Peygamberler Üstündür

Muhterem Kardeşlerim…

Din kitaplarında, meleklere iman anlatılırken, Peygamberlerden önce bildiriliyor. Melekler, her canlıdan önce yaratıldığı için, önce meleklere iman edilmesi bildirildi. Kitaplara iman da, Peygamberlerden önce bildiriliyor. Kur’an-ı Kerimde de, inanılacak şeylerin ismi, bu sırayladır. (Herkese Lazım Olan İman)

Efendim;

Peygamberler, meleklerden üstündür. İslamiyet’e uyan Müslüman, yükselir, Meleklerden üstün olur. Nefsine ve kötü arkadaşa uyarak, İslamiyet’ten uzaklaşan, alçalır, hayvanlardan daha aşağı olur. (İslam Ahlakı)

Aşağıdaki Âyet-i Kerimede de, melekler, kitaplardan ve peygamberlerden önce bildirilmiştir.

“Asıl iyilik, Allah’a, Âhiret Gününe, Meleklere, Kitaplara, Peygamberlere İnanmak…” [Bekara 177]

Herkese ilk lazım olan şey

Herkese ilk lazım olan şey, Kelime-i Tevhîd söylemek ve bunun mânâsına inanmaktır. Kelime-i Tevhîd; “Lâ ilâhe illallah Muhammedün Resûlullah”tır. Bunun mânâsı; “Allah vardır ve birdir. Muhammed aleyhisselâm, Onun Peygamberidir” demektir. Buna inanmaya, Îmân etmek ve Müslümân olmak denir. İmânın devamlı olması lâzımdır. Bunun için, Îmân'ın gitmesine sebep olan şeyleri yapmaktan, söylemekten ve küfür alâmeti olan şeyleri kullanmaktan sakınmak lazımdır.

Kur'ân-ı Kerîm Allah kelâmıdır. Allahü Teâlâ, Cebrâîl aleyhisselâm ismindeki melek ile Kur'ân-ı Kerîm’i Muhammed aleyhisselâma göndermiştir. Kur'ân-ı Kerîm’in kelimeleri Arabîdir. Fakat bu kelimeleri yan yana dizen Allahü Teâlâdır. Kur'ân-ı Kerîm’deki Arabî kelimeler, Allahü Teâlâ tarafından dizilmiş âyetler hâlinde, harf ve kelime olarak gelmiştir. Bu harf ve kelimelerin mânâsı Kelâm-ı İlâhîyi taşımaktadır. Bu harflere, kelimelere Kur'ân denir. Kelâm-ı İlâhîyi gösteren mânâlar da Kur'ân’dır. Bu Kelâm-ı İlâhî olan Kur'ân mahluk, yaratılmış değildir. Allahü Teâlâ’nın başka sıfatları gibi ezelî ve ebedîdir. Cebrâîl aleyhisselâm her sene bir kere gelip, o âna kadar inmiş olan Kur'ân-ı Kerîmi, Levh-il Mahfûzdaki sırasına göre okur, Peygamber Efendimiz de tekrar ederdi. Ahirete teşrif edeceği sene, iki kere gelip, tamamını okudular.

Peygamber Efendimiz ve Eshâb-ı Kirâm’ın çoğu, Kur'ân-ı Kerîm’in tamamını ezberlemişlerdi. Hazreti Ebû Bekir, ezber bilenleri toplayıp, yazılı olanları getirtip, bir heyete bütün Kur'ân-ı Kerîm’i yazdırdı. Böylece Mushaf denilen bir kitap meydana geldi. Otuzüç bin Sahâbî, bu Mushaf’ın her harfinin tam yerinde olduğuna söz birliği ile karar verdi.

Muhammed aleyhisselâmın sözlerine Hadîs-i Şerîf denir. Bunlardan, mânâsı Allahü Teâlâ tarafından, kelimeleri Muhammed aleyhisselâm tarafından olan Hadîs-i Şerîflere Hadîs-i Kudsî denir.

Allahü Teâlânın emirlerinden, inanılacak bilgilere imân, yapılacak olanlara farz, sakınılacak olanlara harâm denir. Farzlara ve harâmlara Ahkâm-ı İslâmiyye denir. İslâm bilgilerinden birine bile inanmayana kâfir denir...

