AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

  İnsanlıkla yaşıt, birçok hastalığın anası, hayat enerjimizi negatife çeviren ve çağımızın en yaygın illeti! Bireyin kendisini rahatsız eden bir ortamda organizmanın verdiği tepki; stres. Uzmanlarına göre: Kontrol altında tutulduğunda hayatı daha üretken hale getirmek için motive edici bir etken olabiliyor, aşırı derecede yaşanıldığında zihinsel, ruhsal ve hatta fiziksel açıdan sağlığı olumsuz yönde etkileyen bir tehdide dönüşebiliyor.

      Ev ve iş hayatındaki olumsuzluklar, çocuklar, borçlar, kalabalık, trafik, monoton hayat, aşırı hareketsizlik, korku, huzursuzluk, kötü beslenme, sıcak, soğuk, üzüntü, gürültü derken bu kadar koşturmaca arasında kendimize, hobilerimize ve en önemlisi sevdiklerimize yeteri kadar zaman ayıramamak gün geçtikçe artan bir stres faktörünün oluşmasına zemin hazırlıyor.

     Stresin hepsi kötü değildir. Olumlu olan stres, hoşa giden aktivitelerin getirdiği yaşamsal zorluklardan kaynaklanır. Buna üniversiteyi kazanmak, duygusal bir ilişkiye başlamak, yaşadığımız çevreyi değiştirmek gibi örnekler verilebilir. Bu olumlu durumların yarattığı stresle başa çıktığımızda olgunlaşırız,

     Olumsuz stres ise; uyum sağlamamız gereken hoşumuza gitmeyen durumlar olduğunda yaşadığımız strestir. Buna örnek olarak; ölüm, problemli ilişkiler ve çok fazla iş yükü verilebilir. Stresle sürekli ama etkisiz bir mücadele sonuçta tükenmişliği getirir.

     Bazı kişilerde yaşamsal değişiklikler strese sebep olabilir. Bunlar; a) çevresel, (fiziksel çevre değişikliği, gürültü),  b) sosyal, (aile ve arkadaşlardan ayrılma, yeni bulunduğumuz sosyal ortamı ve statüyü kabullenme, sosyal çevreyi tanımamanın getirdiği zorluklar),  c) kişisel, (kendimize güvensizlik, başarısızlık, problemli duygusal ilişkilerimiz),  d) fiziksel durumumuz(hastalık, yaralanmalar) olabilir. Stres kaynakları belirgin ya da gizli olabilir. Belirgin olduğu durumlarda, alarm reaksiyonu ile stres kaynağı arasındaki ilişki farkedilir. Gizli olduğu durumlarda ise, stres belirtileri ortadadır fakat sebep bilinmemektedir.

     Stres belirtileri üç başlık altında toplanabilir:

1)Fiziksel belirtiler; çarpıntı, baş ağrısı, soğuk ya da sıcak basması, mide bağırsak bozukluğu, sindirim bozukluğu, nefes darlığı, ellerde titreme, gürültüye ve sese karşı aşırı duyarlılık, uykusuzluk, aşırı ya da düzensiz uyku, bitkinlik, boyunda, ensede, belde, sırtta ağrı gerginlik, kasılma, eklem ağrısı ve mide krampları,

2)Duygusal belirtiler; huzursuzluk, sıkıntı, gerginlik, neşesizlik, duygusallık ve aşırı kaygılı olmak,

3)Zihinsel belirtiler; dikkatte azalma, unutkanlık, organize olamamak, zihin karışıklığı, ilgi azalması, matematik hataların artması, zihinsel durgunluk, sosyal hayatın yoksunlaşması, olumsuzluklar üzerine odaklanmak ve karasızlık.

     Stresle başa çıkma; Bireyin çevreden ya da içten gelen baskıları önleme mücadelesidir. Çoğumuz stresle başa çıkabilmek için olumsuz yöntemler kullanırız. Örneğin; alkol, uyuşturucu, kafein alma, sigara içme ve maddenin kötüye kullanımı… vb gibi. Daha doğru başa çıkma yöntemleri için işin uzmanlarından yardım almak en doğru başa çıkma yöntemidir.Bu yöntemlerden bazıları aşağıda belirtilmiştir.

