KTDD Afrin’e Yardım

KTDD Afrin’e Yardım

Kadınları Toplumsal Destekleme Derneği “Şanlıurfa’dan Afrin’e İnsani Yardımlar” Toplantısına Katıldı
Ana Sayfa Yazarlar 10.04.2018 77 Görüntüleme

POLİS TEŞKİLATI’NIN 173. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN.

HALKIN HUZURU POLİSİN GURURUDUR..
DEVLET GÜCÜNÜN TEMSİLCİSİ TÜRK POLİS TEŞKİLATI’NIN
173. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN.

KutsaI vatan toprakIarımızın dört bir tarafında büyük bir özveri iIe çaIışan, miIIetimizin huzuru ve güvenIiği için hiçbir fedakarIıktan kaçınmayan Türk PoIis TeşkiIatımızın. KuruIuş yıI dönümünü ve içinde buIunduğumuz .Polis Haftası ve Polis Günü nedeniyle bu zor, zorluğu ölçüsünde de onurlu görevlerini büyük bir özveriyle ve insan sevgisiyle yerine getirmekte olan tüm emniyet mensuplarını takdir ve sevgiyle selamlar. Polis Haftalarını kutlarım.

Kamu düzeninin temini, halkımızın huzur ve güven içinde yaşaması, insan haklarının korunması, hukukun uygulanması görevlerini, büyük bir fedakârlıkla yerine getiren…
Milli ve manevi hasletleri üzerini kurulmuş devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğüne kast etmek isteyenlere göğüs geren, hatta canını veren ve 173 yıldır halkımıza yüksek bir vazife şuuruyla hizmet eden Türk Polis Teşkilatı’nın bütün mensuplarına, kuruluş yıl dönümü vesilesiyle tebriklerimi iletiyorum.

Devletin temel görevlerinden biri, bireylerin Anayasa ve yasalarla güvence altına alınan temel hak ve özgürlüklerini, korku ve endişeden uzak, güven içinde kullanmalarına imkân tanıyacak ortamı oluşturmaktır. Hukuk devletine bağlı, temel hak ve özgürlükleri koruyan, insan onuruna saygılı, çağın gerektirdiği imkânlara sahip ve ileri teknolojiyi başarıyla kullanabilen bir teşkilat olmayı temel prensip olarak kabul eden Emniyet Teşkilatı, bu yoldaki kararlılık ve istikrarını bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da sürdürecektir.

Gücünü milletten ve kanunlardan alan Türkiye Cumhuriyeti’nin en köklü, en temel kurumlarından birisi olan Emniyet Teşkilatımız, 173 yıldır, hukukun üstünlüğü ilkesinden hareketle, vatandaşlarımıza kanunlarla verilen hak ve hürriyetleri, kamu düzenini korumaktadır.
Vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde bulunması için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan her türlü zorluğa göğüs geren Emniyet Teşkilatı toplumsal barışımızın, huzur ve güvenliğimizin teminatlarındandır.

Emniyet mensuplarımızın, bu güveni korumak ve halkın güvenlik hizmetleri konusundaki memnuniyetini yüksek tutmak için, profesyonel bir yaklaşım sergileyerek, hukukun çizdiği sınırlar içerisinde, hassasiyetle hareket ettiklerinden millet olarak şüphemiz yoktur. Elde ettiği başarılarla yüce Türk Milletinin sevgi ve güvenini kazanmış, demokratik hukuk devletinin, Atatürk ilke ve İnkılâplarının ve Laik Cumhuriyetin teminatı olan Türk Polis Teşkilatı, ülkemizin huzur ve güvenliğini sağlamak için büyük bir azimle, kendisinden beklenen hizmetin en iyisini vermenin gayreti içindedir.

Polis, görevi itibariyle; asayişi, amme, şahıs tasarruf emniyetini ve mesken masuniyetini koruyan, halkın ırz can ve malını muhafaza ve ammenin istirahatını temin eden, yardım isteyenlere, yardıma muhtaç olan çocuk, alil ve acizlere muavenet eden, kanun ve nizam-namelerin kendisine verdiği vazifeleri yapan silahlı icra ve inzibat kuvvetidir.

Genel olarak polis, bir ülkenin sükûn, güvenlik ve düzenini sağlamak ve korumakla görevlidir. Bunu yerine getirirken önceden belirlenmiş müeyyidelere uymakla yükümlü ve hükümet tarafından alınan ve yerine getirilmesi istenen kararların icrasını sağlamakla görevlidir.

Polis yasasına göre polisin görevi, hukuk ve ve toplum düzenini güvence altına almak, asayişi ve güvenliği sağlamak, aynı zamanda suç işlenmesini önceden engellemek, işlenen suçları günışığına çıkartmak ve yargı makamlarına yargıya hazır olacak biçimde ulaştırmaktır.

Polis ayrıca, kendisi için özel olarak belirlenmiş görevleri yerine getirmekle ve herkese kendi görev bütünlüğünün içine giren konularda yardımda bulunmakla yükümlüdür.

Polisin yetkilerinin temel amacı, kamu otoritesini ve kamu yararını sağlamaktır. Polis,”kamu yararı” için çalışmaktadır. Kamu yararının sağlanması ise, kamu düzeninin sağlanması ile mümkündür.

Polisin görevleri çok çeşitlidir. Günlük hayatta polisin görev alanına girmeyen ve polisi ilgilendirmeyen hemen hiç bir konu yok gibidir. Polisin görevleri kanuni, geleneksel ve demokratik olarak sınıflandırılabilir. En başta PVSK olmak üzere daha birçok kanun polise görev vermiştir.

Polis Teşkilatı’nın kuruluş yıl dönümünde büyük bir özveriyle ve hizmet aşkıyla çalışan bütün polislerimize huzur ve emniyetin tesisi adına suç ve suçluyla olan mücadelelerinde başarılar dilerim. Halkımızın huzur ve emniyeti için gece gündüz demeden çalışan, görev bilinci, disiplin anlayışı, insan haklarına saygılı, vatandaşlarımıza karşı hoşgörülü tavrı ve yardım severliğiyle milletimizin güvenini ve takdirini kazanan toplumumuzun huzur ve güven ortamında yaşamasını sağlayan tüm emniyet mensuplarımıza teşekkür ediyor, Türk Polis Teşkilatımızın 173. kuruluş yıldönümünü kutluyorum. Bu kutsal görevi yerine getirirken şehit ve gazi olan tüm emniyet mensuplarımıza şükranlarımızı sunuyorum. Hala görevleri başında hizmet vermekte olan polislerimize de görevlerinde üstün başarı diliyorum..

Saygılarımla
Hasan ALPARSLAN

Araştırmacı Gazeteci-Yazar.

10 Nisan 2018

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

EVLİYA..

EVLİYA..

Haber Sitesi | Uzman Tescil