Osmanlıda Dört Kahraman

Bergama Redif Taburu Dairesi'nin Kınık nahiyesinin Aşağı mahallesinden Osman oğlu Salim Çavuş, Tavşanlı'nın Gümüşşahın köyünden Emiroğullarından Süleyman oğlu Edhem Onbaşı, Tavşanlı'nın Sabuncupınar köyünden Ahmed oğullarından Mehmed oğlu Receb, Haymana kazasının Karsaklı köyünden Bekir oğlu Mehmed isimli dört cengaverin kahramanlıkları meşhur olup, bir bölük kumandanının mektubundan nakletmek isterim. Zamane 24 Temmuz 1915'de düşmanın Seddülbahir mıntıkasına taarruzunda ikinci hatta bulunan bölüğün, gaziler tepesine yerleşmek için silaha sarıldıkları gün, yol üstünde düşman mermisinden ateş alan bir sandık cebhane yolu bütün kapamış geçmek ihtimalini büsbütün müşkilleştirmiş idi.

           Bu dört kahraman yerlerinden ileriye fırlayarak dini, vatanı, milleti için çırpınan bu Türk kalbleri civardan tedarik etdiği kum torbalarını omuzlayarak alevlenen sandık üzerine hemen dördü birden atılarak, iki saniye sonra sandık torbaları altında kalmış ve yolumuza mani olacak engel bertaraf edilmişti. Bu sayede bu dört askerin cesareti, fedakarlığı, İlderesi yolunu bizlere açmıştı. Bu vazifeyi yerine getirirken Edhem Onbaşı ismindeki bu kahraman nefer sol kalçasından şarapnel misketiyle yaralanarak şu sözleri söyledi.

          '' Bir senedir kullandığım silahımla bir kurşun atmadan hastahaneye gidiyorum, bari benim intikamımı siz alın diye ellerime kapandı ve sevimli gözlerinden yaşlar akıtarak ayrıldı. Bu dört yavrunun azmini değil kurşun, süngüler, toplar bile engelleyemediğinden, kahramanca hareketleri ecdadımızın tarih-i Osmaniyedeki menakıbı sırasına geçmekle ahlafa yadigar olmak üzere isimlerini zikrolunmasını bir görev bilirim.'' Vesselam Anadolu mesafelerinin üzerinden o bedbaht kardeşlerimize, o Türk bayrağı altında yaşamak isteyen o cengaver kardeşlerimize söylüyorum ki, Sizinle beraberiz, sizinle beraber kalacağız, vaktile olduğu gibi yarın da milli bayrağımızın gölgesinde tek yumruk hep birlikte yaşayacağız.


 Araştırmacı Yazar

 Volkan Yaşar Berber

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar VOLKAN YAŞAR BERBER - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?