DÜNYA DURANA DEK DOSTUMSUN..

Dost, zor zamanımızda elimizden tutup bizi kaldırabilecek kişidir. Dostlar vardır; yüreğine kök salmış bir çınardır. Hiçbir şey deviremez gönülden, gönüle kurulmuştur köprüleri, ne yaşansa o köprüler yıkılmaz.

Dostlar vardır, yıldız gibidir! Çevrenizi kapladığı anda kara bulutlar, bir anda ışıldar yanınızda, aydınlatır karanlıklarınızı. Her insanın hayatında mutlaka gerçek bir dosta ihtiyacı vardır. Hem güzel günlerde mutluluğumuzu paylaşan hem de zor günlerimizde sıkıntımızı hafifletmemize yardımcı olan kişiler gerçek dostlarımızdır.

Dostlar vardır soba gibidir, yüreğindeki ateşle ısıtır ellerinizi…
Dostlar vardır; fırtınada sığınak, güneşte gölgedir.
Gerçek dostluk çok zor elde edilir. Ama bu duygu dünyadaki pek çok duygunun üstündedir. Gerçek bir dost bulan kişiler bu dünyadaki şanslı insanlardır. Eğer sizin de gerçek anlamda bir dostunuz varsa ona sımsıkı sarılın ve hiç bırakmayın. Çünkü dost karların içinde açan bir çiçek gibidir. Onu bulduktan sonra kendisine gereken değeri vererek asla kaybetmemek gerekir.

Dostlar vardır gül gibidir, sarılırken dikenlerini de göze almanız gerekir.
İnsanın en önemli meziyetlerinden biri de vefa ve dostluk duygusudur. Vefa, insana has bir meziyet, varlığı taçlandıran bir kıymettir. Bu karakter, bir insanın asaletinin bir simgesi, edep ve hayâsının neticesidir.
Gerçek dostluk, karşılıklı saygı ve sevgiye dayanan bir kader birliği, bir gönül birliği üzerine kurulmalıdır.

Dostluk, vefanın bir neticesi, güzel ahlakın bir tezahürüdür. Dostluk vefa duygusunun zirve noktası, kardeşlik bağının son durağıdır. Dost demek, kardeş demektir. İyi günde, geniş günde dost olan, dar günde gerçek dost olmalı.
Geniş günde düşman bile dost olur, gerçek dost dar günün dostudur. Dost, zor zamanımızda elimizden tutup bizi kaldırabilecek kişidir. Her insanın hayatında mutlaka gerçek bir dosta ihtiyacı vardır. Hem güzel günlerde mutluluğumuzu paylaşan hem de zor günlerimizde sıkıntımızı hafifletmemize yardımcı olan kişiler gerçek dostlarımızdır.

Toplum düzenini bozan, birlik ve beraberlik ruhunu ortadan kaldıran, dostluk ve kardeşlik duygularını körelten en büyük hastalık vefasızlıktır. Vefasızlık karşısında insan yıkılır, perişan olur. “Sen de mi Brütüs!” deyimi, bu bağlamda çok meşhurdur.

Allah için dost olmak, Allah için sevmek, işte dostluk bu. Bu hususta Sevgili Peygamberimiz: ”Allah katında amellerin en sevimlisi, Allah için sevmek, yine Allah için sevmemektir.” diye buyurmaktadır. Bu ser levha, insanlık için dostluk ölçüsü, vefa duygusunun neticesidir. Aynı su gibi, hava gibi bir dosta ihtiyaç duyarız.

Aslında dostluk iki insan arasındaki en özel bağlardan biridir.
Bazen birbirini iyi tanıyan iki arkadaş konuşmadan bile anlaşabilir. Zor bulunan bir şeydir dostluk. Zaman ister, emek ister. Dostluk unutulmayacak kadar güzel, ender insanlarla yaşanacak kadar özeldir.
Dostluk ağlamaksa, yüreğindeki acıyı paylaşmaksa, üzüldüğünde sıcacık bir kucaksa ve dostun için ateşe atılmaksa dünya durana dek dostumsun.

Saygılarımla
Halil PEKDEMİR

30 Ocak 2019

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halil Pekdemir - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?