İnsana ikinci lâzım olan şey, kalbini temizlemektir. Kalb, yürekte bulunur ki, buna gönül denir. İslâm bilgilerinin yeri bu kalbdir. İnanan ve inanmayan da bu kalbdir. İnanan kalb, temizdir, inanmayan, inkâr eden kalb ise, pistir, ölüdür. Kalbin temiz olması için çalışmak, birinci vazîfedir. İbâdet yapmak, bilhassa namaz kılmak ve istiğfar söylemek kalbi temizler. Harâm, günâh işlemek ise, kalbi bozar...

İbadetler içinde, beş vakit namaz kılmak, imanın şartı değil ise de, namazın farz olduğuna inanmak, imanın şartıdır.

İmanın da sureti, hakikati vardır

İman eden herkesin, her Müslüman’ın, imanı aynı ise neden her iman eden olgun bir Müslüman olamıyor, bunun sebebini, İmâm-ı Rabbânî hazretleri şöyle açıklıyor.

İmâm-ı Rabbânî hazretleri Mektûbât kitabında buyuruyor ki:

“İslâmiyet’in bir sureti, dış görünüşü, bir de hakikati, aslı, özü vardır. İslâmiyet’in sureti, Allahü Teâlâ’ya ve Onun Resûlüne ve bu Resûlün Ondan getirdiği bilgilere inanmak ve İslâmiyet’in ahkamına uymaktır. Ahkama uymak demek, emir edilen şeyleri yapmak, yasak edilen şeylerden kaçınmaktır. İnsanın nefsi iman etmez ve İslâmiyet’in suretine uymak istemez. Onun yaratılışı böyledir. Bundan dolayı İslâmiyet’in suretine uyanların imanı, imanın suretidir. Yani, görünüşte imandır. Namazları, oruçları ve bütün ibadetleri, ibadetlerin suretidir. Yani, hep görünüşte ibadettirler. Çünkü, insan deyince, insanın nefsi anlaşılır. Herkes Ben deyince nefsini bildirmektedir. İnsan ibadet yaparken, nefsi küfür, inkar halindedir. Yaptıklarının yerinde bir iş olduğunu inkar etmektedir. Böyle bir insanın imanı ve ibadetleri, hakiki ve doğru olabilir mi? Allahü Teâlâ, çok merhametli olduğu için imanın ve ibadetlerin suretlerini, görünüşlerini, hakiki olarak, doğru olarak kabul buyuruyor. Böyle kullarını Cennete koyacağını söz veriyor, müjdeliyor. Cenneti ve Cennette olan kullarını Allahü Teâlâ sever. Onlardan razıdır. Allahü Teâlâ, sonsuz ihsan sahibi olduğu için, yalnız kalbin tasdik etmesini, inanmasını iman olarak kabul buyurmuştur. Nefsin, anlamasını, inanmasını istememiştir. Böyle olmakla beraber Cennetin de hem sureti, hem de hakikati vardır. Dünyada İslâmiyet’in yalnız suretine kavuşanlar, Cennetin de yalnız suretine kavuşacaklar, yalnız onun zevkini, tadını alacaklardır. Dünyada İslâmiyet’in hakikatine kavuşanlar ise, Cennetin de hakikatine kavuşacaklardır.

Cennetin yalnız suretine ve yalnız hakikatine kavuşanlar, aynı nimetlerden mesela aynı meyvesinden yedikleri halde, başka başka lezzet duyacaklardır. Resûlullah’ın zevceleri, hanımları, müminlerin anneleri olup, Cennette Resûlullah efendimizin yanında bulunacaklar, aynı meyveyi yiyecekler ise de, başka başka tat alacaklardır. İslâmiyet’in suretine uyanlar, ahirette azaptan kurtulacak, sonsuz saadete kavuşacaklardır.”

Allahü Teâlâ cümlemizi Kendisine, Resûlüne ve Resûlün O’ndan getirdiği bilgilere inanan ve İslâmiyet’in ahkamına uyan, emir edilen şeyleri yapan, yasak edilen şeylerden kaçınan salih kullarından eylesin. (Amin)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Müslüm ABACI - Mesaj GönderYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.

01

Ibrahimnur Yaşar ?? - AMENNA SADDÂKNA❤ Kelâmlarınızdan dolayı tebrik ediyor Mükât' ı YÜCE ALLAHC.C_ hın Size Ulaştıracağını Müjdeliyorum❤ Yüreğine Kalemine Sağlık Can❤

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Haziran 22:19


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?