Ümmü Süleym..asıl adı Gumeysa olan ihlâslı, cesur bir kadın.

Ümmü Süleym. Neccaroğullarından asıl adı Gumeysa olan ihlâslı, cesur bir kadın.

Kıbrıs’ın fethi sırasında şehit düşen ve Kıbrıs’ta “Hala Sultan” olarak bilinen Ümmü Haram ile Peygamber Efendimizin (asm) uğruna şehit düşen Haram bin Milhan’ın kardeşidir.  O her şeyini Allah yolunda harcayan,  sıkıntılara direnen, her zaman  hayırdan yana olan bir kadın. O, kâinatın  Efendisinin (asm) süt teyzesi ve Hz. Enes’ in biricik annesi olan Ümmü Süleym (r.anha ) 

Ümmü Süleym ( r.anha) İslâm düşmanı olan Malik bin Nadr ile evliydi. Hz. Enes bin Mâlik bu evlilikten doğdu. Ümmü Süleym Medine’de İslâmiyet yayılmaya başladığı sırada her sıkıntıyı göze alarak, eşinden gizlice Müslüman oldu. O, küçük Enes’in de Müslüman olarak büyümesini istiyordu. Gizlice oğluna Kelime-i Şehadeti telkin ediyordu. Bir gün yine oğluna İslâm’ı  öğretirken eşi Malik bin Nadr eve geldi ve onları duyup çok öfkelendi. Ümmü Süleym’e söylendi ve oğlunun ahlâkını ve inancını bozmaması konusunda onu sert bir dille tehdit etti. Öfkeyle evden çıkmıştı ki, onu takip eden bir düşmanı tarafından öldürüldü.  Allahu Teâlâ İslâmiyete çok büyük hizmetleri olacak olan Hz. Enes’in müşrik bir babanın elinde büyümesine rıza göstermemişti.  

Ümmü Süleym (r.anha) Allahu Teâlânın yarattığı her şeyde mutlaka bir hayır olduğuna inanırdı. Kadere teslim olarak sabretti. O, fakirdi, ama oğlunu da üvey baba baskısı altında büyütmek istemiyordu. Zengin insanlardan gelen evlilik tekliflerini oğlu büyüyünce kadar evlenmeyeceğini belirtip reddetti. Birkaç sene sonra teklifte bulunanlardan biri olan Ebu Talha yine gelip Enes’in büyüdüğünü artık dul kalmaması gerektiğini söyleyerek bir kez daha teklifte bulundu. Ebu Talha zengin ve çevresi tarafından sevilen biriydi lâkin müşrik idi. Ümmü Süleym bu evliliği, kalbi ölmüş bir insanı diriltmek, onu karanlıktan aydınlığa, huzura çıkarmak için vesile yapmayı düşündü ve Ebu Talha’ya şunları söyledi:

“Aslında senin gibisi reddolunmaz. Fakat sen müşriksin. Seninle evlenirsem bana tabi olarak iman eder misin, yoksa şirkini gizleyerek yaşar mısın? Zirâ ben bir Müslümanım, Allah’a ve Rasulüne iman ettim” dedi. 

Ebu Talha’ya Müslüman olması konusunda teklifler geliyordu. Fayda ve zarar vermekten âciz putlara tapmanin da mânâsızlığını anladığını, zaman zaman bu düşüncelere kafa yorduğunu itiraf etmesinden güç alan Ümmü Süleym ona şunları söyledi:

“Sana faydası ve zararı olmayan bir taşa tapmayı nasıl uygun görüyorsun? Bir marangozun getirip senin için yonttuğu bir ağaç parçasının sana ne bir faydası olur,  ne de bir zararı...”

Ebu Talha söyleyecek söz bulamadı, ama kalbinde batıl inançlar silinmeye başlayarak, kalbinde hidayete doğru kapılar açılarak oradan ayrıldı.  Birkaç gün sonra tekrar geldi. Ümmü Süleym’e istediği kadar para vereceğini söyledi ve yine teklifte bulundu. Fakat Ümmü Süleym müşrik biriyle evlenmek istemiyor, Müslüman olmaması durumunda teklifini kabul etmeyeceğini söylüyordu. Hatta mehir olarak da Müslüman olmasını kabul edeceğini başka bir mehir istemeyeceğini söyledi. Ebu Talha’nın kalbi yumuşamaya başladı. 

