Hâline Şükretmek...

Muhterem Kardeşlerim…
Her türlü belaya uğrayan kimsenin, yine sabretmesi gerekir. Beterin beteri olduğunu düşünerek her hâlimize şükretmeliyiz.

Efendim;
İsa aleyhisselam, cüzzamdan etleri dökülmüş, gözleri kör olmuş, her tarafı perişan yatalak ve fakir bir genç hastanın, “Çoklarını müptela ettiği dertlerden beni koruyan Allahü Teâlâ’ya hamdolsun” dediğini işitince, “Sana gelmedik belâ mı var da, böyle dua ediyorsun?” buyurdu. Hasta genç, “Ben iman ve marifet sahibiyim, kalbimde dünya ve para sevgisi yok” dedi. Hazreti İsa, “Doğru söyledin” buyurarak elini hastanın vücuduna sürdü. Gözleri açıldı, vücudunu kaplayan hastalık da hemen geçti. Eskisinden daha güzel bir genç oldu. “Eskiden günah işleyecek durumda değildim. Şimdi bu yakışıklı hâlimle günah işlersem felaket olur” diye korkmaya başladı. Fakat Hazreti İsa ile birlikte sağ salim uzun müddet yaşadılar.

Nimeti göstermek
“Allahü Teâlâ sana bir mal verince, bu nimetin eserinin senin üzerinde görülmesini sever” Hadis-i Şerifi, maddî ve manevî şeylerdir. Manevî nimetler, mal mülk gibi maddî nimetlerden daha büyüktür. Mesela iman nimeti, malla mülkle ölçülmez. İman nimetinin şükrünü göstermek gerekir.

Allahü Teâlâ, “Nimetlerime şükrederseniz arttırırım” buyuruyor. Şükrün dereceleri var. Allahü Teâlâ, “Ey, imanla şereflenen müminler, iman nimetinin şükrünü ifa edebilmek için birbirinizi seviniz” buyuruyor. Ana babadan, kardeşten daha çok sevmek gerekir. Hele, ana baba bu yolda ise, elbette onları da böyle sevmek gerekir. İman şükrünü yerine getirmek için insanların Cehennemden kurtulmasına çalışmak gerekir. Bunu da güler yüzle, tatlı dille yapmalı, dini doğru olarak öğreten kitapları ucuza satarak veya ücretsiz dağıtarak, milletin imanını korumaya çalışmalıdır.

İman nimetine şükretmek için dua da etmek gerekir. Mesela abdeste başlarken okunan şu duayı, kim okursa, iman nimetine şükretmiş olur.

“Elhamdülillahi alâ dînil islâm ve alâ tevfîkil îmân ve alâ hidâyetir-rahman.”
İmanının sağlamlaşması için bu duayı okumalı. Çünkü şükredince nimet artar. İman artmaz, ama kuvvetlenir. Diğer nimetlerine şükredince artar, imana şükredince sağlamlaşır, kuvvetlenir.

“Nasılsın” diyene “elhamdülillah” elhamdülillah diyerek hamd etmek çok uygundur.
Hamd ile şükür arasında bazı farklar vardır:
Hamd, bütün nimetleri Allahü Teâlâ’nın yarattığına ve gönderdiğine inanmak ve söylemektir. Şükür, bütün nimetleri İslamiyet'e uygun olarak kullanmak demektir. Yani, hamd kalb ve dil ile; şükür ise fiilen yapılır.

İmam-ı Rabbânî hazretleri buyuruyor ki:
Hamd etmek, şükretmekten daha kıymetlidir. Çünkü şükretmekte nimetleri göz önündedir. Hamd ederken nimetleri de, elemleri de sevilmektedir. Çünkü Allahü Teâlâ’nın verdiği elemler, nimetler gibi güzeldir. Hamd devamlıdır. Nimet zamanında da, sıkıntılı hâllerde de hamd edilir. Şükür ise nimet zamanlarında olur, nimet kalmayınca, ihsan bitince şükür de kalmaz. (2/33)

Demek ki, şükür sadece nimet verildiği zaman oluyor. Hamd ise, nimet de olsa, sıkıntı da olsa Allahü teâlâdan geldiği için onu memnuniyetle karşılamaktır. Bu, çok kıymetli bir şey ise de, böyle her zamanda hamd eden azdır.

