SAYGIDEĞER OLABİLMEK…

Toplumun yaşam biçimi içinde olsun, sosyal aktivite ilişkilerinde olsun hayatın her konumunda ve dini inanç ve iman hususlarının tamamı insanlar arasında saygı ve sevgi temeline oturur.
Mutluluğun, huzurun, güzel münasebetlerin, başarının, takdir görmenin, velhasıl hayatın temel unsurlarından en önemlisi insanların birbirlerine saygılı davranmaları ile elde edilebilecek olgulardır.
Okullarda arkadaşlar arası ilişkiler, evlilikte eşler arası münasebetler, aile fertlerinin durumu ticari hayattaki alış verişler de ilişki, çalışma arkadaşlarının karşılıklı temasları saygı ve sevgi temelinde yürütülürse mutlu birbirine güvenen yarınından emin birbirlerini sayan ve seven güler yüzlü insanları görürüz.

En güzel ahlak en güzel insanlık onuru birbirimizi saymak ve sevmekten geçer. Sevmeyi ve saygıyı karakterimizin en önemli öğesi olarak alalım ve unutmayalım. Saygı göstermeyi bilenler de unutulmasın ki saygı görürler. Saygının egemen olduğu insanlar arasında yardımlaşma, acıları iyi ve kötü günleri paylaşmayı sıkıntıların giderilmesini sevgi çerçevesinde yok etmeyi görürüz. Bu da insan olmanın vazgeçilmez karakter yapılarıdır.

Yaptığınız işe saygı duyun ya da saygı duyacağınız bir iş yapın. İşinizi ciddiye alın. Bir amacınız olsun. Bir şeyi yapmaya karar verdiğinizde düşünün, elinizden geldiğince güzel bir plan yapın ve uygulayın. Geciktirmeyin, başka insanların sizin işinizi yapmasını beklemeyin. Bitmek bilmeyen planlamalarla ve endişelerle boğuşup durmayın.

İnsanlar hareket ve hamleye saygı gösterir. Baştan savmaya ve savsaklamaya ise kesinlikle hayır.
Ne kadar zor olursa olsun, bugünün işini yarına bırakmayın. Bunu karakterinizin bir parçası haline getirirseniz, çok kısa vadede olmasa da orta vadede başarılı bir insan olursunuz. Kurumunuzu sahiplenin. İşinizle kuracağınız bu sağlam bağ, hem kendinize duyduğunuz saygıyı perçinleyecek hem de insanlar işini böylesine sahiplenip ciddiyetle yapan biri karşısında büyük bir saygı duyacaklardır.

Tutamayacağınızı bildiğiniz sözler vermeyin. Gerçekleşeceğinden şüphe duyuyorsanız, şüphenizi dile getirin. “Yapamam” veya “yapmak istemiyorum” demek daha zor da olsa saygı görmeyi hak eder. Tutulamayacak sözler için umutlanmamak ve bekletilmemek de karşımızdaki kişilerin hakkıdır.

Bir söz verdiğinizde ise tutabilmek için elinizden gelen her şeyi yapın. Bu tutumunuzu sadece profesyonel iş yaşamınızda değil, aile ve arkadaş çevrenizde de sürdürün. Güvenlerini boşa çıkararak sevdiklerinizin saygısını kaybetmeyin.
Açık, samimi ve değer verdiğini hissettiren bir selam, çoğu zaman aynı şekilde karşılık görür. Sadece güzel bir selam bile tarafların kendilerini iyi ve özel hissetmesini sağlar. Selamınıza aynı şekilde karşılık göremeseniz dahi karşınızdaki kişinin önyargılarının bir miktar kırıldığını, en azından daha dostça yaklaştığını fark edersiniz. Siz nezaketinizden ödün vermeyin.

İnsanın hak ettiği değer, insan olması temelinde yatar. İş, kariyer, makam, maddi varlık, bilgi birikimi vs. saygı kapsamında bir değer ifade edebilir; ancak bunların hiç biri esas değildir. Esas olan, insan olmamızdır. Dolayısıyla düşünme yeteneği, empati becerisi, duygularımızın olması bizi insan yapan değerlerin her biri başlı başına saygıyı hak eder.

Kendi değerinizin farkında olun. İkili ilişkilerinizde, iş, aile hayatınızda, profesyonel yaşamınızda ve her ortamda bu değerin farkında olun, saygıyı hak ettiğinizin bilincinde olun. Siz bir insan olarak kendi değerinizin farkındalığına erişirseniz, diğer insanlara da size saygı göstermeleri gerektiğini hatırlatmış olursunuz.

Aslında hepimizin içinde bir cevher yatmaktadır. Bu cevheri dışarıda aramak yerine içimizdekini çözüp olgunlaştırmamız ve kendi iyiliğimizi düşünmemiz gerekli. Ayrıca kendi iyiliğimizle birlikte başkalarının iyiliğini düşünmeyi de öğrenirsek, herkesin etrafımızda döndüğü güneş olma sevdasından vazgeçebilir, kendi başımıza ışıldayan bir yıldız olabiliriz. Ve böyle bir yıldız olarak diğer yıldızların varlığına da izin verebiliriz.

Saygılarımla
Halil PEKDEMİR

 15 Eylül 2018.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halil Pekdemir - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket SİZCE SEÇİME ŞAİBE KARIŞTI MI?