşünmesi gerekir. Sıradan bir akıl gibi hareket edemezler. O zaman zaten özellikleri kalmaz. İnsanlar da, onların ürettikleri düşünceleri akıl süzgecinden geçirerek; kendi açısından yararlı veya zararlı olduğuna karar verirler. O manada destek olabilirler, yahut beğenmedikleri zaman ise; karşı dururlar. İnsanlar arasında, kabul görmenin olmazsa, olmazlarından bir tanesi; doğru düşünceye sahip olup, doğru düşünceyi toplumun tüm katmanlarında; kabul görür hale getirmektir. Neden? tüm katmanlarında derseniz? O düşüncenin genel olarak muhatabı tüm insanlar ise; toplumun tüm katmanları tarafından kabul görür, olması gerekir.
Bugünlerde iktidar partisine destek veren insanlarda, bir zemin kayması var, gibi gözükmektedir. Bu zemin kaymasının nedeni; İktidar partisinin genel ilkelerine bağlı kalıp, kalmadığından çok; yerel veya şahsi değerlendirmelere tabi tutulmasından, YAPILAN BAZI YANLIŞLARIN öne çıkarılması gayretinden kaynaklanmaktadır. Bu anlamsız bir savrulmadır. Bu manada, muhalefet cephesinin seçmenin tavrını göz ardı etmemek gerekir.  Tebrik etmek gerekir.
Oysa ki; Seçmenin şunu iyi bilmesi  lazımdır.
Toplum bir bütündür. İçerisinde farklı renklerden, farklı desenlerden olan insanlar vardır. Siyaset yapan insanların, muhatabı; toplumun tüm katmanları olması gerekir. Sadece belirli bir bölgeye, belirli insan gurubuna; sınırları çizilmiş, coğrafyaya hizmet etmesi, ona göre mesajlar vermesi doğru değildir. Siyaset açısından da; verimli değildir. Verdikleri mesajlar, vaat ettikleri sözler; toplumun tamamını kapsamak zorundadır. Seçmenlerin tamamı ile; siyasi partilerin arasındaki düşünce ilişkisi, böyle olmak mecburiyetindedir. Böyle bir ilişkinin haricindeki değerlendirmeler, akıl tutulması gibidir. Kaybeden taraf; sözünde durmayanlar, olacaktır.
Destek veren seçmenin böyle bir basit değerlendirme yapmaması; değişik hesapların olması anlamına, gelmektedir. Ayrıca, kazanımlarını göz ardı etmesi de; ilginçtir. Bardağın dolu tarafını görmemektir. Böyle düşüncedeki insanlar; bardağın tamamen dolu olması beklentisinde olan, bireylerdir. Bu şartlarda, Böyle düşünmek ne kadar sağlıklıdır?

Bir insanın siyasi tercihini yaparken en önemli şey o partinin ilkeleri ile, hayat felsefesinin uyuşmasıdır. Kendisine göre; Ülke yönetmekteki temel ana hedeflerin; kendi görüşüne uygun olmasıdır. Geleceğe yönelik fikirlerini benimsemesidir. Kendi sahip olduğu değer yargıları ile; siyasi partinin, şayet iktidar olursa; hayata geçireceği değer yargıları, politikalarının uyuşmasıdır. Geleceğe yönelik yapılacak girişimlerde; bir parça da, olsa; kendi fikirlerinin iktidar olduğunu görme sevincidir. Gelişen olayları, geleceği gibi algılamasıdır. Bütün bunlar gerçekleşiyorsa; o siyasi parti ile kol kola olabilirsiniz. Ama saydığım bu fikirlerden herhangi biri, sizin fikirlerinize uymuyorsa; o halde, o siyasi parti ile ilişkinizin olmaması gerekir. Burada önemli olan Vatanın ve Memleketin geleceği için; ortaya konan icraatlardır.
Şimdi,
Söz konusu VATAN' IN geleceği olan bir mevzuda; nasıl böyle hatalar yaparsınız? O zaman sizin Vatan sevginiz sorgulanır? İnsanlar karşısında; güven vermeyen, fikri her an değişebilir, insan konumuna düşersiniz...
Kızgınlığınız, zarar verici boyutlara ulaşınca; elinize ne geçecektir? Egonuzu tatmin etmekten başka. Oysa negatif bir durumda; ilerleyen zaman içerisinde ne kadar hata yaptığınızı acı bir şekilde tecrübe edeceksiniz ...

Eleştirmek güzeldir ancak, eleştirirken farkında olmadan bindiğin dalı kesmek doğru değildir. O dal kesilince; hep beraber zarar göreceğiz, demektir. Bu kadar basit bir kuralı bilen; sizin gibi akıllı insanların! Haziran seçimi öncesi yaptıklarınızı, söylediklerinizi, aleni yıpratmaya yönelik eleştirilerin, hikmetini anlayamadık... Anlaşılan o ki; siz de anlayamamışsınız! O, yaptıklarınızdan dolaylı karşı tarafa vereceğiniz, desteklerinizden geri adım atınız. Yoksa, Desteklerinizden dolayı; karşı tarafa verdiğiniz gücü, nasıl geri alacaksınız? Onların her yaptığı yanlışta, vicdan azabı duyacak mısınız? Sizin verdiğiniz destekle; adamların neler yapacağını; beraber, bekleyip göreceğiz...

Zaman kimleri haklı çıkarır, bilemeyiz. Bildiğimiz tek şey; doğrularına inandığımız insanlarla, aynı yolda yürüme isteğimizdir. Kızgınlığımızı öne çıkarıp; Yol arkadaşımızı yerden yere vurur iken; kime zarar verdiğimizin hesabını iyi yapmalıyız. Ayrıca; yol arkadaşımızın hatalı kabul ettiğimiz yönlerini eleştireyim derken, sizin ilkelerinize göre; hataları çok daha fazla olan başka bir yol arkadaşı tercih etmenizin; nelere sebep olacağını iyi düşününüz?

Kalın sağlıcakla...

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan Arslan - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?