HELAL KAZANÇ, HELAL LOKMA

 Helal kazanmak için sıkıntı çekene cennet vacip olurmuş. Müslüman; hayatının her döneminde dünyevi konularda durumu kendinden daha aşağıda olanlara bakıp şükrünü artırmalı, uhrevi konularda da kendisinden daha iyi olanlara bakıp, nefis muhasebesi yapıp, ibadetlerini, iyiliklerini artırmalı, helâlinden kazanıp helâlinden yemeli, haramlardan kesinlikle kaçınmalıdır.

Allah bizlerin ihtiyacı olan her şeyi bu âlemde bol bol yaratarak, insanoğlunun önüne sermiştir. Bu nasıl bir mucizedir hiç düşündünüz mü? Demek ki her şeyi biz çalışıp biz kazanmıyoruz değil mi? Biz sadece çalışıyoruz ama rızkımızı veren bizleri ve kâinatı yaradan o eşi benzeri olmayan yüce Allah’tır. Çünkü o her şeye kadirdir. Helal kazanç ve kul hakkı konusunda ise çok titiz davranmamız gerekiyor. İnsanların hakkına hukukuna riayet etmemiz gerekiyor.

Ayrıca şunu çok iyi bilmeliyiz ki; Allah bütün kullarına bol rızık vermez, bazı kullarına bol verir, bazılarına az, ama o bol rızık verdiği kullar o rızkı insanlara adaletli bir şekilde dağıtmayı bilmelidirler. Eğer adaletli ve eşit paylaşım yapmayı ve kul hakkı almamayı bilirsek, işte o zaman Allah’ın razı olduğu kullardan oluruz ve rızkımız çok daha artar.

Dünyayı değiştirecek, mazlumlara sahip çıkacak, yalnızca Müslümanların değil, tüm insanlığın huzur ve güven içerisinde yaşayacağı bir dünya oluşturmak için fert fert hepimizin yapmak zorunda olduğu görevler var.

Yıllardır bu topluma “Devlet malı deniz ….” Sloganı ile havadan kazanma, haksız kazanma ve helal olmayan kazanma telkinlerinde bulunuldu. “Helalinden kazanma ve çalıştığının hakkını verme” azalınca toplum olarak belaları üzerimize çektik ve bu hallere geldik. Çocuklarımıza helali haramı öğretemedik. Öğrettiğimiz tek şey; daha rahat yaşama adına her türlü kazancın makbul olması… Yeter ki konforlu ve rahat yaşayalım.

Helal lokma yiyerek, helalinden kazanarak, bizi biz yapan değerleri muhafaza edersek; içerisinde bulunduğumuz toplumun kodlarının helal üzerine ve dolayısıyla ahlak üzerine bina edilmesini sağlayabiliriz.

Helallere sahip çıkamayıp yitirdiğimiz zaman kazançlarımızın bereketi kaybolur, evimizin, ailemizin huzuru kaçar. Helâl kazanç ve helâl lokmaya azami gayreti gösterirsek hem dünyevi, hem de uhrevi âlem de kurtuluşa erenlerden oluruz. Her an ve her zaman kendimizi hesaba çekmeli, vicdanımızın sesini dinlemeliyiz. Daima haramlardan uzak durarak, helâller dairesi içinde yaşamalıyız.

Evlerimizde bolluk ve bereketin varlığı, çocuklarımızın sağlıklı yetişmesi için yediklerimizin maddi yönden temiz olması gerektiği kadar, manevi yönden de temiz olması Önemlidir. Kazancı çok olmasından ziyade, manen temiz olması, büyük önem arz etmektedir. İnsanın helalinden giydiği kendi eski elbisesi, başkalarından gelen sadaka elbiseden daha güzel ve iyidir.

Saygılarımla.

Hacı Halil PEKDEMİR.

15 Nisan 2019

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halil Pekdemir - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?