     Aşırı stres altındaki kişilerde yeme-içme de dengesizlik, uykusuzluk, huzursuzluk, asabilik, iştah azalması veya aşırı artması, bağımlılıkların artması, konsantrasyon eksikliği, isteksizlik, sürekli yorgunluk…  vb gibi kişinin iş ve sosyal yaşantısını olumsuz etkileyecek belirtiler de görülebiliyor. Yapılan deneyler sonucunda: Vücudun yoğun ve uzun süreli stres altındayken; adrenalin ve stres hormonları salgıladığını bu hormonların da kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, mide ülseri, gut hastalığı, iktidarsızlık, bağışıklık sisteminin zayıflaması, gibi sağlık açısından risk oluşturabilecek problemler meydana getireceği anlaşılıyor.

      Strese çok maruz kalan kişilerde görülen normal olmayan durumlar  şöyle sıralanabilir: Hızlı konuşurlar, el-kol hareketleri yaparlar, daima hızlı hareket ederler, kendilerine çok ehemmiyet verirler, kendilerine aşırı güven duydukları hissi bırakırlar, devamlı gerginlik içindedirler, daima hırlı ve telaşlıdırlar, alıngandırlar, küçücük hadiselere bile sinirlenirler, zamanları hiç yoktur, her anları doludur, karşısındakinin sözünü hep keserler.

      Strese neden olan faktörleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da, onunla mücadele etmenin yolları mevcuttur. Uzmanlar stresle başa çıkmanın en etkin yollarını şöyle sıralıyorlar: Bahçe ile uğraşmak, fotoğrafçılık, yüzme, yazma, bulmacalar, yoga, okumak, müzik, sevdiklerinle sohbet, açık havada dolaşmak v.s. Strese karşı yapılacak en iyi şeyin; bir hobi sahibi olmak olduğunu da yine uzmanları söylüyor.

      Uzmanları, strese karşı dayanıklı olabilmemiz için şunlara dikkat etmemizi önermekteler: Hoş görülü olmaya, sabırlı olmaya, fazla alıngan olmamaya, olur olmaz şeylere sinirlenmemeye, günlük işler arasında en az 5-10 dakika kadar kafa dinlemeye, beslenmeye dikkat etmeye, sigara ve içki içiyorsa içmemeye, spor yapmaya. İşten gelince ılık suyla duş yapmak da bedeni ve ruhu oldukça rahatlatır. Ve bütün bunları yapmayı da kişi kendi kendine telkin etmelidir.

      Yapılan araştırmalar: Maneviyatı yüksek dindar kişilerin, maneviyatsız kişilere göre streslere karşı çok daha dayanıklı olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak; İslamiyet’in emirlerini yerine getiren kişilerin stresleri daha az olmaktadır. Çünkü: İslam dininin istediklerinden bazıları, strese karşı dayanıklı olma tedbirleri gibidir. Yani, Yaradan dinine inananların stresi asgari düzeyde yaşamasını dilediği için: Müslüman’a sabırlı olmasını, herkesle iyi geçinmesini, tevekkül etmesini, hakkı gözetmesini, yalan söylememesini, herkese güler yüz göstermesini, affedici olmasını, kanaatkâr olmasını, paylaşabilmesini, güzel ahlaklı olmasını, yalnızca Kendisi’nden korkmasını emretmektedir. Yaşam biçimi bu olan kimselerde tabii ki stres de asgari seviyede olacaktır.                   Selamım stresini kontrolüne alabilmiş, kendi stresinden dolayı başkalarında stres yaratmayanlara gitsin... ESEN KALINIZ                                                                                                                                  

  Abdullah HAKTANKAÇMAZ

       ah6334@gmail.com   

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdullah Haktankaçmaz - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

17

Şebnem Özbay - Hocam bazı satırlarda kendimi bulduğum ve hayatın koşturmacası içinde durup düşünmeye başladığım mükemmel bir yazı.Kaleminize kuvvet.Saygılar

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 19:56
08

Hüseyin Cahit Fenerci - Tebrik ediyorum, Altı çizilerek okunması gereken bir yazı.Çağın hastalığı olan stres detaylı bir şekilde işlenmiş.Sonuç olarak stresi;Spor yaparak,sabırlı olarak ve inançla yenebileceğimiz önerilmiş.Zaman ,zaman her insanın stresli olduğu bilinen bir gerçek İnsan metabolizması üzerinde etkili hormonları bozduğu bilimselliği güzel işlenmiş.En önemlisi bundan sonra dostlarımızla daha çok görüşmemiz gerektiği önerisine katılmamak mümkün değil..Saygılarımla

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 21:57
09

Abdullah Haktankaçmaz - @Hüseyin Cahit Fenerci 08 nolu yoruma cevabı: Çok teşekkür ediyorum katkılı yorumuna , sağol, varol

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 00:33
07

Mahmut Fedai - Günlük hayatımızı her zaman olumsuz yönde etkileyen bu stres illetinin oluşum ve mücadelesi ile ilgili bi makaleniz inan faydadan öte derman olduğunu söyleyebilirim.

