İstanbul Büyükşehir seçimlerinde şaibe…

Merhabalar sevgili okurlarım. 2019 Yerel seçimleri sona erdi ama tantanası hala sürüyor ve dahi sürecek gibi.

Malumunuz üzere İstanbul’da Ekrem İmamoğlu İl Seçim kurulu tarafından verilen mazbatayı aldı. Bu seçimlerde inanılmaz ve daha önce hiç rastlanmayan durumlarla karşılaştık. Mesela asla bir araya gelemeyecek partiler ittifak oluşturdular.

İstanbul seçimlerinde daha ilk geceden Sayın Binali Yıldırımında Ekrem İmamoğlunun’da Ben kazandım demesi yanlıştı.

Sayın İmamoğlu’nun Daha ilk günden Mazbata diye tutturması külliyen yanlıştı. Zira 600.000 oy farkla kazanan Kadir Topbaş bile 7-8 gün sonra mazbatasını alabilmişti. Daha ilk günden Mazbata diye diretmesi, İtirazlara saygı gösterip beklememesi, Yabancı devletlere ve kişilere dertlenmesi, sürekli YSK yı genel başkanıyla birlikte sıkıştırması ve aba altından sopa göstermesi çok ama çok yanlıştı bana göre.

Muhafazakâr ve sağ kesimde oluşan sempatileri yok etti bence.

Malumunuz üzere Bu güne kadar görülmemiş bir usulsüzlük yaşandı özellikle İstanbul Büyükşehir seçimlerinde. Diyeceksiniz ki daha öncede Kaybeden partiler hep aynı şeyleri söylediler. Evet her seçimde bu tarz söylemler oldu ama hiçbir zaman delil ve ispat edilemedi.

Ancak Bu yılki İstanbul seçimlerinde yapılan usulsüzlükler belgeleriyle ve dahi kanıtlarıyla ortada. İnanılmaz ve profesyonelce yapılmış usulsüzlükler var. 29.000 lik oy farkı sadece Geçersiz oyların sayılmasıyla yaklaşık 17.000 azaldı. Bu inanılmaz bir rakamdır. Bu arada bu usulsüzlüğü Muhalefet partisi yaptı veya yaptırdı demiyorum. Ancak Bir gerçek var ki Usulsüzlükler Ak partinin aleyhine ve Muhalefetin lehine. Birde bunlara Daha seçimin ilk gününden itibaren Mazbata diye tutturulması ister istemez insanların kafasını karıştırıyor.

Şimdi Ak parti ve Mhp İstanbul seçimlerinin yenilenmesi için olağanüstü itiraz yoluna gitti. Bencede İstanbul’da seçimler yenilenmelidir. Kim kazanırsa kazansın ben dahil her kes saygı gösterecektir ve dahi göstermelidir yoksa şu anki haliyle şaibeli bir sonuç olarak kalacaktır. Bu da en çok İmamoğlu’na zarar verecektir. Zira Muhafazakâr kesimden de azımsanmayacak kadar İmamoğlu’na Oy gitti bana göre. Konuştuğum insanlar; “İmamoğlu’na oy verdik, biz ondan Beklerdik ki kendine güvensin ve usulsüzlük aşikâr iken seçimlerin yenilenmesini kendisi istesin, ancak öyle yapmadı ve kafamızdaki şüpheler arttı” diyorlar. Bende şahsen İmamoğlu’ndan aynı şeyi beklerdim ne yalan söyleyeyim. Siyaset uzun soluklu bir yoldur, ilk seçimlerde şaibeli bir sonuçla seçilmiş olmak ileride kendisine de zarar verecektir.

Ayrıca maçlara gitmesi, Başkan olmadan anıtkabirde Başkan olarak imza atması, Gezicilerin Mazbatayı sizmi verirsiniz bizmi alalım demeleri, mazbatayı alır almaz yaptığı biftek mizanseni, Büyükşehirdeki dataları dışarıdan birilerine kopyalatmak istemesi, İstanbul il başkanının gezicilere methiyeler düzmesi ve şehitlerle ilgili olarak attığı mesaj, yabancı ülke gazetelerinin yaptığı haberler hepsi İmamoğlu’na eksi puanlar getirdi.

Bu sonuçlarda Ak Partinin hiç mi kusuru veya eksiği yok derseniz elbetteki var. Sandıklara tecrübesiz insanları görevlendirmeleri, Sandıklarda Muhalefete göre daha pasif hareket etmeleri, Sonuç tutanaklarının rakamları doldurulmadan peşinen imzalanması ciddi hatalardı bana göre.

Ayrıca 17 yıllık iktidarda olmanın vermiş olduğu yıpranmışlık, Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntı, aday yanlışlıkları, küskünlerin sayısının artması ve onların gönüllerinin alınmaması, meclis üyeliklerinde bile daha ziyade parası çok olanların seçilmesi, seçim çalışmalarının daha ziyade kapalı alanlarda yemekli-kahvaltılı programlarla yapılması, pazarlarda ve halkın içinde gezilmemesi de benim gördüğüm eksiklikleriydi Ak partinin. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da onlarca ilçede miting düzenlemesi boşa değildi bence.

Şunu unutmayalım; Cumhur ittifakı %52 oyla birinci oldu, Seçimin galibi oldu. Buda önemli bir anekdottur.

NEVZAT ERTEKNOĞLU

nevzatertekinoglu@hotmail.com

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nevzat Ertekinoğlu - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?