Sonunda Ebu Talha. Ümmü Süleym teklifi kabul etti ve evlendiler. Ebu Talha,  Ümmü Süleym vesilesiyle büyük sahabiler arasına girdi. Birçok savaşta vücudunu Peygamberimize (asm) siper etti. Servetini Allah ve Rasulü uğrunda harcadı.  Rasûlullah’ın (asm) iltifatına mazhar oldu. Ümmü Süleym ile evlendikten kısa bir süre sonra Peygamber Efendimiz (asm) Medine’ye teşrif ettiler. Halk kendisine hediyeler sunuyordu. Ümmü Süleym ise yıllarca koruduğu, hayatına hayatını verdiği, uğrunda birçok sıkıntılara katlandığı biricik oğlu Enes’i hediye etmek, Rasûlullah’ın (asm) hizmetine vermek istiyordu. Enes o sırada 10 yaşında idi. Ümmü Süleym isteğini Rasûlullah’a (asm) söylediğinde isteği kabul edildi ve Efendimiz (asm) Hz. Enes için duâda bulundu. Hz. Enes ki Peygamberimizin (asm) ebedî âleme göç etmesine kadar onun mukaddes hizmetinde bulundu. Rasûlullah’ın (asm) ilim ve feyzinden kana kana istifade etti. Bugün birçok hadisi bu büyük sahabinin rivayetlerinden öğreniyoruz. Ümmü Süleym’in Ebu Talhadan bir oğlu oldu, fakat Cenâb-ı Hak o bebeği cennetine aldı. Sonra Abdullah isminde bir oğulları daha oldu. Onun da dokuz evlâdı oldu.

Bir insanın en değer verdiği şey hayatıdır. Kimse hayatını kimse için feda etmez, ama Allah ve Rasûlullah (asm) sevgisi ile bu uğurda hayat feda edilirdi. Hayatını feda edenlerden biri de kadın olduğu halde Ümmü Süleym idi. O gözü pek bir iman fedaisiydi. Uhud Savaşında hizmette bulundu. Yaraları sardı, su ihtiyaçlarını giderdi. Yine Huneyn Savaşında eşiyle birlikte Rasulullah’ın (asm) yanında yer aldı. Ümmü Süleym’in bütün ailesi, kardeşleri, kocası, oğlu hepsi de İslâm’a gönül vermiş Allah ve Rasulü (asm) uğrunda hiçbir fedakârlıktan çekinmediler. Ümmü Süleym Kâinatın Efendisi’nin (asm) duâsını almak, Allah’ın rızasını kazanmak için elinden gelen hizmeti yaptı.

Bir gün Efendimiz (asm) kendisini ziyaret etmiş,  bir müddet oturduktan sonra uyumuştu. Bu arada mübarek alınlarında ter damlaları birikmeye başlamıştı.  Ümmü Süleym Rasûlullah’ı (asm) uyandırmamaya çalışarak ter damlalarını toplamaya başlamıştı. Güllerin Sultanı Efendimiz (asm) uyandı ve ne yaptığını sordu. O, “Ya Rasûlallah (asm), bereket için, alnınızda biriken ter damlalarını topluyorum” dedi. Rasûlullah (asm) tebessüm buyurdu. (zerreler adedince selâm ve salàt olsun)

Ümmü Süleym (r.anha) son derece hâyâlı biriydi. Rasûlullah’a (asm) mahrem konuları sormaktan çekinmez, hayânın öğrenmeye mani olmaması gerektiğinin şuurundaydı. 

Peygamberimiz (asm) bir hadislerinde onun uhrevî derecesine işaretle şöyle buyuruyordu: “Cennete girdim, önümde bir hışırtı işittim. Bir de ne göreyim? Milhan kızı Gumeysâ değil mi?” Allah ondan razı olsun. DUA EDER DUA BEKLERİM..SELAM VE SAYGILARIMLA..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa ÇİÇEKLİ - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?