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 21:38
10

Abdullah Haktankaçmaz - @Mahmut Fedai 07 nolu yoruma cevabı: Teşekkürler, sağol varol Mahmutcuğum

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 00:34
06

Sedat Sözer - Syn.hocam; azı karar çoğu zarar yazınıza hayran oldum.bu yazı tlf.ekranında kalmamalı, bu bir ansiklopedi, pedağoloji, sosyolojive psikoterapi kaynağı.kağıda yazıp cepte taşımalı zira strese reçete .syn.hocam emeğinize, gönlünüze, ellerinize sağlık.sedat sözer.

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 16:40
11

Abdullah Haktankaçmaz - @Sedat Sözer 06 nolu yoruma cevabı: İltifatınıza çok teşekkürler ediyorum, sağol, varol sevgili Sedat...

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 00:36
05

İlker - Sağlıklı yaşam adına güzel bir yazı. Allah size de sağlık sıhhat versin.

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 12:37
12

Abdullah Haktankaçmaz - @İlker 05 nolu yoruma cevabı: Çok teşekkürler ederim sn valim, hep birlikte cümlemize inşallah...

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 00:37
04

Kübra - Nekadar bilgilendirici bir yazı olmuş.Yüreğinize sağlık.İnsanlar üzerinde fazlasıyla etkisi olan bir durumu kaleme almışsınız tebrikler.

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 08:02
13

Abdullah Haktankaçmaz - @Kübra 04 nolu yoruma cevabı: Teşekkürler, gazeteci bir bayandan beğeni almak ayrı bir güzellik. Sağol...

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 00:38
03

E.tuğ - Kaleminize, yüreğinize sağlık hocam. Yaşamımızı kaliteli kılmanın yolunu özellikle son paragrafta belitmişsiniz...Saygılarımla.

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 07:55
14

Abdullah Haktankaçmaz - @E.tuğ 03 nolu yoruma cevabı: Berhudarol, çok teşekkür ederim. sağol...

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 00:39
02

Hüseyin Yoldaş - Hocamiz tek kelime olan " stres" üzerine bize bir mini konferansı kaleme almış. Bir defa okumaya başlayan kişinin makalenin sonuna kadar gitmesini öneririm. Makalede her paragraf ayrı bir drsi içeriyor. SN ABDULLAH HAKTANKAÇMAZ HOCAM'a söyleyeceklerim var:

Sevgili hocam kullanılan dil secilen kelimeler ve konunun ardarda tamamlanan bölümleriyle, bu güne kadar çogumuzun kullandığı stres kelimesinin tüm çıkmaz sokaklarını anlamışsınız. Bu da yetmemiş. Manevi değerler penceresinden de bize bir ufuk açmışsın. Okuyuculara ricam makaleyi kelime kelime sindiremez sonuna kadar okumalarını. Sağlık dileklerini sunacağım kalemi tuta parmaklarınızı ve ellerinizi öperim HOCAM.

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 00:37
15

Abdullah Haktankaçmaz - @Hüseyin Yoldaş 02 nolu yoruma cevabı: Hüseyinciğim, Berhudarol senin gibi duayen bir gazeteciden böyle bir beğeni almak beni fazlasıyla mutlu etti. Dileğim sağlık ve sevdiklerinle senin de mutlu olmandır. Varol...

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 00:42
01

Kaleli - Abdullah Haktankaçmaz Hocam

Elinize, emeğinize, yüreğinize, gönlünüze sağlık.

Herkesin okuması ve faydalanmasını temenni ederim.

Yanıtla . 1Beğen 09 Ocak 23:48
16

Abdullah Haktankaçmaz - @Kaleli 01 nolu yoruma cevabı: Çok teşekkür ederim Mustafacığım, sağol , varol...

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 00:43

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?