BATI DEVLETLERİ NE KADAR ÇEVRECİDİR

            BATI   DEVLETLERİ   NE   KADAR   ÇEVRECİDİR

 

Yıl başı ile birlikte; uygulama alanına girecek olan;  poşet tartışmaları, kamuoyunun gündemine  girdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 1 Ocak 2019 itibarı ile; başlayacak plastik alışveriş poşetlerinin ücretli olarak temin edilmesine ilişkin uygulamanın usul ve esaslarını açıkladı. Kurum, aralarında meyve, kargo ve kuru temizleme poşetlerinin yer aldığı, bazı poşet gruplarının; ücretlendirmeye tabi olmayacağını bildirdi.

 

Dünyada, yüzlerce çevre örgütü vardır. Bunların amaçları tabiatta ve çevresinde oluşacak olumsuzlukları engellemeye çalışmak. Açıktan böyle bir eylem varsa karşı koymak, onunla mücadele etmektir. Bu duyarlılıklarına saygı duyuyorum ve tebrik ediyorum.

 

Aynı duyarlılığı insanın bizzat hayatının karartılması, onun bilerek yanlış yönlendirilmesi, insan hayatına direkt tesir edecek olan olumsuzlukların kaldırılması yönünde de; olmasını beklerim. Neden derseniz? Dünyanın içerisinde asıl öneme haiz olan insandır. Çevre örgütleri yapmış oldukları eylemlerde neye engel olmaya çalışıyorlar? İnsan hayatına etki edecek olan, onu sağlığından uzaklaştıracak olan ve aynı zamanda çevrenin tabi yapısını bozacak olan tüm olumsuzluklara. Bir manada insanı koruyorlar...

O halde insanın hayatını olumsuz olarak etkileyecek olan içki kullanımına engel olmaları gerekmiyor mu? Yahut olumsuz yüzlerce örneğin çeşitli şekillerde yayınlar aracılığı ile insanlara sunulurken onlara karşı çıkmak gerekmiyor mu? Yahut çevre kuruluşlarına göre aşırı alkol insan hayatı ve çevresi için tehlike değil midir? Yanlış örneklerin ballandıra, ballandıra insanlara görsel basın tarafından reklamı yapılarak, (bilerek veya bilmeyerek) o örneklerin insanlar tarafından yaşanılır hale gelmesi tehlike değil midir? Acaba cinayet, şiddet, tecavüz olaylarının artmasında; bu tür yayınların rolü var mıdır, yok mudur? Çevre örgütleri, bu olumsuzlukları; çevreye bir zarar olarak görmemekte midir?

Sonuçta, Dünya üzerinde öldürülen mazlum insanların; çevre örgütleri açısından bir balina kadar değeri var mıdır?

 

Etrafımızda olan olayların, insan merkezli olarak düşünülmesi gerekmekte midir? Çevremizde olan Tabiata ait onlarca olumsuz şey, bizleri ilgilendiriyorsa; insan merkezli düşündüğümüz zaman; insanı yanlış yollara sevk den tüm davranışların, eylemlerin de bizi ilgilendirmesi gerekir. İşte, bu alandaki gerçek tavırlarını koymalarını bekliyoruz. HES ’lere karşı çıkmak kadar fuhşun, arsızlığın, içkinin, bağımlılık yapan tüm maddelerin, TV lerde insanlara rol model olarak gösterilen yanlış insan tiplemelerinin; reklamlarına, teşvik edilmesine de; karşı çıkmamız gerekir.

 

İnsanın her alanda korunması lazımdır. İnsanoğlu yavrusu en uzun zamanda gelişim evresini tamamlayan bir varlıktır. Kısacası öğrenmesi gerekir. Bir şeye karşı olması veya sevmesi için; onu tanıması lazımdır. Tanıtma süreci uzun sürse de tanıdıktan sonra doğal olarak yanlış olana karşı çıkacaktır. Onun yaratılışında o, özellik zaten vardır. Önemli olan etrafında olan biten her şeyi tüm gerçekliği ile, tüm çıplaklığı ile yeteri kadar tanıtmak gerekir.

 

İnsana her alanda sahip çıkmak, onu korumak öz çevrecilik gibi algılanabilir. Yaratılış olarak her türlü özellik kendisine verilmiştir. Yanlışların önüne geçmek, doğruları yaşanabilir hale getirmek için; mutlaka doğru bir eğitim gereklidir. İnsanlık adına yapılan tüm eylemlerin arkasında sadece insanın yararı bulunmalıdır. Bundan başka bir amaç taşıyan her eylem zamanla kokuşur, eskir ve kaybolur gider. İnsanın yararına olmayan tüm davranış ve beslenme konuları bellidir. Önemli olan hepsine aynı oranda karşı koymaktır. Tabiata verilen zararı, zarar olarak kabullenmek doğrudur. Ama, aynı zamanda içkinin de, kumarın da; insan için bir zarar olduğunu kabul etmek gerekir. Ortak akıl bunu önerir.

Yoksa; akıllara zarar işleri senelerce yapmış, insanımıza ahlaksızlıktan, yanlış örnekler sunmaktan başka; bir şey yapmamış olan, adamlar; bugün ortaya çıkarak, kirlettikleri toplumdan medet umar ve benim de; arkamda milyonlar var diyerek; Devlet yetkililerini bile; tehdit ederler...

 

Bu ortak aklı keşfettiğimiz zaman, insan adına yapılacak tüm çalışmalar; daha başarılı ve sonuç alır nitelikte olacaktır. İnsanın yapmış olduğu alkol kullanma, hırsızlık, tecavüz, cinayet, kumar, aldatma, sahtekarlık, aynı zamanda çevreye zarar veren bir suçtur.

Bu çevreye zarar veren suçların da; yetkililer tarafından poşetlenmesini bekliyoruz, ümit ediyoruz...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan Arslan - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?