"Kendini aşamayanlar, her zaman basitlik içinde yok olmaya mahkûmdur.."

SELAMUNALEYKUM.ALLAH'IN RAHMETİ BEREKETİ HEPİNİZİN ÜZERİNE OLSUN.. Resûlullah’ın (asm), yönetime talip olanları ikaz ederken dikkat çektiği bir diğer...

SELAMUNALEYKUM.ALLAH'IN RAHMETİ BEREKETİ HEPİNİZİN ÜZERİNE OLSUN..

Resûlullah’ın (asm), yönetime talip olanları ikaz ederken dikkat çektiği bir diğer nokta da, yönetim konusunda hırs gösterilmemesidir. Hırslı olmanın kıyamet gününde pişmanlık sebebi olduğunu beyan eder.

Emirlik-idarecilik-yöneticilik-başkanlık, başlangıçta mal-mülk, makam-mevki gibi hisleri tatmin etse de, sonrasında görevden ayrılma, ölüm gibi sebeplerle acı verici hallere bürünür. İlk halîfe seçilen Hz. Ebû Bekir, yönetici olarak seçildiğini öğrenince, evine çekilir ve derin bir hüzne gark olur. Hz. Ömer, onu teselli etmek için, Peygamberimizden (asm), “yöneticinin doğru kararının iki sevap, yanlış kararının ise bir sevaba denk olduğunu” hatırlatır.

İslâm siyaset ve idaresi, adalet temeline dayanır. Peygamberliğin en mühim esaslarından biri de, insanlar arasında adaleti temin etmektir. Kur’ân’ın dört unsurundan biri adalettir. Hâkimlere; heva ve heveslerine, sevgi veya nefretlerine göre değil, adaletle hareket etmeleri emredilir. Haksız hüküm verenlerin Cehennemde demirden bir el ile cezalandırılacakları haber verilir. Bu demirler, bir devletin hukuk sistemini oluşturan en parlak prensiplerdir.

Hemen her ilişkide; görevlendirmede, değerlendirmede, ödüllendirmede, hattâ cezalandırmada ehliyet ve liyakat ölçütlerine göre davranılması beklenir. Selim akıl, selim fıtrat, temiz vicdan, ehliyet ve liyakatin devreden çıkarılmasına tahammül gösteremez.

Ehliyet ve liyakat ölçütlerinin çeşitli şeytanî etkenlerle göz ardı edildiği, hattâ açıkça çiğnendiği durumlarda ilâhî diyebileceğimiz bir düzeneğin işlemekte olduğu fark edilir; böylece dünyada her şeyin ve herkesin, kendi yeterliğine, hünerine, değerine, niteliğine, dengine, yakışığına, yaraşığına, yerine, yârine, düşmanına, hakkına uygun bir durumda olduğu anlaşılır.

Şan, şeref ve insanların teveccühü olmaksızın, rıza-i İlâhî yolunda hâlisane hizmet, bin can ile arzu edilir. Makam ve teveccühü ihsas eden haletten şiddetle kaçılır. “İstenilmez, belki verilir, verilse de ondan hoşlanılmaz” cümlesinden addedilir.

Ve son bir husus: Emanetin talip olana değil, ehline verilmesi de Kur’ân’ın emirlerinden biridir. Ehil olanı tayin edecek olan ise, haklı şûra manasının hakkını veren meşveretlerdir.

Adalet, ehliyet ve liyakate riayet etmeyen kurum ve toplumlar kabiliyetleri öldürür.

Bu dünyevî durumun tatmin etmediği, edemediği akıllar ve vicdanlar da bulunabilir elbette. Onları da uhrevî mîzânın tatmin edeceğinden şüphe edilmemelidir.

Bunun en acı veya güzel örnekleri tarihte mevcuttur. Üzerinde yaşadığımız topraklardan ve koltuklardan kimlerin gelip geçtiğinin şahidi müzelerdir.

Etki ve yetki ellerinde olanlar pişman olmadan önce küçük hesapların ancak kendilerine ve kurumlarına zarar verdiğinin farkında olmalıdır. Kendini aşamayanlar, her zaman basitlik içinde yok olmaya mahkûmdur. Lafa gelince mangalda kül bırakmayanlar, icraata gelince aksiyon ve adaletten uzaklaşırlarsa kendilerine zarar verdikleri gibi kurumlarını da iflas ettirirler.

Ülkü, millet, dava gibi ulvi kavramlarla oynamaya kimsenin hakkı yoktur. Ulvi değerlerin, süfli çıkarlara alet edildiği yerlerde gelişim ve mükemmelleşme engellenmiş olur. Köşe dönmecilik, yandaşlık ve kayırmacılık gibi basitlikler ancak yapanları zayıflatır.

Kabiliyet ve kapasitelerin gelişimini engelleyen toplumlar, potansiyel enerjilerin açığa çıkmasını engelledikleri için gelişemezler. Kabuğunu kıramayanlar hayata doğamaz

Her durumda Hak ve hak üstündür, güçlüdür, muzafferdir. Marifet, yeryüzü koşullarında O''na lâyık ve ona ehil olmanın yolunu yordamını bulmakta!

liyakat ve ehliyete riayet edilmeyen kurumlar ancak kendilerini küçültürler.

DUA EDER DUA BEKLERİM.SELAM VESAYGILARIMLA..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Çiçekli - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?