Şükür, Allahü Teâlâ’nın verdiği bütün nimetleri, Onun bildirdiği yani İslâmiyet’e uygun olarak kullanmak demektir. Nimet ise, faydalı şey demektir. Nimetler, Ehl-i Sünnet Âlimlerinin kitaplarında yazılıdır. Ehl-i sünnet âlimleri, meşhur olan dört mezhebin âlimleridir.

Vücudun zekâtı
İslam’ın beş şartına uyan, her türlü şükrü yapmış olur. Beden için ayrı bir şükür de vardır.

Bir Hadis-i Şerif:
“Her şeyin zekâtı vardır, vücudun zekâtı da oruçtur.” [İbni Mace]
Demek ki oruç tutarsak, vücudumuzun zekâtını ödemiş, şükrünü yapmış oluruz.
Başka bir Hadis-i Şerifte, “Oruç tutan sağlıklı olur” buyuruluyor. (İbni Mace)
Ev için ayrı bir şükür de vardır.

Bir Hadis-i Şerif:
“Her şeyin bir zekâtı vardır. Evin zekâtı ise, misafir odasıdır.” [A. Rifaî]
Misafir kabul eden kişi, evinin şükrünü yerine getirmiş olur.
Bir Hadis-i Şerifte, “Misafir girmeyen eve, melekler de girmez” buyuruluyor. Melek girmeyen eve şeytan girer. O hâlde misafiri nimet bilmeli. Misafirin gelmesi maddî ve manevî yönden çok faydalıdır. Misafir gelen evde hayır ve bereket olur. Misafir rızkıyla gelir. Üstelik ev halkının mağfiretine sebep olur.

Şükür Secdesi de, Tilavet Secdesi gibidir. Kendisine nimet gelen veya bir dertten kurtulan kimsenin, Allahü Teâlâ için Secde-i Şükür yapması müstehabdır. Secdede önce, Elhamdülillah denir, sonra, Secde tesbihini okur. Namazlardan sonra Şükür Secdesi yapmanın mekruh olduğu, Mektûbât-ı Ma'sûmiyye’de de yazılıdır. Cahillerin Sünnet veya Vacip sanacağı Mubahları yapmak da, Tahrimen Mekruhtur. Bidat hasıl olmasına sebep olur.

İslâm Âlimleri, insanların Allahü Teâlâ’ya karşı şükür borcunu nasıl yapacağı hususunu, öncelikli olarak hangi nimetlere şükredileceği konusunu farklı farklı bildirmişlerdir.
Bazılarına göre, birinci vazife, Allahü Teâlâ’nın varlığını düşünmektir. Bazılarına göre, nimetlerin O’ndan geldiğini anlamalı, dil ile hamd, şükür ve sena etmelidir. Bazılarına göre birinci vazife, O’nun emirlerini yapmak, yasaklarından, haramlarından sakınmaktır.
Bir kısmı da, insan önce kendini temizlemeli, böylece, Allahü Teâlâ’ya yaklaşmalıdır, dedi. Bazıları, insanları irşad etmeli, doğru, salih olmalarına çalışmalıdır, dedi.
Bazıları da, insanın belli bir vazifesi olmaz, her insanın kendine göre, başka başka vazifeleri ve öncelikleri olur, dedi.

Allahu Teâlâ cümlemizi Kendisine layık Kul, Habibine layık Ümmet eylesin. (Amin)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Müslüm ABACI - Mesaj Gönder

# Dedi


Yorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?
Tüm anketler