Ruha (Şanlıurfa)’ya şeref katan kadınlar

Şanlıurfalı merhume Meryem Atmaca Ruha  ( Şanlıurfa)’lı Ubeydullah efendinin kızıdır. Eşi Urumiye başkonsolos vekili Yüzbaşı Ali Rıza Efendidir.

Şanlıurfalı kahraman mücahidesi Meryem Hanım, 1. Dünya savaşında Doğu Serhat cephelerinden Sarıkamış, Kars ve Erzurum civarında genelde 9.Kolordu karargah erleri, subayları üstlerinde Subay elbiseleri ve şahsi eşyaları ile  Ruslara esir edilmişlerdir.. Burada esaretin Ermeni subay ve tercümanlarının hıyanetiyle nasıl bir trajediye dönüştüğünü farklı bir yazı ile yazacağımı beyan ederek olayın özüne dikkatinizi sunuyorum; Sibirya'ya sürülen  büyük bir kısmı işkence ,açlık, hastalıktan kırılarak şehit olanlardan geri kalan mazlum esirlerimiz  bolşevik devrimi ile çöken Çarlık Rusya ’sına rağmen, anavatanlarına dönememişlerdir. Hani ya bolşevikler sözde kurtuluş savaşında bize yardım etmişlerdi.

Evet milli mücadelenin en çetin günlerinde çocuk yaşta  lise öğrencilerinin bile cepheye gönderildiğinin gerekli olduğu sevk ve idare de insan sıkıntısının had safhada olduğu Rus Bolşevik döneminde Rusya'daki  1800 Osmanlı ordusuna mensup esir Subay ve erleri, kendi mal ve mülkünden  on bin (10.000) altın sarf ederek bu ümmetin savaşçılarını  İslâm coğrafyasının koruyucu son kalesi olan Anadolu’ya getirtmiştir... Bu subay ve erler Çanakkale Savaşı  olmak üzere vatan sathında düşmana karşı tüm cephelerde savaşa  katılmışlardır...

Şanlıurfa’da  ailesinin gölgesinden dolayı fark edilmeyen öyle mücahide bayanlar var ki sayısı bilinmez.

-Ne siz sorun nede ben yazayım.

-Şanlıurfalı  Ubeydullah kızı Meryem Atmaca'ya ve onu doğuran anneye Allahtan  rahmet, Hz. Muhammed'den şefaat diliyorum, kabri nur, mekanı cennet, ruhu şad olsun.

-Aslan aslandır, ister dışı, ister erkek, ne fark eder?

Kadın hakları gününde böyle bir kadından bahsederek sizleri olmanız gerekli yerle de olmadığınızı görmeme  rağmen elimden bir şey gelmediğinden sadece yazılı bir cümlecikle kutlamaktan utanç duyuyorum. Lütfen beni bağışlayın Annelerimiz, bacılarımız, siz hizmetçilerimiz değil, başımızın tacısınız.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Cuma Hündür - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Hangi haber sitesini daha sık takip ediyorsunuz?