ÖNCE KENDİ İÇİMİZDE ADALET

                                                   

Nafaka, kelime anlamı itibari ile geçimlik, geçinmek için gerekli olan iade şeklinde tanımlanabilir. Medeni Kanunda 4 çeşit nafaka türü düzenlenmiştir.             

                                        

  • Tedbir Nafakası : Uygulamada en çok karşılaştığımız nafaka türüdür.Ayrılık aşamasında olan henüz boşanmamış  eş ve Ergin olmayan çocukların hayata devam etmek için gider kaygısını ortadan kaldırmak ve destekten yoksun kalmasına mani olmak için düzenlenmiştir.Boşanma davası açılmadan önce veya açıldıktan sonra bir eşin veya ergin olmayan çocukların (18 yaşından küçük çocuklar) geçinmesini sağlamak üzere hükmedilen nafaka türüdür.
  • İştirak Nafakası: Boşanma davası neticesinde çocuğun velayeti kendisinde olmayan eş aleyhine çocuğun giderlerine katılmasını sağlamak üzere hükmedilen nafakadır.
  • Yoksulluk Nafakası: Evliliğin boşanma kararı ile bitmesi nedeniyle yoksulluğa düşecek eş lehine, diğer eş aleyhine hükmedilen nafakadır.
  • Yardım Nafakası: Yardım nafakasının boşanma davası veya evlilik ile bir ilişkisi yoktur. Bir kimsenin, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan altsoy ve üstsoyu ile kardeşlerine ödediği nafaka çeşididir.

       

Hepimizin nafaka mağduru olan veya nafaka ile hayatını idame ettiren bir yakını vardır .Hakkında ciddi tartışmalar olan yoksulluk nafakasının süresiz olması adil midir???Bu nafakaya hak kazanmak için bir gün hatta bir saat evli kalmak yeterlidir, evlilik birliği içinde  çocuk olup olmaması da bir önem arzetmez.Kanaatimizce süresiz nafaka önce kadına hakarettir.Sırf nafakası devam etsin diye işe girmeyen ,girse de resmî kayıt göstermeyen pek çok kadın vardır.Nafaka ödenememesi halinde disiplin hapsi cezası da ,karşılıksız çek hariç hiçbir borcun hapis cezası ile cezalandırılmadığı ülkemizde adil olmadığını düşündüğümüz bir uygulamadır .Pek çok kadın nasıl olsa nafaka alacağım diye daha kolay boşanabilmektedir ,süresiz nafakanın adil nafaka olarak düzenlenmesi aile kurumunun menfaatine bir düzenleme olacaktır. Boşanmanın ardından eşin önceki eşine hala nafaka veriyor olması yeni kurulan ailenin de zarar görmesine yol açacaktır.Sadece bir saat bile evli kalarak nafakaya hak kazanmak ve bunun süresiz olması diğer eş açısından önemli kayıplara neden olmaktadır, bu konudaki mağduriyetin en kısa sürede yasal düzenlemelerle adil hale getirileceği kanaatindeyiz.Günümüzde ekseriyetle kadınların ağzından duydugumuz “Boşansam da haklarım var “lafından da anlaşılacağı üzere bazı konularda kadını koruma amaçlı düzenlenmiş pozitif ayrımcılık kanaatimizce suistimale yol açmaktadır.Hiçbir halde kadının mağdur olması kabul edilemez,  lakin bir tarafı korurken diğer tarafın hakkının ihlal edildiği pek çok hukuki duruma da mesleğimiz dolayısı ile şahitlik etmekteyiz.

  

Evlilik kurumu hem Medeni Kanun hem Türk toplumunun örf ve adetlerinde kutsal sayılan bir kurumdur.Şüphesiz ki kimse sonucunda boşanma olan bir hukuki statüye geçmek istemez.Hayat şartları, zaman içersinde tarafların anlaşamayacak dereceye gelip birbirlerine karşı tahammülünün kalmaması  vs. nedenlerle her geçen yıl boşanma oranı artmaktadır. Özellikle anlaşmalı evliliklerde, geleneksel usule göre yapılan eski zaman evliliklerine göre boşanma oranı daha fazladır.Şüphesiz ki bu oranın artmasında Medeni Kanunumuzdaki mal rejimi ve nafakaya ilişkin düzenlemeler de dahil olmak üzere pek çok neden yatmaktadır.

                                                                 

6284 sayılı Ailenin korunması ve kadına şiddetin önlenmesine ilişkin kanun ile şiddetin önlenmesi ve kadının korunması hedeflenmişse de en ufak bir kavga veya tartışmada koruma kararı ile eşini evden uzaklaştıran ve babanın çocuklarını görmesine engel olan küçümsenmeyecek sayıda kadın mevcuttur.Eşine ve çocuklarına şiddet uygulayan, huzurlarını bozan anne veya babaya karşı tabiki koruma kararı olmalıdır,  ufak bir tartışmanın bedeli evinden eşinden çocuklarından uzaklaştırılma olmamalı ,eski düzenlemedeki gibi koruma kararlarının delillere dayanması gerekmektedir.

Değinmemiz gereken başkaca bir husus ise mal rejimidir.Bugün evliliğin bir sene gibi bir zaman sürmesi halinde bile eğer eşler tarafından kendilerine özel hükümler içeren evlilik  sözleşmesi yapılmamışsa ,boşanma halinde evlilik birliği içerisinde edinilmiş mallara ,belki hayatında bir daha görmeyeceği bir yabancının ortak olmasıdır.Beraber çalışıp emek vermeden ,bir yuva bilinci içinde yaşanmadan biten evliliklerde mevcut olan bu hak suistimal edilmekte ve bazı kimselerce bir dolandırıcılık yöntemi olarak kullanılmaktadır. Basından da takip ettiğiniz üzere  düğünde altınları takılıp düğün bitince kaçan gelinler ve damatlar ,1 yıl evli kalıp çok basit bir sebepten boşanıp, yüklüce tazminat, süresiz nafaka alan mal rejimine göre eşinin mallarına ortak olan dolandırıcılık kastı ile evlendiği düşünülen kişi sayısı (kadın-erkek) oldukça fazladır. Hemen belirtmek gerekir ki mal rejimini kötü niyetli kullanan sadece kadınlar olmayıp erkekler de bu uygulamayı kötü niyetli kullanmaktadır.

Yukarıda da değindiğimiz üzere,  nafakası, haksız mal rejimi ve tazminatı hukuki dayanak ve delilden yoksun koruma kararları özellikte yeni nesilde evliliği korkulu bir rüya haline getirmiştir. Yasal sorumlulukların artması ve boşanmaların artması ile ülkemizde evlilik oranı hayli düşmüştür.Temennimiz kadının da erkeğin de korunması , adil hak ve mal  paylaşımı ve aile birliğinin korunmasıdır.Önce kendi içimizde adalet diyor ve hepinize adil günler diliyorum.                                                                                                                                                                                                          Av. Dİ̇LARA ÖZKUL                                                                                                                                                İnfo:[email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dilara ÖZKUL - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?