İSTİKLAL MARŞINDA BULUŞALIM

1932 yılında Milli Eğitim Bakanlığı görevine getirilen Reşit Galip, Cumhuriyet'in ilk yıllarında uygulanan ezanın Türkçeleştirilmesinin de mimarlarından olduğu gibi, Öğrenci Andı'nın yazarı Marksist, Leninist bir komünistti.
Öğrenci Andı’nın 2013'teki kaldırılışı sırasında bile bu kadar tartışma yaşanmamıştı. Artık kimsenin aklına bile gelmiyorken birden Türkiye'yi ayrıştıracak bir şekilde yeniden gündemimize geldi..
Bizi birbirimize düşürmek isteyenler konuyu bir yargı kararını fırsat bilip 'nifak' olarak içimize soktu.

Türkiye de bu konuyu çoktan kapatmıştı. Türkiye, hukuk devletidir. 'İdarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolu açıktır. Yargı yetkisi, idari eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğunun denetimi ile sınırlı olup, hiçbir surette yerindelik denetimi şeklinde kullanılamaz.

Yürütme görevinin kanunlarda gösterilen şekil ve esaslara uygun olarak yerine getirilmesini kısıtlayacak, idari eylem ve işlem niteliğinde veya takdir yetkisini kaldıracak biçimde yargı kararı verilemez. Öğrenci andı kararı ile Danıştay 8. Dairesi; hukuka uygunluk denetiminin sınırlarını aşmış, kendisini yürütmenin yerine koymuş, yürütmenin takdir hakkını yok saymış dahası yürütmenin takdir yetkisini bizzat kullanmıştır. Kısaca; anayasa ve yasayı alenen çiğnemiştir

İlköğretim kurumlarında ‘Öğrenci Andı’ okutulmasına ilişkin yönetmelik maddesi, 8 Ekim 2013 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in 1. Maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır. Danıştay 8. Dairesi, 24.04.2018 tarihinde söz konusu yönetmelik hükmünün iptaline, ilk derece mahkemesi olarak temyiz yolu açık olmak üzere karar vermiştir. Söz konusu karar henüz kesinleşmemiştir. Hukuki süreç devam etmektedir.

Sonda söyleyeceğimi baştan söyleyeyim...
Ben de Başkan Erdoğan'ın dediği gibi bu milletin en etkili andının 'İstiklal Marşı' olduğunu ve onun dışında bir anda ihtiyacımız olmadığını düşünüyorum.
Bu milleti millet yapan en önemli metinlerin başında İstiklal Marşı gelir. Her mısrası bu milletin özünü, dünyaya, dünya düzenine ve hayata karşı duruşunu yansıtır.
Keşke İstiklal Marşı'nın dile getirdiği o ruhu bugün toplum olarak tam manasıyla yaşasak ve yaşatmaya çalışsak...

TEK DİŞLİ CANAVARLAR
Maalesef, bazılarımız muhaliflik kılıfı altında İstiklal Marşı'nda dile getirilen o duruştan o kadar uzaklaştı ki, bu milleti bölmek isteyen o 'tek dişi kalmış canavarlara' uşaklık etmeye başladı. Gelin, tartışıp birbirimizi incitmek yerine Türkiye Büyük Millet Meclisi açılışlarında bile İstiklal Marşı'nı okumayan, hatta okunurken saygısızlıklarını belli etmek için özellikle genel kurul salonundan çıkan bölücü zihniyete karşı İstiklal Marşı etrafında birleşelim. Artık hiç gereği olmayan bir tartışmayı sürdürüp 'tek dişli canavarları' ve onun beslediği bölücüleri sevindirmeyelim. İstiklal Marşı'nı yazan vatan şairi Mehmet Akif Ersoy'un dediği gibi "Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın"..

CUMHUR İTTİFAKI'NI KORUMAK ÖNEMLİ
MHP lideri Devlet Bahçeli, yaptığı hararetli konuşmanın ardından bir açıklama yaptı ve 'Cumhur İttifakı bitti zannederek adeta zil takıp oynayanları' hayal kırıklığına uğrattı. Yurakıda da söylediğimiz o 'tek dişi kalmış canavarların' hedefi haline gelen ve yanında Suriye gibi bir ateş topu bulunan Türkiye'nin bekası için Cumhur İttifakı'nın sürmesi hayati önem taşıyor.
FETÖ, PKK gibi bilumum terör örgütlerine karşı verilen mücadele ve Türkiye'nin milli çıkarları için Suriye'de yaptığı ve yapacağı terör temizliğinin en güçlü dayanaklarından biri de güçlü siyasi iradeyle birlikte 'Cumhur İttifakı'dır. Eğer Cumhur İttifakı korunamazsa Meclis'ten çıkması gerekli bazı kritik kararlarda Türkiye zaafa uğratılmaya çalışılabilir. Türkiye'nin bekası ana konumuzdur, af, Andımız gibi konular ise tali konulardır. Ana konuya odaklanıp tali konularla ilgili tartışmaları bir kenara bırakalım ve Türkiye'nin bekasına halel getirecek her türlü fitneye karşı uyanık olalım..


.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Alparslan - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?